Takip Edin

Sektörel Gündem

Bitkisel üretimde rekor! Binlerce kişi istihdam edilecek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 2002 yılında 98 milyon ton olan bitkisel üretimin 2022 yılında tüm zamanların rekorunu kırarak 128.6 milyon tona ulaştığını dile getirdi. Kirişci, Türkiye’nin bitkisel ürün ithal eden değil, net olarak ihracatçı ve dış ticaretten gelir elde eden bir ülke olduğunu bildirdi.

Yayınlanma tarihi

-

Bakan Vahit Kirişci, Güvenilir Ürün Platformu’nca düzenlenen Tarımın Yeni Yüzyılı Üretime Gönül Verenler Ödül Töreni’ne katılarak burada, “Türkiye Yüzyılı Tarım Stratejileri” başlıklı konuşma yaptı.

Kirişci, önemli olanın net ihracatçı veya ithalatçı olup olmamak olduğunu vurguladı. 11 ayda 26.8 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Kirişci, 30 milyar dolar hedefinin yakalayacağına inandıklarını söyledi.

ÇKS ile çitfçilerin e-devletle entegrasyonu sağlandı

Kirişci, şöyle konuştu: ÇKS ile çitfçilerin e-devletle entegrasyonu sağlandı “2002’den bugüne yaklaşık 91 milyar dolarlık bir dış ticaret fazlamızın olduğunu da belirtmek isterim. Yani Türkiye, ithal eden bir ülke değil, net olarak ihracatçı ve buradan dış ticaretten gelir elde eden, fazlası olan bir ülkedir.”

Üreticilere 2022 yılı sonu itibarıyla 40.4 milyar lira maddi destek verildiğini anımsatan Kirisci, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin buğday veya arpa alımında verdiği desteklerin, hayvancılıkta kullanılacak arpa için sübvansiyonlu desteklerin ve Ziraat Bankası’nın sıfır faizli veya faizleri sübvanse edilmiş kredilerinin bu rakama dahil olmadığını söyledi.

Sıfır faizli kredinin limiti ne kadar?

Mazot ve gübre için 1 Ekim itibarı ile 1 milyon 152 bin çiftçiye 8.6 milyarlık desteği 6 ay öncesinden ödemeye başladıklarını aktaran Bakan Kirişci, ayrıca üreticinin enflasyonist ortamda ihtiyacı olan sıfır faizli kredinin limitini 100 bin liradan 200 bin liraya çıkardıklarını belirtti.

Kirişci, özellikle dijitalleşmeye önem verdiklerini aktararak, 1 Ekim itibarıyla Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) olarak adlandırılan çiftçilerin kendi iş ve işlemlerini yaptıkları bütün süreçleri e-devletle entegrasyonunu sağladıklarını, bu sayede 2023 yılı toplam ÇKS başvuru sayısında yüzde 100’ün üzerinde bir başarı elde ettiklerini bildirdi.

10 bin kişiyi istihdam edeceğiz

Kirişci, 1 Ocak’tan itibaren de Tarım Cebimde Mobil Uygulaması’nı hayata geçirdiklerini belirtti. Adana’da iki önemli proje hayat buldu İlk Organize Sanayi Bölgesini İzmir Dikili’de hayata geçirmenin ardından Nevşehir Kozaklı, Ağrı Diyadin, Aydın Efeler, Denizli, Kütahya Simav, Balıkesir Gönen’de 8 bin dekarlık sera OSB kuracaklarını ve buralarda 10 bin kişiyi istihdam edeceklerini dile getiren Kirişci, İhtisas OSB’ler konusuna dikkat kesildiklerini aktardı.

Adana’da tek başına gerçekleştirmiş olacağız

Hali hazırda 14 projeleri olduğundan söz eden Kirisci, Adana’da 2 önemli projenin de hayat bulduğunu dile getirdi. Avrupa’nın ilk ve tek su ürünleri olacak Adana Karataş Su Ürünleri İhtisas OSB’nin, Karataş Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin 2023 yatırım programına alınmasıyla birlikte bu faaliyete girdiğinde 60 bin ton ilave üretim sağlanacağının altını çizdi.

2002 yılında Türkiye’de su ürünleri üretiminin sadece 62 bin ton olduğunu hatırlatan Kirişci, “Sadece Adana’daki OSB bunu gerçekleştiriyor olacak. 525 bin ton 2022 rakamları, bunun da yüzde 12-13’ne tekabül eden bir üretimi Adana’da tek başına gerçekleştirmiş olacağız.

İstanbul’a yönelik dikkat çekici rakamlar

2.2 milyar liralık bir yatırımla su ürünleri OSB’de 3 bin kişiye istihdam sağlayacağız” değerlendirmesinde bulundu. İstanbul’a 76 ilden ürün taşınıyor, zinciri kısaltmalıyız Gıdaya tedarikinde zincirin kısalması için kent tarımını önemsediklerini aktaran Kirişci, İstanbul’a yönelik dikkat çekici rakamlar paylaştı. İstanbul’un Türkiye’nin yüzde 25 sebze ve meyvesini tüketen şehri olduğunu kaydeden Kirişci, bu şehre 76 ilden ürün taşındığını bildirdi.

Kirişci, “Biz diyoruz ki, insanımız üretsin, nerede Şile’de, nerede Beykoz’da, nerede Silivri’de, Çatalca’da üretsin. Götürsün oradaki tüketim noktalarına ulaştırsın. Ama bizim domates Antalya’dan çıkıyor tam 4 gün, 96 saat yol kat ediyor” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KARDEMİR işçisine 6 ay için yüzde 50 zam

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023- 2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını ve başarılı olduklarını kaydetti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Metro Türkiye’den sürdürülebilir Ramazan desteği

Metro Türkiye, depremden etkilenen bölge restoranlarının tekrar ayağa kalkması için desteklerine devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mutfak kültürünü yaşatmak için “Benim İşim, Benim Mutfağım” diyerek Gastronometro ile Ramazan ayı boyunca Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 4 restoranın destekçisi olacak.

Gastronometro platformunu restoranların kullanımına açmanın yanı sıra iftar davetlerinde kullanılacak ürünlerin tamamı karşılanacak. Ayrıca Metro Türkiye, şef ekibi ve servis elemanları ile de bu restoranlara destek olacak.

Proje kapsamında Antakya Sultan Sofrası, Maraş Paça Kebap Restaurant, Malatya Hacı Baba Restaurant ve Antakya Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’nun yöresel lezzetleri ile iftar organizasyonları düzenlemesi için fırsat sunan Metro Türkiye, restoranların elde edeceği gelir ile tekrar ayağa kalkmalarını ve bölgenin mutfak kültürünün yaşamaya devam etmesini hedefliyor ve iftar daveti verecek şirket ve dernekleri bu değerli restoranların müşterileri olmaya davet ediyor.

Projeye ilişin konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız, restoranların iftar yemeklerinden elde edecekleri maddi destekle tekrar ayağa kalkmasını ve yörelerine özgü lezzetleri sunmaya devam etmesini sağlayabilmek.

Kişi başı ücretin 1.000 TL olacağı iftar yemeğinde tam kapasiteye ulaştığımız takdirde her bir restorana yaklaşık 500 bin TL gelir yaratabilme, toplamda da 2 milyon TL katkıya ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Metro Türkiye olarak afetten etkilenen tüm üreticilerimizin ve bu ürünlerle mutfağımızı geleceğe taşıyan restoranlarımızın zor günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

KARDEMİR’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023-2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Özçelik İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşme görüşmelerinin, çalışanlarının mutluluğu ve zaferiyle sonuçlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını kaydetti.

Değirmenci, KARDEMİR’deki üyelerin memnuniyetini önceleyen bir toplu iş sözleşmesini imzalamış olmanın iç huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

Devamını oku

Trend olan