Takip Edin

Sektörel Gündem

FUARDAN ORTAK SES: YERLİ VE MİLLİ DURUŞUMUZU BOZMAYALIM!

Yayınlanma tarihi

-

  1. CM-EXPO Antalya İş, İnşaat Makinaları ve Ekipmanları Fuarı 6-9 Eylül’de Antalya Anfaş Expo Center’da gerçekleştirildi. Fuara çok sayıda STK temsilcisi, yabancı ülkelerin bakanları ve ülkemizden önemli isimler katıldı. Açılış ve kurdela kesimi sırasında protokolde konuşan isimlerin ortak kanısı ‘ülkemize yönelik bir ekonomik saldırı olduğu’ şeklindeydi ve verilen mesajlar netti: Yerli ve milli duruşumuzla bunun da üstesinden geleceğiz.
  2. CM-EXPO Antalya İş, İnşaat Makinaları ve Ekipmanları Fuarı 6-9 Eylül’de Antalya Anfaş Expo Center’da gerçekleştirildi. Konuşmacılar, bu fuarla yerli üretimin ve yerli ürünlerin geniş ve çok önemşi bir platformda kendine yer bulacağını ifade ederek bu tür yerli fuarların mutlaka desteklenmesi gerektiğini ifade ettiler.

ANTALYA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU: YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNLERİN DE FUARLARIN DA DESTEKLENMESİ GEREK

Antalya’da 2. kez düzenlediğimiz iş ve inşaat makinaları fuarı bizler için çok önemlidir. Ülkemiz, bir ekonomik saldırı ile karşı karşıyadır. Bundan tek çıkış yolu üretmek, üretmek, üretmektir…. Bundan bir diğer çıkış yolu ise yerli ve milli ürünleri kullanmamızdan geçer. Yerli üreticimizin ihhalatçı firmaların lobisi kadar güçlü bir lobisi yoktur. En büyük miliyetçilik ülkemizin değerlerine güvenmektir. Ülkemizde bir ürün vaarsa ve siz onu kullanmıyor, yabancı markalara yöneliyorsanız ve sonra da mangalda kül bırakmadan milliyetçiyim diyorsanız öyle milliyetçilik istemiyoruz. Yerli ürünü kullanmak boynumuzun borcudur. İş ve inşaat sanayimiz çok güçlü. Belediyelerimiz, müteahhitlerimiz, maden sanayimiz ne olur artık yerli makinaları kullanın. Ben, bu fuara katılsınlar diye bazı firmaları 3 defa aradım. Ben, sanki bu fuarın sekreteri gibi çalıştım. Yerli üreticileri de yerli üreticilere hizmet veren fuar şirketlerinin desteklenmesi lazım. Bunlar, bir zincirin halkasıdır. Türk sanayisi güçlü olacaksa Türk fuarcılığın da güçlü olması gerekiyor.

 

ANTALYA MİLLETVEKİLİ KEMAL ÇELİK: EKONOMİK MİLLİYETÇİLİĞİN ÖRNEĞİNİ GÖSTERMELİYİZ

 

Bu toplantı bizim için son derece önemli. Türkiye’de bir krizden bahsedilemez ama bir ekonomik saldırı ile karşı karşıyayız. Çok iyi bir devletimiz var. Türkiye, terör saldırısına maruz kaldı. Fakat biz bunu yerli ve milli askeri silahlarımız ve değerlerimizle bunu aştık. Milli ve yerli sanayimizle yüzümün akıyla çıktık. Bu ekonomik saldırıdan alnımızın akıyla çıkacağız. İHA’larımızda da SİHA’larımızda da en büyük pay özel sektörümüze aittir. Dünyada inşaatta ikici durumdayız. Ara mallar ithal geliyor. Bizim bu ara malları halletmemiz lazım. Turizmde krizden etkilenmiyoruz. Tarım ihracatımızı artırmamız lazım. Birlik temsilcisi arkadaşlarımız özel sektörümüzün dinamizmini bizlere aktardı. Ben umutvarım. Cumhurbaşkanımızın dedikleri gibi krizi fırsata çevireceğiz. Çünkü artık Türkiye, kendi sözünü söyleyen bir ülkedir. Yerli ve milli duruşumuzu göstermemiz lazım.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL: ANTALYA’YI KONGRE VE FUAR MERKEZİ YAPACAĞIZ

Geçen yıl ilki Anfaş’ta gerçekleştiren bu fuarın ikincisi ile birlikte olmaktan onur duyuyorum. Antalya için kongre ve fuarlar çok önemlidir. Belediye olarak bu konuda çalışıyoruz. Turizmin 12 aya yayılması lazım. Kongre ve fuar konusunda Antalya oalrak her ne kadar gelişsek de daha katedeceğimiz çok yol var. Belediye olarak fuar tanıtımı ve katılımında üstümüze düşeni yapıyoruz. Bizim şehre yüklemeye çalıştığımız vizyonumuz ve misyonumuz tanıtıma desteği gerektiriyor. Ülkemiz, ekonomik bir taarruzla karşı karşıyadır. Ekonomik savaşla bize diz çöktöremeyecekler. Böylesi milli ve yerli fuarlarımız bizlere moral veriyor ve bizlere diz çöktürmeye çalışanlara en iyi dersi veriyor.

MAKİNA İMALATÇILARI BİRLİĞİ AHMET ÖZKAYAN: KATMA DEĞERİ YÜKSEK SANAYİ ÜLKESİNE DÖNÜŞMEMİZ LAZIM

 

Hepimiz bir ekonomik türbülasn içindeyiz. Bunun çok kısa olacağını düşünüyoruz. Uluslararası derecelendirme kuruluşları 3-5 ay içerisinde Türkiye ekonomisinin gelişeceğini ve güçleneceğini söylüyorlar. Türkiye ekonomisi Arjantin ile kıyaslanamaz. Buradan bir ders çıkarmak lazım, katma değeri yüksek sanayi ülkesine dönüşmemiz lazım. Antalya’nın iklimi, lokasyonu güzel. Burada imkanlar sağlanırsa biz Antalya’yı Makina imalatçıları olarak çok önemli bir noktaya getiririz.

BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ BAŞKANI HAKKI BAHAR: ANTALYA İHRACATINI ÇEŞİTLENDİRMELİYİZ

Bu fuar Antalya için çok önemli. Birliğimiz 1968 yılında kurulmuş. O dönemler çırçır ve pamuk sanayi üzerine tüm sektörlerimiz. 1980 yılında yaş sebze ve meyve ve hafif sanayi ile desteklenmiş. Antalya Turizm ve tarım üzerine yani 2 T üzerine konumlanıyor. Ama bu krizden gördük ki bizim sanayiye de ihtiyacımız var. Sanayi geliştirme platformunu oluşturmalıyız. Toplam ihracatımızın yüzde 60’ı doğaltaş, maden ve yaş sebze ve meyve. Antalya lojistik açıdan çok gelişmiş. Bizim bunları çeşitlendirmemiz lazım. Antalya hem insan kaynağı hem de üretim, tarım ve lojistik gibi alanlarına sahip. Bizim bu kısır döngüden kurtulmamız lazım. Sanayi platformunun şehir kültürüne dahil edilmesi lazım. Sanayi yatırımlarının öne çıkması şart.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

GTO ve İhtiyaç Haritası’ndan işbirliği

Gaziantep Ticaret Odası ve İhtiyaç Haritası, “Bölgesel Yeniden Yapılanma Merkezi” çatısı altında bölgenin sosyo-ekonomik ihtiyaçlarına yönelik yürütülecek çalışmalar için işbirliği protokolü imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

Deprem bölgesindeki yaraların hızla sarılması ve ihtiyaçların doğru kanallardan ulaşması adına iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket etmeye devam ediyor.

Bu işbirliklerinden biri de Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve İhtiyaç Haritası oldu. İki kurum, “Bölgesel Yeniden Yapılanma Merkezi” çatısı altında bölgenin ihtiyaçlarını belirlemek için protokol imzaladı.

Yapılacak ortak çalışmaları GTO iştirakleri GAGA, GETHAM ve Destek A.Ş.’nin yanı sıra İhtiyaç Haritası ile organik bağları olan IDEMA ve INOGAR da uzmanlık alanları kapsamında destekleyecek.

İhtiyaç Haritası’nın kurucuları sanatçı Mert Fırat ve Dr. Ali Ercan Özgür’ün de yer aldığı imza töreninde konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım tarafların deprem felaketinin ilk gününden itibaren birlikte çok önemli faaliyetler yürüttüklerini ifade ederek şunları söyledi: “Odamız ve İhtiyaç Haritası felaketin başından bu yana el ele.

Bugün de felaketin yaralarını sarmak, iyileşmek için bir araya geldik ve imzaları attık.” Bölgede tedavi sürecinin yeni başladığına, Bölgesel Yeniden Yapılanma Merkezi’nin de bu süreci desteklemek için kurulduğuna vurgu yapan Yıldırım şöyle devam etti: “Hepimiz çok iyi biliyoruz ki bugüne kadar yarayı sadece pansuman ettik. Tedavi süreci yeni başlıyor.

Uzun bir iyileşme süreci var önümüzde. GTO ve İhtiyaç Haritası olarak bugüne kadar çok iyi bir sinerji yakaladık ve bu imza ile de oluşan sinerjiyi çok daha güzel işler başarabilmek için devam ettireceğiz.”

Hem bizlere ve hem de bölgeye umut verdiniz

İhtiyaç Haritası Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Ercan Özgür ise deprem felaketinde GTO’nun üyeleri birlikte gösterdiği çabanın tarihi bir örnek olduğunu söyledi.

İşbirliğinin Gaziantep başlıyor olmasının önemine dikkat çeken Özgür şöyle devam etti: “Gaziantep ekonomik olarak ülkenin en önemli merkezlerinden. Buranın güçlü olması demek bölgenin güçlü olması demektir.

O nedenle bu işbirliğinin bölgesel kalkınma perspektifi ile Gaziantep’ten başlıyor olması çok önemli. Şimdi uzun sürecek bir yolculukta yeniden yapılanmayı, kalkınmayı hem bilime hem tecrübeye hem de Gaziantep’in kadim deneyimine dayanarak hep birlikte yaraları saracağız.

Hem bizlere hem bölgeye umut verdiniz iyi ki varsınız.” İhtiyaç Haritası Kurucusu ve Başkan Yardımcısı sanatçı Mert Fırat ise konuşmasında GTO’ya şimdiye kadar gösterdiği destek için teşekkür ederek “Sizinle birlikte yaptığımız çalışmalar bize çok şey kattı.

Bizi en çok heyecanlandıran şey yalnız hissetmedik bu süreçte. Sizler gibi biz de bu toprakların çocuklarıyız. Ben Hataylıyım, Ali Ercan hocam Kahramanmaraşlı. İlk günden beri burada destekleşmek çok kıymetli.

Her birimizin iyileşmesi aslında toplumumuzun iyileşmesi noktasında çok değerli. Şimdiye kadar göstermiş olduğunuz destek ve bundan sonraki çalışmalar için size ve ekibinize çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Kocaeli kapasite kullanımı ile ayrışıyor

Mart ayında kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 73.5 ile geçen yılın aynı ayına göre 3.8 puan, şubat ayına göre 1.7 puan geriledi.

Yayınlanma tarihi

-

Belma A. ÖZGEN

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli imalat sanayi kapasite kullanım oranının martta yüzde 71 ile geçen yıl ile aynı seviyede gerçekleştiğini, şubat ayına göre ise 0.4 puan arttığını söyledi.

Kapasite kullanımlarında Kocaeli’nin pozitif ayrıştığını ifade eden Zeytinoğlu, ihracat yapan bir il olmasının faydaları olduğunu söyledi.

Yaptıkları araştırmada Kocaeli’deki firmaların yüzde 65’inin kapasite kullanım oranlarını artırdığına dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, “Mart ayı anketine katılan Kocaeli firmalarının nisan ayı iç ve dış piyasadaki beklentilerine baktığımızda; firmalarımızın yüzde 22’si nisan ayında iç siparişlerinin arttığını belirtilirken, yüzde 16’sı azaldığını belirtmiştir. Firmaların yüzde 62’sinde ise iç sipariş miktarlarında bir değişim yaşanmamıştır.

İhracat yapan firmaların yüzde 18’i dış siparişlerinin nisan ayında arttığını belirtirken, yüzde 14’ü azalış bildirmişlerdir. Firmaların yüzde 68’inde ise alınan dış sipariş miktarlarında bir değişim yaşanmamıştır” açıklamasını yaptı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Cumhuriyetin 100. yılında 100 uçak eşiğini geçeceğiz

Pegasus CEO’su Güliz Öztürk “2023 yılında filomuza ekleyeceğimiz yeni uçaklarla, toplam kapasitemizi yaklaşık yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında filo büyüklüğümüzde 100 uçak eşiğini aşacağız” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Pegasus’u yakın, orta ve uzun dönemde dünya havacılığında nerde konumlandırıyorsunuz”sorusunu Güliz Öztürk, Pegasus Hava Yolları olarak 2022’yi operasyonel kârlılık göstergesi olan FAVÖK marjında global anlamda en yüksek gerçekleşmeyle tamamladıklarını belirterek şöyle yanıtladı; “Birim maliyet açısından da yine global hava yolları arasında en iyi performansı sergiledik. Pandemi çıkışında zorlu pazar şartları devam ediyorken elde ettiğimiz bu başarıdan gurur duyuyoruz.

Ana hedefimiz, 2023 ve takip eden yıllarda da yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla sektördeki bu öncü pozisyonumuzu korumak ve daha da ilerletmek… Diğer bir deyişle, lider konumda kalmanın yanında kendi kendimizle de rekabet ederek tüm metriklerde daha da iyi ve kuvvetli performans sergilemeyi temel hedef olarak alıyoruz.

Öncü dijital dönüşüm çalışmalarımız, yeni nesil uçaklarla filo dönüşümümüz, her geçen gün genişlettiğimiz uçuş ağımız, teknoloji ve insana yaptığımız yatırım, sürdürülebilir havacılığa desteklerimiz, kapsayıcılık ve çeşitlilik konusundaki öncülüğümüz; sürdürülebilir başarımızın mimarları olacak.”

Uçuş ağımızı genişletiyoruz

Uçak filosu ve yeni rotalar, destinasyonlar başta olmak üzere 2023 hedeflerini aktaran Güliz Öztürk şu bilgileri verdi; “Hava yolu işletmeciliği sektörünün doğası gereği, uzun vadeli uçak siparişleriyle çalışmak gerekiyor.

Pegasus Hava Yolları olarak, Airbus ile ilk imzasını 2012’de attığımız ve zaman içerisinde eklemelerle revize ettiğimiz bir anlaşmamız bulunuyor. Bu doğrultuda, devam eden toplam 114 uçaklık siparişimizin hepsi de yakıt tasarrufu sağlayan yeni nesil uçaklar…

Önemli bir kısmını teslim aldık, 2025 yılının sonuna kadar yaklaşık 45 tane daha planlanmış teslimatımız var. Biz pandemi döneminde dahi siparişlerimizi iptal etmedik, uçaklarımızı teslim aldık. Bir yandan yeni uçaklarımızı teslim alırken, diğer yandan eski nesil uçaklarımızın filodan çıkışını da yönetiyoruz. 2023 yılında filomuza ekleyeceğimiz yeni uçakların da katkısıyla, toplam kapasitemizi yaklaşık yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyoruz.

Mevcut planlarımıza göre; Cumhuriyetimizin 100. yılında filo büyüklüğümüz 100 uçak eşiğini aşacak ve büyümeye devam edecek.Filomuzu yeni nesil uçaklarla genişletirken ve gençleştirirken; yeni destinasyonları da uçuş ağımıza ekleyerek misafirlerimizi diledikleri şehirlere ulaştıracağız.”

Pegasus’un SAF kullanımı başta olmak üzere sürdürülebilirlik hedefleri hakkında da bilgi veren Öztürk şunları söyledi; “Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızdan ve burada hızla kat ettiğimiz mesafeden dolayı çok mutluyuz.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile birlikte verdiğimiz “2050’ye kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu” taahhüdü ve bu taahhüdümüzü pekiştirmek amacıyla belirlediğimiz 2030 ara dönem karbon emisyon azaltım hedefimiz. Buna göre, birim yolcu kilometre başına düşen uçuş kaynaklı karbon emisyonumuzu, 2030’a kadar 2019’a kıyasla yüzde 20 azaltmayı hedefliyoruz.

Ekim 2021’den itibaren aylık karbon emisyonumuzu geçmiş yıllarla karşılaştırmalı olarak şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. Baz yıl olan 2019’daki emisyon oranımız 64,9 grCO2/RPK seviyesindeydi. 2030’da bunu 52,0 grCO2/RPK seviyesinin altına çekmeyi hedefliyoruz.”

Airbus Neo uçaklara yatırım önemli

Pegasus’un kendi sınıfında en genç uçak ilosuna sahip hava yollarından biri olduğuna dikkat çeken Öztürk “Sürdürülebilirlikte verimliliği sağlayan çok sayıda etken var. Öncelikle filo dönüşümümüz ve sınıfının en verimli uçak tipi olan Airbus neo uçaklara yaptığımız yatırımlar burada önemli. Geçtiğimiz yıl 17 adet yeni A321neo uçak teslim aldık. 2023 yılında 15 adet yeni A321neo uçak teslim almayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin en genç filosuna ve aynı zamanda tüm dünyada düşük maliyetli taşıyıcılar arasında en genç filolardan birine sahibiz. Bu verimliliğin yakıt tüketimi ve emisyon azaltımına ciddi katkısı var. Bunun dışında birçok operasyonel verimlilik çalışması yürütüyoruz. Önem verdiğimiz bir diğer konu da Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF). Mart 2022’de Petrol Ofisi ile iş birliği yaparak yurt içi uçuşlarımızda SAF kullanımını başlattık.

Şubat 2023’te ise bu iş birliğini sürdürme kararı aldık; iş birliğimiz 2023 ve 2024 yıllarında artan SAF hacmiyle devam edecek. BIST Kurumsal Yönetim Endeksinde %97,1 ile en yüksek derecelendirme notlarından birine sahibiz” dedi.

Zor günlerde dayanışmanın önemine gönülden inanıyoruz

Güliz Öztürk “Türkiye’de havacılıkta ilk kadın CEO olarak bu zor dönemde kaptan köşkünde idiniz. Gözlemleriniz ve deneyimleriniz nasıldı bu süreçte”şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi“Tahliye uçuşları için yoğun ve titiz bir operasyon yürüttük ancak sürecin en zorlu tarafı şüphesiz yaşanılan acı… Kaybedilen canların geri gelmeyeceğini bilmek, depremin milyonlarca insana yaşattığı olumsuz etkiyi görmek çok üzücü.

Havacılık sektörü anlık operasyonlarda hızla aksiyon alınan, zorlu şartlara alışık olduğumuz bir sektör ama kayıplarımız için duyduğumuz üzüntü çok zorlayıcı oldu hepimiz için. Ülke olarak çok zor zamanlardan geçiyoruz. 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin acısı hâlâ çok taze.

Bu zorlu günleri aşmak ve iyileşmek için dayanışmanın önemine gönülden inanıyoruz. Milletçe, dayanışma içerisinde yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Elbette şu anda hepimizin en öncelikli görevi; depremden etkilenenlere en hızlı ve etkin şekilde destek olabilmek, desteğimizi uzun soluklu bir şekilde sürdürebilmek… Bu süreçte, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Mor Yerleşke projesini desteklemeye karar verdik.”

IATA Genel Kurulu İstanbul’da

Haziran’da İstanbul ‘da gerçekleşecek IATA’nın Yıllık Genel Kurul toplantısına Pegasus ‘un ev sahipliği yapacağını belirten Güliz Öztürk “Pegasus Hava Yolları olarak 4-6 Haziran’da İstanbul’da gerçekleştirilecek IATA Yıllık Genel Kurul toplantısına ev sahipliği yapacağız.

Dünya çapında üst düzey havacılık profesyonellerini bir araya getiren bir organizasyon bu. Hava yolları, sektör ortakları, uluslararası ve bölgesel kuruluşlar, havacılık sektörünün önde gelen üreticileri ve tedarikçilerinden oluşan yaklaşık 1.000 katılımcı bir araya gelecek.

Hava taşımacılığı sektörünün karşı karşıya olduğu önemli ekonomi, teknoloji ve sürdürülebilirlik temelli sorunlarına odaklanacağız. Böyle önemli bir etkinliğin İstanbul’da gerçekleştirilecek olması, Türk sivil havacılığının dünyadaki konumu açısından da gurur verici” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan