Takip Edin

Özel Haber

03-04 Eylül günleri arasında Boğaziçi Fuarcılık, İMSAD ve MÜSİAD tarafından gerçekleştirilen Türkiye-Afrika İnşaat İkili İş Görüşmeleri Zirvesi’nde katılımcıların görüşlerini aldık.

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Boğaziçi Fuarcılık Genel Koordinatörü Esra Sezgin

Gerçekleştirdiğimiz etkinlikle ilgili uzun süredir yoğun bir çalışma sergiledik. Birçok Afrika ülkesinde ziyaretçi çalışması yaptık. Bu çalışmaların bazılarını ülkelerde bulunan acentelerimiz aracılığıyla bazılarını da direkt ziyaretçi taleplerini alarak gerçekleştirdik. Böyle bir etkinliği ilk kez gerçekleştirdik. Emeklerimizin karşılığını aldık diyebilirim. Gana, Etiyopya, Nijerya, Kamerun, Burundi, Senegal gibi birçok ülkeden ziyaretçi ağırlayıp Türk üreticileriyle görüştürdük. Önümüzdeki yıl bu etkinliğimize devam edeceğiz. Bilindiği üzere Afrika ülkeleri hızlı gelişmekte olan ve büyük fırsatlar barındıran  ülkeler. Maalesef buralara gitmekte tereddüt eden üreticilerimiz bulunmakta. Bu etkinliğimizle beraber bu tereddüdü de ortadan kaldırdığımıza inanıyorum. Etkinliğe katılan firmaların memnuniyeti de bunu gösteriyor zaten. Firma yetkilileri 5-10 ülkeye gitmek yerine burada yapılan 2 günlük etkinlikle beraber birçok ülke firmasıyla bire bir görüşme imkânı yakaladılar. Yani biz bir nevi, yerli firmalarımızın incelemesi adına bir Afrika fotoğrafı çektik diyebilirim.

Gala Sahne Mekanik Sistemleri Proje Koordinatörü İnanç Sayın

Bu etkinlik bizim sektörümüze direkt olarak hitap etmese de bizim için faydalı bir organizasyon oldu diyebilirim. Yaptığımız işe ilgi duyup bunu Afrika Pazarı’nda sunabileceklerini dillendiren firma yetkilileriyle tanıştık. Pek çok ülkeyi temsil eden yaklaşık 300civarı bir müteahhit topluluğu vardı organizasyonda. Bu topluluğun bizleri ziyaret etmesi tabi ki çok güzel. Afrika Pazarı ülkemiz için gerçekten çok önemli potansiyel barındıran bir pazar. Seneye bu fuarın hem daha kalabalık hem de daha etkili olacağını düşünüyorum. Bu yüzden gerçekleşirse seneye de bu organizasyona katılacağız.

Külça Çelik Kapı Genel Müdürü Mustafa Tanç

Kayseri’de üretim yapan bir firmayız. Şirketimizde 70 kişiyi istihdam etmekteyiz. Öncelikle böyle organizasyondan ötürü Boğaziçi Fuar’a şükranlarımı sunuyorum. Bizim açımızdan oldukça verimli geçen bir etkinlik oldu. Gelen ziyaretçiler hedef ülke pazarlarımızda yer alan ülkelerdendi. 1998 yılından beridir ihracat yapan bir firmayız. İhracat potansiyelimizi daha da artırmak adına bu tip organizasyonlara katılıyoruz ve bunun olumlu yansımalarını da görüyoruz. Seneye tekrar katılacağımızı belirtmek isterim.

Orçelik Ofis Mobilyaları Satış Müdürü Onur Şima

1979 yılında kurulmuş, sektörünün lider firmalarından biriyiz. Yoğun ihracat yapan bir firmayız. Buna rağmen Afrika Pazarı’na bugüne kadar çok fazla eğilmemiştik. Bu seneyle birlikte artık bu pazara da yoğunlaştık. Bu sebeple bu organizasyon bizim için çok önemliydi. Daha önceden hiç iletişimimiz olmayan ülkelerle iletişime geçtik. Bizim için gayet verimli bir organizasyon oldu. Seneye gerçekleşirse organizasyona tekrar katılacağız.

Trakya Cam Sanayi A.Ş. /Burak Demirer

Biz maalesef bu organizasyondan bir verim alamadık. Katılımcı sayısı istediğimiz yoğunlukta değildi. Bunun yanı sıra katılımcılar bizim karşı tarafa bilgi geçirebileceğimiz düzeyde değildi. Daha ziyade komisyoncu olan katılımcılarla karşılaştık. Bu eksiklikler giderildiği taktirde seneye bu organizasyona katılabiliriz.

Ebitt Teknolloji /Bilkur Baş

Bire bir görüşmelerin yapıldığı bu organizasyonlar çoğu zaman katılmak için oldukça maliyet gerektiren büyük fuarlardan daha verimli geçiyor. Bu organizasyonda birçok firmayla net kontak kurduk ve bunların da iş anlamında daha sonra olumlu sonuçlanacağından eminim.

Aluç Ahşap Yapı ve Yapı Malzemeleri

Bu organizasyona çok büyük beklentiler içerisinde katılmadık. Buna rağmen 10-12 firmayla olumlu görüşmelerimiz oldu. Yani organizasyon bizim için verimli geçti. Afrika’ya seyahat etmeden firmalarla bağlantı kurmuş olduk. Bu anlamıyla bu tip organizasyonları çok önemli buluyorum.

Mehmet Ali Erer 404 Yapıştırıcı

Kimyasal ürünler üreten bir firmayız. Bu organizasyonda epeyce bir müşteri temsilcileriyle görüştük. Bunların birçoğundan da olumlu dönüşler aldık. Bu fuar sayesinde Uganda, Gana gibi ülkelere adım atıp ihracat yapacağız büyük bir ihtimalle. Bu yüzden bizim için verimli geçen ve beklediğimizi bulduğumuz bir etkinlik oldu.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özel Haber

Bursa Ağır Vasıta’nın DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, Bursa Gemlik’te Açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Taşıma ve lojistik sektörünün dinamik firması Bursa Ağır Vasıta’nın Gemlik’teki yeni DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, düzenlenen törenle hizmete girdi. Satış, servis, yedek parça ve 2. el hizmetleri verecek olan merkez 11.200 metrekarelik alanda hizmet verecek. Yoğun ilginin görüldüğü açılış töreninde, Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, DAF Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark ve üst yönetimi, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur ile şirket yöneticileri hazır bulundu. Törenin ardından Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ve Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur TKU MAGAZİN DERGİSİ  için özel açıklamalarda bulundu.

 

“Muhsin Koçaslan, “DAF ile 2006 Yılında Başlayan Birlikteliğimizin 16. Yılının Heyecan ve Gururunu Yaşıyoruz”

Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, yaptığı açılış konuşmasında Bursa Ağır Vasıta ile DAF grubunun yıllardır süregelen dostane ticari ilişkilerine değinerek şunları dile getirdi: “DAF ile 2006 yılında başlayan birlikteliğimizin 16. yılının heyecanını ve gururunu sizlerle birlikte yaşıyoruz. Bursa Gemlik’te bulunan tesisimiz 4.200 metrekare kapalı, 7000 m2 açık alanıyla aynı anda 30 araca hizmet verebilme kapasitesindedir. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin tam ortasında bulunan, Gemlik Serbest Bölge’ye, Gemlik Limanı’na ve önemli yol güzergahlarına yakın konumda olan tesisimizin iç dizaynı; yedek parça bölümünden, ofislerinden, atölye bölümlerine kadar, tamamen DAF kurumsal kimlik kuralları baz alınarak, özenle yapılmıştır. Kalitesi, ürün çeşitliliği, ülkemizdeki yatırımları, satış ve satış sonrası hizmetlerindeki başarısı, ikinci el organizasyonlarıyla ticari araç segmentinin en önemli oyuncularından olan DAF ile birlikte başladığımız bu ticaret yolculuğumuzun, uzun yıllar devam edeceğine olan inancım tamdır. DAF Gemlik tesisimizin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“Şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta”

Açılışı töreni sonrası okurlarımız için özel açıklamalarda bulunan Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan şunları dile getirdi: “1999 yılında Koçaslanlar Otomotiv Ltd. Şti. hem kurucu ortağı hem de yönetim kurulu üyesi olarak sektöre adım attım. Türkiye’de aile şirketlerinin ömrü maalesef uzun sürmüyor. Çünkü ülkemizde bir yapıyı kurmak ve büyütmek değil onun kurumsal olmasını sağlayıp uzun ömürlü bir karakter sahiplenmesi, şirketin 3. hatta 4. nesillere aktarılması oldukça zor. Bu zorlukları yakından bildiğimiz için şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta. Burada görev tanımları ve kurallar çok açık bir şekilde yazılmıştır. İçindeki tanımlar ve çerçeve net olunca aile firmamızın sürekliliği konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Pandemiyle birlikte insanların ticarete bakışları ve ticari anlayışları da değişti.  Bu değişiklik beraberinde doğal olarak ticaretin şeklini de değiştirdi. Firmalar eski, geleneksel ticari şekilden uzaklaşıp yeni dönem ticarete uyum sağlamak zorunda. Çünkü şunu bir kez daha gördük ki, piyasalarda her zaman çok güçlüler ayakta kalmaz. Her koşula, zamana, mekâna ve ortama ayak uyduranlar ayakta kalır.”

 

“Lojistiğin Yaşamsal Derecedeki Önemini Anladık”

Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ise okurlarımız için verdiği demeçte; “Bugün hizmete açtığımız tesisle DAF ve TIRSAN markalarının satış ve satış sonrası servis faaliyetlerinde müşterilerimizin hizmetinde olacağız.  Çok yakın bir gelecekte Bolu bölgesinde de Bursa Ağır Vasıta’nın bir şubesini açacağız. Pandemiden sonra ülke olarak lojistiğin ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Lojistiğin yaşamsal derecedeki önemini de önümüzdeki yakın süreçlerden öğreneceğiz. Bazı dünya ülkelerinin ihracatının büyük bir kısmını lojistik sektörü oluşturmakta. Örneğin Polonya; bizden oldukça küçük bir ülke. Uluslararası taşımacılıkla lojistik sektörünün bu ülkeye kazandırdığı katma değer çok ama çok yüksek.”

 

Bursa Ağır Vasıta A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Uğur da açıklamasında; “17 yıldır Koçaslanlar bünyesinde çalışmaktayım. Yapmış olduğumuz tüm işler tamamen müşteri odaklı. Holdingimizin yarattığı istihdam, yaptığı yatırımlar ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlamakta. Türkiye’nin özellikle batı yakasında öncü bir kuruluşuz. Bu tesis DAF için Türkiye’de yapılmış olan en büyük tesis. Bu tesis için yaklaşık 40 trilyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Devamını oku

Özel Haber

İlklerin Firması VESA Platform

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de personel yükseltici platform sektörüne yön veren firmalardan biri olan VESA Platform, dünyadaki en iyi personel yükseltici platform üreticileri arasında ilk 10’a girmek gibi oldukça büyük bir hedefe sahip. VESA Platform Kurucu Ortağı – Elektrik-Elektronik Mühendisi İbrahim Başcı firmasını anlattı.

“VESA Platform olarak firmanızın faaliyet konularından bahseder misiniz? Yerli imalata verdiğiniz katma değer hakkında neler söylemek istersiniz?”

“VESA PLATFORM, ulusal ve uluslararası alanda ‘Personel Yükseltici Platform’ sektörüne yenilikçi ve kaliteli çözümler getirmek amacıyla Şubat 2019’da Konya’da kurulmuştur. Personel yükseltici platformlar için oluşturulmuş EN 280 standardını referans alarak; rekabetçi, teknolojik ve yenilikçi ürünler üretip personel yükseltici platform pazarında kendine yer edinmeyi planlamaktadır. Sektörün ihtiyaçlarını karşılamak adına; çeşitli çalışma yüksekliklerine sahip paletli, araç üstüne montajlı ve kendinden yürüyüşlü-lastik tekerlekli gibi modellerle sektöre hizmet verme amacındadır. KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile Türkiye’de bir ilk olan; tek kişilik kapıdan geçebilen, palet yürüyüşlü, eklemli, örümcek platform projesi olan T18AJ’yi ortaya çıkararak ürünü ticarileştirmiştir. Daha sonra 28m çalışma yüksekliğine sahip araç üstü V28 modelini üretmiştir. Yakın zamanda tasarımını ve imalatını gerçekleştirdiği SPR serisi 4×2 kendinden yürüyüşlü 18m ve 22m platformları İSTANBUL SHIPYARD’a teslim ederek özel projelere uygun çözümler sunabileceğini ispatlamıştır.”

 

VESA Platform Çözüm Demek!

VESA Platform, elektrik-elektronik ve makine mühendisliği disiplinlerinin buluşmasıyla, ürünlerini tamamen kendisi tasarlayıp, mühendislik hesaplamalarını ve analizlerini yapabilmekte, makinelerin yazılımlarını kendi bünyesinde geliştirerek sorunsuz (trouble-free) ürünler üretebilmektedir. Aynı zamanda bu yapı sayesinde sektörün gereksinimlerine, müşteri taleplerine, ürün üzerindeki özelleştirmelere hızlıca çözümler sunabilmektedir.

 

“2022 yılı için hedef ve projeleriniz nelerdir? Türkiye pazarınızda nasıl bir yeriniz nasıl olacak?”

Genç bir firma olduğumuz için öncelikli hedefimiz VESA Platform’un ismini, ürünlerini ve kalitesini sektöre tanıtmak. Ürettiğimiz makinelerle insanların yüksekte güvenle çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu yüzden ‘insan hayatı’nın hiçbir maddi değerle kıyaslanamayacağının bilincinde olarak, emniyet sisteminden kesinlikle taviz vermeden ve bu bilinci fiyat odaklı yaklaşan müşterilerimize de aşılamaktır. Kaldı ki Türkiye’de üretilen her personel yükseltici platformun EN 280 standardına uygun şekilde üretilmesi yasal zorunluluktur ve istisnasız şekilde emniyet sistemine sahip olmalı ve platformlarda bu standarda uygun ekipmanlar kullanılmalıdır. Yurtdışında ciddi görüşmeler yürütmekteyiz, bunun meyvelerini yıl sonuna doğru toplayarak ülkemizin ihracatına katkı sağlamak ve Türk malının kalitesini dünyaya da göstermek istiyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl için, sektörün yurtdışı en az bir fuarına katılmak ve bu fuarlarda ürünlerimizi sergilemeyi hedefliyoruz.  Ürün gruplarımızda ise tasarımını tamamladığımız T25AJ model 25m çalışma yüksekliğine sahip örümcek platformumuzun imalatını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Devamını oku

Özel Haber

HBA AKÜ’den Lityum Aküler

Yayınlanma tarihi

-

Lityum akü üretimine başlayan HBA Akü bu alanda oldukça başarılı bir performans sergileyerek piyasadan önemli talepler alacağının sinyalini verdi. Konuyla ilgili HBA Akü Genel Müdürü  Ali Baykal’la konuştuk.

Uzun süredir lityum akü Ar-Ge’sinde önemli aşamalar katettiklerini dile getiren Baykal, “Çalışmalarımıza büyük bir titizlikle devam ediyoruz. Manlift, eklemli platformların lityum akülerinde çok güçlü bir performans elde ettik” ifadelerini kullandı.

HBA Akü’nün  manlift sektörüne yönelik üreteceği yerli lityum akülerle sektöre büyük bir ivme kazandıracaklarını iddia eden Baykal, “Lityum akülerde performans oldukça yüksektir. Makaslı platformlar için örnek vermek gerekirse; kurşun asit akümülatörlerde %80 deşarja kadar çalışma voltaj aralığı yaklaşık 24V-20V iken lityum pil gruplarında 25.6V-24V’tur. Lityum gruplarda voltaj deşarj eğrisi yataya yakın olduğundan dolayı, günlük kullanımda, makinada performans düşüşü olmamaktadır. Bununla birlikte kurşun asit akümülatörlerden yaklaşık 1/3 oranında daha az hacme sahip olduklarından dolayı talebe göre günlük kullanımda büyük akülü makinaların ulaştığı kullanım süresine de kolaylıkla ulaşılabilinir”.

“Lityum Akülerde de Aynı Özveri ile Hareket Edeceğiz” 

Baykal şu şekilde devam etti: “Lityum akü ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Yaklaşık beş yıldır lityum aküler tasarlayıp üretmekteyiz. Kullanmış olduğumuz ürünlerde önceliğimiz kalite ve performans. Kurşun asit akülerde her zaman ürünümüzün ve yapmış olduğumuz işlerin arkasında olduğumuzu müşterilerimiz bilmektedir. Lityum akülerde de aynı özveri ile hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish