Takip Edin

Sektörel Gündem

Buna dikkat etmezseniz buzdolabınız fazla elektrik tüketir! Faturanızı düşürecek öneriler…

Elektrikle çalışan cihazlar bir yandan hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırırken bir yandan da elektrik faturalarının yüksek gelmesine neden oluyor. Diğer masraflara bir de yüksek elektrik faturası eklenince bütçeyi denkleştirmek bazen zor olabiliyor. Ancak bazı küçük adımlarla faturanızın daha az gelmesini sağlayabilirsiniz. İşte elektrik faturasını düşürmenizi sağlayacak o yöntemler!

Yayınlanma tarihi

-

Günlük hayatta sık kullandığımız pek çok ürün, elektrikle çalışıyor. Hâliyle elektrik faturaları da artıyor. Aslında bazı detaylara dikkat ederek ya da alışkanlıklarınızı değiştirerek elektrik faturanızın daha az gelmesini sağlayabilirsiniz. Sizi üzmeyecek elektrik faturası için yapmanız gerekenler…

Yoğun Elektrik Tüketiminizi Geç Saatlerde Yapın

Elektrik faturanızın düşük gelmesi için elektrik tasarruf saatlerinden yararlanabilirsiniz fakat bunun için üç tipli tarifeye geçmeniz gerekiyor. Puant saatleri adı verilen 17.00-22.00 arası elektrik fiyatlarının en yüksek olduğu, gece geç saatler ise en düşük saatlerdir. Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi gece geç saatlerde çalıştırarak, ütü işlerinizi geç saatlerde yaparak faturanızın yüksek gelmesini engelleyebilirsiniz.

Yüksek Enerji Tüketen Cihazlarınızı Daha Az Enerji Tüketenlerle Değiştirin

Beyaz eşya satın alırken enerji sınıfına dikkat edin. Enerji sınıfı bu cihazların üzerinde harfler ve artı işaretiyle belirtilir. A enerji sınıfında yer alan bir çamaşır makinesi, B enerji sınıfındakine göre daha tasarrufludur. Artı işaretinin birden fazla olması da enerji verimliliğinin yüksek olduğunu gösterir. Tercihinizi A enerji sınıfında ve artısı fazla olan modellerden yana kullanabilirsiniz. Klasik ampullerinizi ise %80 daha az enerji tüketen LED teknolojisine sahip ampullerle değiştirebilirsiniz.

Kullanmadığınız Elektronik Cihazların Fişini Prizden Çekmeyi Unutmayın

Fişi prizde takılı olan, kullanmadığınız cihazlarınız çalıştıkları kadar olmasalar bile elektrik tüketmeye devam ederler. Televizyon, bilgisayar, oyun konsolu gibi elektronik cihazlarınızı standby modunda bırakmak yerine tamamen kapatmaya özen gösterin. Telefonunuzu şarj ettikten sonra şarj aletini prizden çıkararak da elektrik israfını önleyebilirsiniz.

Bulaşık ve Çamaşır Makinenizi Doldurmadan Çalıştırmayın

Bulaşık ve çamaşır makinelerini doldurmadan çalıştırmak fazla elektrik tüketiminin yanı sıra su tüketimine de neden olur. Makinelerinizi tam doldurduktan sonra çalıştırarak hem elektrik hem su faturalarınızın düşük gelmesini sağlayabilirsiniz.

Buzdolabınızın Konumunu ve Derecesini Doğru Ayarlayın

Buzdolabınızın hava sirkülasyonunu sağlıklı bir şekilde yapabilmesi ve enerji tasarrufu için duvarla arasında 10 santimlik mesafe olmalı. İdeal soğutma derecesi 3-5 aralığında, dondurucu bölümü ise -18 santigrat derece olmalıdır.

Gün Işığından Daha Fazla Yararlanın

Gün ışığını doğru şekilde kullanmak aydınlanma ve ısınma giderlerinden tasarruf etmenizi sağlar. Eşyaları güneş ışığının eve girmesini engellemeyecek şekilde yerleştirmeye dikkat edin.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

İkinci el araçta yeni işbirliği: Hedef, Otonet’e ortak oluyor

Getir’in Moov’a ortak olması, FDN Grubu’nun Goldcar’ı satın almasının ardından araç kiralamada yeni bir işlem hayata geçiyor. Hedef Filo, sektörün öncü firmalarından Otonet’e ortak oluyor.

Yayınlanma tarihi

-

Kerim ÜLKER

Araç kiralama sektöründe satın alma ve ortaklıklar hız kazandı.

Getir’in, Anadolu Grubu iştiraklerinden Çelik Motor ile araç kiralama platformu Moov’un yüzde 75 hissesini satın alması, Türk şirketi FDN Grubu’nun Goldcar İspanya’nın Türkiye’de bulunan şirketini 250 milyon TL karşılığında bünyesine katmasının ardından, sektörünün öncü firmalarından bir önemli işlem daha gerçekleşiyor.

Türkiye’nin en büyük araç kiralama şirketlerinden Hedef, Oto.net’e ortak oluyor. Anlaşma sağlanırsa, Hedef Araç Kiralama ve Servis AŞ, ve yöneticileri Ersan Öztürk ve Önder Erdem, Oto.net markasının sahibi Otonet Motorlu Taşıtlar’a ortak olacak. 2013 yılında faaliyete giren Oto.net, 6 bine yaklaşan kurumsal üye ve 1 milyona yakın kayıtlı bireysel üyesiyle her ay 1.500’den fazla aracın alınıp satıldığı ya da takas edildiği online bir platform olarak öne çıkıyor.

Silikon Vadisi’nde çalıştı

Kurulduğu günden bu yana 85 binden fazla aracın satışına aracılık eden Oto.net, 100 bine yakın da aracın ekspertizini gerçekleştirdi. Şirketin kurucusu ise Yonca Ulusoy Zaimoğlu.

1993 yılında Robert Kolej’den mezun olan, ardından Macalester College’da ekonomi ve psikoloji dallarında çift ihtisas yapan Yonca Ulusoy Zaimoğlu, bir dönem Silikon vadisi’nde çalıştı. Teknoloji ve internet sektörlerinde önde gelen yatırım bankası Piper Jaffray’nin Silikon Vadisi ofisinde üç yıl yatırım bankacısı olarak görev alan Zaimoğlu, Kellogg School of Management’da MBA yaptı. Mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönen Zaimoğlu, yatırım bankacılığına Global Menkul Değerler’de devam etti. Ardından ABD menşeili Oliver Wyman’da altı yıl yönetim ve strateji danışmanlığı yaptı. 2011 yılında aile şirketi Projectz’de çalışmaya başlayan Zaimoğlu, ardından Oto.net’i kurdu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Üç boyutlu baskı yöntemiyle üretilen ilk uzay roketi yörüngeye ulaşamadı

Dün ilk kez fırlatılan Relativity Space’in üç boyutlu yazıcı ile ürettiği roket, havalanma sırasında maruz kaldığı muazzam dirence karşı koyarak önemli bir eşiği atladı ancak yörüngeye ulaşamadığı için ikinci eşiği geçemedi.

Yayınlanma tarihi

-

Kaliforniya merkezli şirket tarafından başlatılan canlı yayında, %85’i üç boyutlu printer ile üretilmiş ve 34 metre uzunluğunda olan Terran 1 adlı roketin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Space Force Üssü’nden TSİ 0525’te fırlatıldığı görüldü.

Havalandıktan yaklaşık 80 saniye sonra Atlantik Okyanusu üzerinde 16 km irtifaya ulaşan roket, saatte 1,999 km hızla atmosferin yarattığı azami direnci aşarak uzaya çıktı ve deneme için hayati önem taşıyan atmosfer direncini aşma hedefini gerçekleştirmiş oldu.

Roket, uzayda kullanacağı ikinci aşama motoru ise arıza yaptığı için yörüngeye ulaşamadı.

“Yeterli veriyi topladık”

Relativity’nin test programı yöneticisi Arwa Tizani Kelly, canlı yayında, “Bugün tam hedefe ulaşamasak da üç boyutlu yazıcı ile üretilen bir roketin işlediğini kanıtlamak için yeterli veriyi topladık” dedi.

ABD’de pekçok yeni nesil roket şirketi, uzaya çıkmanın maliyetini düşürerek eskiye kıyasla çok daha küçük bütçelerle uzaya çıkılan bir pazar oluşturmak için çalışıyorlar.

SpaceX dahil olmak üzere bu şirketlerden çoğu maliyeti düşürmek için 1960’lardan bu yana kullanılan tek seferlik roketler yerine aynı roketi birden defa uzaya gidip dönmek için kullanarak maliyeti düşürüyor.

Relativity Space ise maliyeti düşürmek için roketlerin gövdelerini çok daha basit bir yöntem olan üç boyutlu yazıcılarla üretme yöntemini deniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

LG Energy Solution, ABD’de yaklaşık 5,5 milyar dolarlık batarya yatırımı yapacak

Güney Koreli batarya firması LG Energy Solution (LGES), ABD’de, elektrikli araçlar ve depolama sistemleri için batarya üretimine yönelik 7,2 trilyon won (yaklaşık 5,5 milyar dolar) tutarında yatırım yapacak.

Yayınlanma tarihi

-

Güney Koreli batarya firması LG Energy Solution (LGES), ABD’de, elektrikli araçlar ve depolama sistemleri için batarya üretimine yönelik 7,2 trilyon won (yaklaşık 5,5 milyar dolar) tutarında yatırım yapacak.

LGES yaptığı açıklamada, ABD’de geçen yıl küresel enflasyon kaynaklı maliyet artışları nedeniyle durdurduğu yatırımlarının devam edeceğini bildirdi.

Dünyanın önde gelen batarya üreticilerinden olan şirket, bu kapsamda, ABD’nin Arizona eyaletinde elektrikli araçlar için 2170 tipinde lityum-ion batarya hücresi üretecek bir tesis inşa edecek. 3,2 milyar dolarlık yatırımla kurulacak fabrikanın üretim kapasitesi 27 gigavatsaat olacak.

2025’te seri üretime geçmeyi planlıyor

LGES, ABD’de başta Tesla olmak üzere elektrikli araçlar için batarya üretecek tesisin inşasına bu yıl başlamayı ve 2025’te seri üretime geçmeyi planlıyor.

ABD’de bir de enerji depolama sistemleri için lityum-demir-fosfat (LFP) bataryalarının üretileceği bir tesis yatırımı yapma kararı alan LGES, üretim kapasitesini 16 gigavatsaat olarak planladığı tesis için 2,3 milyar dolar tutarında yatırım yapacak.

LGES, Mart 2022’de Arizona’da 1,7 trilyon won (1,3 milyar dolar) tutarında yatırım yapacağını duyurmuş, ancak küresel enflasyon kaynaklı artan maliyetler nedeniyle yatırımını durdurma kararı almıştı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan