Takip Edin

Haber

ÇELİK KAPI SEKTÖRÜ KAYSERİ’ DE BULUŞTU

Yayınlanma tarihi

-

Nobel Şirketler Grubu bünyesinde bulunan Nobel Expo Fuarcılık tarafından düzenlenen KAPEX Anadolu Kapı, Pencere ve Aksesuarları Fuarı 13 Eylül itibari ile Kayseri OSB Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını açtı. Dört gün boyunca dış ülkelerden alım heyetlerinin ağırlanacağı fuarda, katılımcı firmalar ile yabancı alıcılar ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek.

Fuar açılışında; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Şaban Çopuroğlu, Murat Cahid Cıngı ve Sayın Bayar Özsoy, Çelik Kapı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kaya, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Nobel Şirketler Grubu ve Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, protokol ve çok sayıda basın mensubu yer aldı.

 

KAYSERİ’NİN TÜRKİYE’DE OLUŞTURDUĞU KATMA DEĞER ÇOK BÜYÜK

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, bölgede ihracat konusunda önemli bir destek olduğunu vurgulayarak;  “Sanayiciler, yerel yöneticiler ve başkan olmak üzere ihracat konusunda büyük bir destek var. İhracatın artması çok büyük mutluluk ve gurur ile takip ediliyor. Milli maç kazanmış gibi mutlu oluyoruz. Sanayiciler de bu konuda büyük çaba içindeler, sadece kendi kazanımları açısından değil ülke ekonomisine katkıları için de çok mutlu oluyorlar. Dolayısıyla Kayseri bu ülkeye katma değer katarak gelişmesinde yardımcı oluyor diyebiliriz. Fuarcılık bu konuda çok önemli görülüyor. Nobel Expo’nun yoğun çalışmaları sayesinde KAPEX Anadolu Kapı, Pencere ve Aksesuarları Fuarı’nın büyük etki yaratacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Reklam

 

SEKTÖREL BAZDA, SEKTÖREL SORUNLARIN ÇÖZÜLECEĞİ BİR OLUŞUM 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ihtisas fuarları bağlamında Kayseri’nin gündemde olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek;Şehrin, sektörün tanıtılarak gündemde olması bizim için önemli. Sektörel bazda, sektörel sorunların bir arada çözüleceği bir oluşum olması iyi karşılanıyor. Kurum ve kuruluşlara sahip çıkma aşamasında her alanda şehrimize destek olacağımızı vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE’NİN ÇELİK KAPI İHTİYACININ YÜZDE 90’INI KAYSERİ KARŞILIYOR

Reklam

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, Kayseri’ nin çelik kapı sektörünün başkenti olduğunu dile getirerek; “Bu denli önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz. Çelik kapı, pencere ve aksesuarları ihracatı 2022 yılında yaklaşık 690 milyon dolar; yalnızca çelik kapı ihracatı ile de 300 milyon dolar civarı gelir elde edilmiş. Mobilyanın başkenti olarak adlandırılan Kayseri, çelik kapı sektöründe de öncü. Kayseri’ de 150 civarında çelik kapı firması bulunuyor. 2022’ deki 300 milyon dolarlık ihracatının neredeyse tamamı Kayseri firmaları ile karşılandı. Türkiye’ nin çelik kapı ihtiyacının yüzde 90’ ı Kayseri ile karşılanıyor. Uluslararası alanda ise yüzde 5,5’lik bir üretim yapılıyor. Özetleyecek olursak; Türkiye’de satılan çelik kapıdan yüzde 90’ı, dünyada ise yüzde 5’i karşılanıyor. Fuar şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyor. Fuarlar şehrimizin ve ülkemizin dış dünyaya açılan perdeleri. 36 ülkeden katılımcılar fuara katılarak alım heyeti ile görüşüyor” ifadelerini vurguladı.

 

KAYSERİ’ DE YILDA 2 MİLYON 5 BİN KAPI ÜRETİLİYOR

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, kapı ve pencere sektörünün en büyük fuarlarından biri olduğunu vurgulayarak; “Mobilya fuarı başarısının bilindiği gibi aynısının burada da olacağı bekleniyor. 8 ay önce Sayın Köksal Kaya KAPSİAD’ ı kurarak faaliyetlere başladı. Fuarların şehre ekonomik, kültürel ve iş alanında katkısı çok büyük. Fuarlar, sektörel olarak büyük gelişmeler getiriyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği,  Sanayi Veri Tabanı kayıtlarına göre: Şehrimizde çelik kapı ve aksesuarları üretimi yapan 147 firma yaklaşık 5 bin kişiyi istihdam ediyor. Yılda da yaklaşık 2 milyon 5 bin adet ile Türkiye’ de bir numarayız. Çelik kapıda da Türkiye’ de başkent olduğu söylendi. Cari fazlalığı ve katma değeri olan bir sektör, Türkiye ekonomisine artı değer sağlıyor” diye konuştu. Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, bu fuarın Kayseri’ye çok yakıştığını kaydederek “Erhan Bey Nobel Grup olarak yurtdışında da bayrağımızı dalgalandırıyor. Sevgili Erhan Bey’ in yurt dışı anlaşmaları tebrik ediyorum.. Mobilyanın başkenti olan şehrimiz çelik kapı sektöründe de iddialı. İstihdam, imalat ve ciro bakımından Kayseri ekonomisine büyük katkısı olan yoğun emek isteyen bir sektör. Bugün buraya 264 yabancı misafir geldi. Fuarlar katılımcı firmaların ticari ve insanı ilişkilerini geliştiriyor” dedi. Çelik Kapı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kaya ise; “Kayseri mobilyadan sonra çelik kapı sektöründe ilk sırada yer alıyor. Bu fuar Kayseri ekonomisi ve Türkiye ekonomisi için önemli, bu konuda elimizden gelen tüm destekler sağlandı” açıklamasında bulundu.

BAĞDAT ULUSLARASI FUAR ALANI NOBEL EXPO’YA DAHİL OLDU

Reklam

Nobel Şirketler Grubu ve Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik konuşmasına; Rusya, Irak, Libya’ nın tüm fuar alanlarını Nobel olarak aldıktan sonra dün yapılan bir anlaşma kapsamında Bağdat ile de sözleşme imzalandığının müjdesini vererek başladı. Çelik “Bu anlaşma kapsamında 01.01.2024 tarihinden itibaren Bağdat uluslararası fuar alanı “Nobel Expo Nobel Şirketler grubuna geçti. Yurt dışı ile fuar işletmeciliği olan tek şirket olmanın gururunu yaşıyoruz. Mobilya ve yapı sektöründe Irak’ a ciddi bir ihracat ağımız var. Artık Bağdat’ a da kendi evimize gider gibi gideceğiz. Rusya, Libya ve Bağdat ile anlaşıldıktan sonra, Türkiye’ de bir fuar alanı işletmeciliğini ele alarak profesyonel şekilde yapılması gerekiyor” sözlerini ile konuşmasını sonlandırdı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

“Türkiye dijital ekonomi için G-20 ülkeleriyle çalışmaya hazır”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kacır, Hindistan’ın Bangalor kentinde düzenlenen G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nda, “Dijital Kamu Altyapısı”, “Dijital Ekonomide Güvenlik ve Dijital Beceriler” başlıklı oturumlara katıldı.

Kacır, toplantıda, Türkiye’nin dijital kamu altyapısı, dijital ekonomide güvenlik ve dijital beceriler alanlarındaki çalışmalarını anlattı.

Türkiye’nin dijital kapsayıcılık adına “Dijital Kamu Altyapısı”na önem verdiğini belirten Kacır, vizyonlarının kamu hizmetlerinin ülkenin her köşesine ulaşmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Kacır, e-Devlet’in bugüne kadar 990 kurumun 7 bini aşkın hizmetinin yaklaşık 64 milyon kullanıcıya ulaştırılmasına yardımcı olduğunu ifade ederek, ayrıca e-Nabız uygulamasının bir diğer entegre hizmet olduğunu ve sağlık sektöründe ezber bozduğunu kaydetti. Kacır, e-Nabız’ın, tedavi konumundan bağımsız vatandaşların tıbbi bilgilerini tek bir merkezi konumdan yönetmelerine olanak tanıdığını bildirdi.

Reklam

Dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirten Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Siber saldırılar ve veri ihlallerinin bireyler, işletmeler ve hükümetler üzerinde geniş kapsamlı sonuçları ve etkileri olabilir. Dijital ekosistemin herhangi bir seviyesindeki bir olay veya ihlal, tüm ekosistemi bozabilir. Güvenlik tehditlerini önlemek ve azaltmak için işbirliğine dayalı bir çabanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Kapsamlı bilinçlendirme kampanyaları başlattık. Amacımız toplum, kamu ve özel sektördeki paydaşların eğitimi ve güçlendirilmesidir. Hedefimiz, gelişen dijital zorluklar karşısında iyi donanımlı ve dirençli, siber farkındalığa sahip bir toplum oluşturmak. Güvenli, emniyetli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için bir araya gelmeliyiz. Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.”

Türkiye’nin dijital becerileri

Bakan Kacır, Türkiye’nin dijital beceriler alanındaki çalışmalarına ilişkin bilgiler vererek, dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST ile nitelikli insan kaynağının yaygınlaşması için toplumun her kesiminde farkındalık oluşturduklarını belirtti.

Ortaokul ve lise öğrencilerine erken dijital beceri eğitimi sağlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin olduğunu ifade eden Kacır, “Sektör Kampüste” programımız ile üniversite-sanayi işbirliğini sağlayarak üniversite çağından itibaren iş gücüne katılımı artırmak için dijital okuryazarlığı güçlendiriyoruz. Yapay zeka başta olmak üzere, algoritmik düşünme, robotik kodlama ve yazılım gibi dijital beceriler yoluyla istihdamı teşvik etmeye yönelik çeşitli eğitim programlarımız ve projelerimiz var. Sanayinin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek için mevcut iş gücüne model fabrikalar ve dijital dönüşüm merkezlerinde eğitim olanakları sağlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam

Öte yandan Kacır, Türkiye’den gelen teknoloji girişimlerinin temsilcileri ve katılımcı ülkelerin bakanlarıyla görüştü.

Devamını oku

Haber

Uzmanı anlattı… Otomobildeki ÖTV artacak mı? Otomobil fiyatlarındaki yükseliş ne zaman durur?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, piyasadaki durgunluk nedeniyle otomobillerde Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) artış beklemediklerini söyledi. 

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, son günlerde otomotivde ÖTV artışıyla ilgili çalışma yürütüldüğüne dair haberlerin çıktığını söyledi.

Milliyet’e konuşan Ertemel, otomotivde tahsil edilen ÖTV oranının, tüm vergi gelirlerinin ortalama yüzde 10’unu oluşturduğunu ifade ederek “Ayrıca satışların yüksek olması sebebiyle hedeflenen ÖTV gelirinin yüzde 75’i ilk 6 aylık dönemde yakalanmış durumda” dedi.

Ertemel, “Beklenen gelirin hedeflenen süreden önce oluşması ve şu an için piyasamızda var olan genel durağanlık gibi sebeplerle ÖTV’de artış beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Otomobildeki fiyat artışı ne zaman duracak?

İMAS Başkanı Ertemel, Ticaret Bakanlığı’nın araç satışında ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ kuralını uzattığını anımsatarak, ‘al-sat’çıların siparişlerini iptal ettiğini ifade etti.

Reklam

Temmuzda ihtiyaç sahibi vatandaşın araç almasıyla satış rekoru kırıldığını belirten Ertemel, şöyle devam etti: “Bir süre sonra bu taleplerin de karşılanmasıyla satış adetlerinde düşüş görebiliriz. Ayrıca sıfır otomobildeki tedarik sorununun azalmasıyla da fiyat artışlarının durabileceği düşüncesindeyiz. Bu sebeplerle yıl sonuna doğru markalar bazı kampanyalar düzenleyebilir. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu süreci takip ederek karar verebilirler.”

Devamını oku

Haber

X’te yine değişiklik: O özellik kaldırılıyor

Elon Musk, sahibi olduğu X platformunda, “engelleme” özelliğini kaldıracağını duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Elon Musk, eski adı Twitter olan sosyal medya şirketi X ‘te, kullanıcıların diğer hesapları engellemesine olanak tanıyan koruyucu bir özelliği kaldıracağını duyurdu.

Musk, X’te yaptığı paylaşımda “DM’ler (doğrudan mesajlar) hariç, blok bir ‘özellik’ olarak silinecek. Engelleme, hiç mantıklı değil.” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte Musk, bir kullanıcının belirli hesapları görmesini engelleyen, ancak engellemenin aksine diğer hesabı bu eylem konusunda uyarmayan “sessize alma işlevi”ni koruyacağını söyledi.

Engelleme işlevi, bir kullanıcının belirli hesapların kendisiyle iletişim kurmasını, gönderilerini görmesini veya takip etmesini kısıtlamasına olanak tanıyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan