Takip Edin

Endüstriyel İş Makinaları

BOĞAZİÇİ PLATFORM FAİK TEKİN: DOĞRU EKİPLE, FARKIMIZI ORTAYA KOYACAĞIZ

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

BOĞAZİÇİ PLATFORM

Boğaziçi Platform Kiralama Müdürü Faik Tekin, ‘Boğaziçi Platform olarak, doğru ekiple farkımızı ortaya koyacağız’ diyor.

Boğaziçi Platform’daki son durumu firmanın kiralama müdürü Faik Tekin ile değerlendirdik.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

2007 yılı itibariyle personel yükseltici platform sektöründe çeşitli firmalarda, çeşitli görevlerde bulundum. Yaklaşık 2 yıl kadar önce, sektörde satış odaklı faaliyet gösteren Tekin Platform adıyla kendi şirketimi kurma kararı aldım. Boğaziçi Platform Genel Müdürü Erhan Avşar ile çok uzun zamandır sektörden tanışıyorduk. Sektörle ilgili görüş alış verişi yaparken, ülkenin son zamanlardaki durumunu da göze alarak farklı bir fikir ortaya çıkardık.

İKİ FİRMA GÜÇ BİRLİĞİ YAPTIK

Neler yapabiliriz diye konuştuğumuzda iki firmayı birleştirme, iki firmanın güçbirliği yapmasına karar verdik. Boğaziçi Platform; araç ve yük platformları üretimi yapan bir firma. Yaklaşık 2 sene önce platform kiralama işine de giriş yaptılar. Ama daha çok üretim kısmına odaklanma ihtiyacı vardı. Kiralık makineler ise tabiri caizse atıl olarak kalmıştı. Dolayısıyla kiralama anlamında sektörü bilen deneyimli bir kişi ihtiyaçları vardı. Bu şekilde bir işbirliği kurarak bir adım atmış olduk. Gebze’de yeni açtığımız Kiralama ofisimiz, yeni ve geniş makine parkımızda sektöre farklılık getirmeyi amaçlıyoruz.

SEKTÖRDE FARK YARATMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Şirket olarak 2019 planlarınızı alabilir miyiz?

Ülkenin 2018’de yaşadığı durum satışı etkilediği kadar olmasa da kiralamayı da etkiledi. 2019 yılında kiralık makine parkımızı daha da çeşitlendirmeye, satış sonrası anlamında profesyonel bir ekip kurmaya, hizmetlerimizle fark yaratmaya çalışacağız.

İş güvenliğiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Platform sektörü dünyada 60’lı yıllarda ortaya çıkmış, bize ise 2000’li yıllarda gelmiş. 60’lı yıllarda kazalar olduktan sonra, makineye eğim sensörü, yük sensörü, vb. güvenlikle ilgili ekipmanlar takılmış. Dolayısıyla makineler aslında çok ciddi gelişmelerden geçerek, güvenli bir şekilde bize gelmiş. Makinelerde görülen kazaların başlıca sebepleri eğitimsizlik ve bakımsızlık. Platform operatör eğitimleri; vinç ya da forklift eğitimleri kadar kapsamlı olmasa da yine de üstünde durulması gereken bir konu. Periyodik kontrol noktasında da tüm kiralık makinelerin kiralama öncesi ve sonrasında detaylı testleri gerekiyor.

Periyodik kontrollerin kazalara ne kadar etkisi var?

Çok ciddi etkisi var kuşkusuz. Örneğin eğim sensörü arızalı bir makineyi test etmeden müşteriye gönderdiğinizde, makinenin devrilmesine imkan vermiş olursunuz. Periyodik kontrollerin sadece bu iş için atanan bir ekip tarafından düzenli ve detaylı bir şekilde yapılması gerekiyor.

EĞİTİM EKİBİ OLUŞTURULMALI

Son kullanıcının eğitimi doğru veriliyor mu?

Son kullanıcı eğitimleri için de işi sadece eğitim vermek olan bir ekip oluşturulmalı. Sektörde genellikle nakliyeci arkadaşlar 10-15 dakikada kullanıcıya makineleri anlatmaya çalışıyor. Bu, eğitim için yeterli bir süre değildir. Kiralama firmalarının bu konuya özen göstermeleri ve eğitim birimleri kurmaları oldukça önemli. Boğaziçi Platform olarak bu anlamda çalışmalarımız olacak.

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endüstriyel İş Makinaları

PLATFORM GÜNLERİ 25-26 KASIMDA

Yayınlanma tarihi

-

Personel yükseltici platform sektörünün büyük buluşması için geri sayım başladı. Platform  sektörün Türkiye’deki çatı kuruluşu Platformder, tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Platform Günleri etkinliği, 25-26 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Tuzla’daki Autodrom İstanbul tesislerinde gerçekleştirilecek. İstanbul’un prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapan adresi Autodrom İstanbul’da, Hybrid İletişim tarafından organize edilecek olan etkinlik; üretici firmalar, distribütörler, kiralama firmaları, finans kuruluşları, destek ürün ve hizmet sağlayıcıları ve nihai kullanıcıları bir araya getirecek. Autodrom İstanbul, merkezi konumunun yanı sıra geniş açık ve kapalı alanlarıyla organizasyona güçlü bir altyapı sağlayacak.

PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Saruhan Günaydın, Platform günleri ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında konu ile ilgili şöyle konuştu, Günaydın “Ürün bilinirliğine paralel olarak pazar hacmi de her geçen artan personel yükseltici platform sektörünün tüm paydaşlarını bu etkinlikte bir araya getiriyoruz. Platform Günleri 2022, platform ürün teknolojisi ve kullanımıyla ilgili tüm önemli konular hakkında bilgi alışverişinin yapılacağı bir etkinlik olacaktır. Teknik bilgi alışverişine ek olarak, kiralama şirketleri ve kullanıcılar da dahil olmak üzere sektörün tüm katılımcıları, ekipmanları çalışır durumda görme fırsatını bulacaklardır.  Ziyaretçilerin ürünleri demo alanlarında kullanma fırsatı bulacakları sürdürebilir  etkinliğin  olmasını  istiyoruz” dedi.

Konuşmasına devam eden, Günaydın “Sektöre hizmet veren tüm tedarikçiler, hizmet sağlayıcılar, bu etkinlikte olmalıdır. Üretici ve distribütör firmalarının ’da bir araya gelmesini sağlayacaklarını” dile getirdi.

Yeşil teknoloji ve güvenli kullanım vurgusu

Personel yükseltici platformların, seviye farkı gerektiren tüm çalışma ortamlarında geçici olarak güvenli çalışma ortamı sağlayan güvenlik ekipmanları olduğunu vurgulayan Saruhan Günaydın,

Etkinliğimizde, platform sektöründe son dönemde önemli bir yer teşkil eden, yeşil teknoloji, güvenli kullanım konuları ön planda olmasını sağlayacağız. Etkinliğe katılan ziyaretçilerimize; yeni ürünleri kullanma, deneyimleme, yeni ürün lansmanları, özel kampanyalar, yarışmalar, seminerler, eğitimler, keyif veren aktiviteleri sunacağımız gibi sosyal medya üzerinden canlı yayınlarımız olacaktı,” dedi.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Yuntes Makine Dolphin’le Çok Güçlü

Yayınlanma tarihi

-

1996 yılında Konya’da sektörel yolculuğuna çıkan takım tezgâhı konusunda uzman Yuntes Makine gelinen süreçte birçok ülkeye ihraç ettiği Dolphin markası ve Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Mersin gibi piyasanın önemli bölgelerinde açtığı şubelerle kurumsal bir firma olmanın gerekliliğini yerine getirirken aynı zamanda da uluslararası bir marka olmayı da başarmış durumda. Yuntes Makina Genel Müdürü Yunus Derebağ’la firması ve sektör hakkında konuştuk.

Endüstriyel takım tezgâhı dendiği zaman akla ilk gelen firmanın Yuntes Makine olduğunu kaydeden Derebağ, “Sanayiciyle hep iç içe olduk. Üreticilerin üretimlerinin daha kaliteli ve hızlı olabilmesi için 1996 yılından itibaren yoğun bir faaliyet içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

Yerli Dolphin

Endüstriyel ürünlerin ülkemizde genellikle ithal ürünler olduğunu belirten Derebağ, “Biz ise Türkiye’nin geleceği bakımından tabii ki kendi imalat sürecimizi planladık. Bu yüzden forklift ithalatı yaparken, yerli ve milli duygularımızın rehberliğinde imalat yapmak istedik. Bunun için Spartek Firması’nı kurduk. Hemen akabinde de Dolphin Forkliftleri’nin üretimine başladık. 2015 yılında başladığımız bu imalata her yıl pazar payını artırarak devam ediyoruz” dedi.

 

Lityum Pilli Elektrikli Forkliftler Yolda!

Açıklamalarında forklift sektörünün Pazar hareketliliğine de değinen Derebağ, “İSDER’in raporuna göre ülkemiz pazarına giren yıllık ithal forklift sayısı yaklaşık 15 bin adeti bulmakta. Bu çok yüklü bir paranın dış piyasaya akması demek. Tecimsel olmayan, tamamen ülkemiz için bir şeyler yapmak adına çok zorlu bir sürece girip yerli imalata imza atmayı başardık ve Dolphin’i piyasalarla tanıştırdık. Demin de belirttiğim gibi pazar payımızı her yıl yüksek oranlarda artırıyoruz. AR-GE departmanımız bizim için çok önemli. Bu birimdeki arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma içerisinde. Çok kısa bir zamanda lityum pilli elektrikli forkliftlerimizi piyasaya süreceğiz. Bu forkliftlerimizi artık istediğimiz zaman hızlı şarj edebileceğiz ve bu şarjla ürünler çok daha uzun süre çalışabilecek. Ürünlerimiz şu an test aşamasında ve yaklaşık 3 ay sonra da seri üretime başlayacağız” şeklinde konuştu.

Avrupa ve Japon menşeli forkliftlerin şu an dünya piyasalarını ele geçirmiş olduğunu söyleyen Derebağ, “Bu markaların çok yüksek adetlerde üretimleri söz konusu. Çok büyük teşvikleri bulunmakta. Bu konuda biz devlerle yarışıyoruz diyebilirim. Çin menşeli ürünlere gelince, bunlarla da fiyat konusunda rekabet zorluğu yaşıyoruz. Yani yerli piyasada bir yandan pahalı ama kaliteli Avrupalı markalarla yarışırken bir yandan da altyapılarından dolayı ucuz Çinli markalarla amansız bir rekabet içerisindeyiz. Türkiye’nin her bölgesinde forkliftlerimiz çalışmakta. 30 tane bayimiz bulunmakta. Markamıza olan yoğun talep bayi ağımızı da her geçen gün büyütmekte. Bu konuda yoğun bir talep alıyoruz. Ama bu konuda çok hassasız. Detaylı bir inceleme yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Tecrübenin Sektördeki Adı; ARICI Vinç İşletmeciliği

Yayınlanma tarihi

-

Dinamik kadrosu ve yeniliklere kolay uyum sağlayan teknolojik altyapısı ile vinç sektörünün öncü şirketlerinden biri olan ARICI Vinç makine parkuruna yaptığı yatırımlarla da birçok sektöre üstün hizmetler sunmakta. ARICI Vinç İşletmeciliği Ltd. Şti Genel Müdürü Hidayet Arıcı firması hakkında konuştu.

Sektörün en eski isimlerinden biri olduğunun bilgisini veren Arıcı, “1971 yılında Konya Sanayisi’nde çocuk yaşlarda çalışmaya başladım. Tabii o dönem Konya, kendi yağında kavrulan, kısıtlı imkânlara sahip mütevazı bir karakter profiline sahipti. 1989 yılında kendi firmam olan Arıcı Vinç İşletmeciliğini kurdum. O dönem sektörden bir abimizin tornasında kendi hiyaplarımı yapmak için mücadele ettim. Bunu da başardım. 10 tonluk bir hiyap ürettik. Ürettiğimiz bu hiyap o dönem Konya’daki en büyük hiyaptı. Bu üretim sürecimiz HİDROKON kurulana kadar devam etti. Konya’da sanayinin çok hızlı büyümesi, iş potansiyelinin çok olması ve müşteri portföyümüzün zenginliğiyle ARICI Vinç İşletmeciliği kurumsal kimliğini kazandı” ifadelerini kullandı.

2004 yılında yeni yerimize taşındıklarını belirten Arıcı “Yine bu süreçte bir mobil vinç alma fikrimiz gelişti. Bu yüzden Almanya’ya gittik ve ürünümüzü aldık. Bu ürün 90 tonluktu ve Konya’ya ilk gelen mobil vinçti. 2008 yılında da 200tonluk vincimizin siparişini verdik. Aldığımız hiyaplarla, mobil vinçlerle ve forkliftlerle makine parkurumuzu ve müşteri portföyümüzü oldukça zenginleştirdik” şeklinde konuştu.

Zengin Makine Parkı

Son olarak firmasının ürün parkı hakkında bilgi veren Arıcı şunları dile getirdi: “Makine parkımızda 250, 200, 160, 80, 75, 35,20, 10 tonluk mobil vinç ve hiyaplarımız, 36mt sepetli platform, 3-16ton arası çeşitli tipte forkliftlerimiz, tırlarımız, dorselerimiz, kayar kasalarımız bulunmakta.  Eski ürünleri pek tercih etmiyoruz. Bu yüzden ürünlerimizi sürekli yenilemekteyiz.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish