Takip Edin

Sektörel Gündem

Böyle giderse sadece pazar değil üretim gücü de kaybedilir

Yaşanan ekonomik koşulların ihracatçıyı yurt dışında üretime zorladığını söyleyen Vahap Küçük’e göre, mevcut ekonomi düzeni değişmezse Türkiye özellikle hazır giyimde ihracat gücü yanında üretim gücünü de kaybedecek. Küçük, iç pazarda kışlık ürünlerdeki fiyat artışının en fazla yüzde 30 olacağını da söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

İhracatçı sektörlerin başında gelen hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, sadece ihraç pazarı değil üretim gücünü de kaybetmekten endişeli. Dövizdeki baskı nedeniyle Türkiye’nin pandemide yakaladığı fırsatı uzun soluklu yönetemediğini söyleyen LC Waikiki’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, bu baskının üreticiyi ithalata yönlendirdiğini belirtti.

İhracatçının yurt dışı talebi yurt dışında üreterek karşılamak zorunda kaldığını ifade eden Küçük, “Yani dış pazarlarda satacağımız ürünü Bangladeş, Miammar, Mısır ya da Afrika’nın başka bir ülkesinde üretip oraya gönderme zorunluluğu doğuyor. Çünkü rakiplerimiz onu yapıyor” dedi. Artık pazar kadar üretim gücünün de önemli hale geldiğine vurgu yapan Küçük, “Henüz üretim gücümüzü kaybettiğimizi söyleyemem.

Ama bu gücü tutmamız hükümetlerin bundan sonra alacağı döviz politikası kararına bağlı” diye konuştu. Enflasyon artışıyla döviz artış oranı aynı gitmediği zaman ihracatçı üreticinin rekabet etme şansını kaybettiğini vurgulayan Küçük, şöyle devam etti: “Enflasyon yüzde 50 artıyorsa dövizin de o oranda artmasıyla ihracatta problem olmaz. Asgari ücret yüzde 100, enerji yüzde 200, kimyasal, pamuk gibi diğer girdi kalemleri artıyorsa ama döviz artmıyorsa o zaman yurt dışına ürün satma konusunda elimiz zayıflıyor.”

“Yeni hükümetin politikasını kestirmek zor”

Reklam

Dövizde olması gereken aralığı 23-25 bandı olarak değerlendiren Vahap Küçük, “Biz olması gerekeni söylüyoruz ama gelecek hükümetin ekonomi politikaları ne olur kestirmek zor” dedi.

Mısır’da, Cezayir gibi ülkelerde mağaza ve üretim tesislerinin olduğunu hatırlatan Küçük, Türkiye’den ürün göndermenin zorlaşmasıyla bölgede fason üretimin de zorunlu hale geldiğini ifade etti. Şu anda üretimde hala Türkiye’nin ağırlıkta olduğunu açıklayan Küçük, “Pandemiden önce bu ülkelere pazar olarak açıldık ama artık üretimde de önemli hale gelmeye başladılar” dedi.

Üretimde yurt içi-yurt dışı dengesini yüzde 70’e 30 olarak açıklayan Küçük, şunları söyledi: “2013-2014’lerde yüzde 50-50 idi. Daha sonra yüzde 80 yerli, yüzde 20 ithalata döndü. Şu anda 70’e 30 oldu ama böyle devam ederse yüzde 60’a düşecek. Yani bundan sonraki konjonktüre bağlı.”

Pandemiyle beraber birçok ülkenin yerli üreticilerini desteklemek için koruma tedbirleri uyguladığını dile getiren Vahap Küçük, “Bazı ülkelere ilk girdiğimizde vergi yoktu. Ama 15-20 mağazayı bulunca koruma koymaya başladılar. Mesela Fas sıfır vergiydi şu anda yüzde 30-35 vergi koymaya başladı.

Cezayir, Tunus yine öyle. Bunlar vergi koyarak bir nevi yerel markalarına rekabet üstünlüğü sağlamak için koruma uyguluyor. Bu sefer sen gidip orada üretmeye başlıyorsun” yorumunu yaptı. Bu dönüşümün kolay olmadığının altını çizen Küçük’e göre, ekip kurup fabrikaları sisteme adapte etmek kolay değil ama bu yapılmak zorunda. LC Waikiki olarak toplamda bin 400 mağazaları bulunduğunu, bu yıl 100 mağaza daha açılacağını kaydeden Küçük, 56 olan ülke sayısını da 60’a çıkaracaklarını belirtti.

Reklam

“Biz satın almadan çok organik büyümeyi tercih ediyoruz” diyen Küçük, şu anda gündemlerinde satın alma olmadığını iletti. 2028 yılında Avrupa hazır giyim perakende pazarında ilk 3’te olmak istediklerini dile getiren Küçük, bu yılki yurt dışı ciro beklentilerini de 5 milyar dolar olarak açıkladı.

Rusya pazarında büyük fırsatlar var

Yeni dönemde yurtdışında odaklandıkları pazarları daha çok gelişmekte olan ülkeler olarak değerlendiren Vahap Küçük, yakın coğrafyanın tamamı ve Rusya’yı hedef pazarlar olarak gösterdi. Küçük, Rusya pazarı ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: “Rusya’daki yabancı markaların çıkmasıyla beraber orda iyi lokasyonlar da gelmeye başladı. Zara, H&M, Mark&Spencer gibi markaların lokasyonları gelmeye başladı. Daha büyük metrekareler, daha uygun fiyatlar. Orada büyüme fırsatı var. Eğer bir ambargo gelmezse Rusya Türk markaları için büyük bir fırsat.”

Fiyatlar enflasyonun altında kalacak

Hazır giyim satışlarının iç pazarda adetsel olarak büyüyeceğini öngören Küçük, turizm hareketliliğinin başlamasıyla pazarın canlanacağını düşünüyor. Küçük, “Özellikle yaz sezonuna giriyoruz. Turizmle beraber tekrar pazar canlanacak. Giyim fiyatları enflasyonun altında kalacak ama adet bazlı bir daralma beklemiyorum” dedi. Yaz aylarında turist alımlarının ciro içindeki payını yüzde 20-25 olarak açıklayan Küçük, yıl ortalamasını ise yüzde 15 olarak iletti.

Reklam

“Kışlık ürünlerde fiyat artışı yüzde 30’u geçmeyecek”

Vahap Küçük, “Türkiye’de bu sezon üretilen kışlık ürünlerin fiyatları enflasyonun epey altında kalacak. İç pazarda kışlık ürünlerdeki fiyat artışı yüzde 21-30 arası olacak” diye konuştu.

“İplikte koruma konfeksiyoncuyu zorlar”

İplik üreticilerinin ithal ürünlere karşı koruma talebini yorumlayan Vahap Küçük, “İpliğe korumacılık olmasını ben doğru bulmuyorum. Çünkü Türkiye konfeksiyonda ağırlıklı istihdam sağlayan, ihracat yapan bir ülke. Türkiye ihtiyacını içerden karşılayamıyor. İpliğe gelen her vergi konfeksiyoncunun önünde fiyat tutturma konusunda bariyer oluşturuyor” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Trend olan