Takip Edin

Sektörel Sohbetler

BELGELENDİRME VE SÜRÜCÜ KURSLARI EĞİTİMİNDE ÖNCÜ ÇETİNLER SÜRÜCÜ KURSU

Yayınlanma tarihi

-

Net Medya Sektöre Dair Her şey ,

Tku Magazin TV Youtube kanalımızda ve Taşıma Kaldırma Üniteleri Magazin Dergimizde yayınlanacak Sektörü önemseyen ve sektörün içerisinde olan Üsküdar’da Çetinler Sürücü Kursundayız. Çetinler Sürücü Kursu Genel müdürü çok değerli üstadımız Mustafa Çetin ile birlikteyiz.

1997 yılından başlayan kurs müdürlüğü başladı, kendi şirketini kurdu. Sektörün ilklerinden olan Çetinler Sürücü Kursu Genel Müdürü Mustafa Çetin ile yaptığımız röportajımızda şöyle konuştu:

“Eğitim sektöründe faaliyet gösteren bir kurumuz. Sürücü eğitim sektöründe. Ben esasen motor öğretmeniyim. Kartal çıraklık eğitiminde motor öğretmeni yaparken 1991 yılında, 1989’da başladım 1991’e kadar çalıştım ve ondan sonra ayrıldım. Sürücü kurslarında o zaman yeni çıkmıştı, motor öğretmeni ve kurs müdürü olarak çalışmaya başladım. Sonra trafikte çevre bilgisi öğretmenliği yapmaya başladım. 1997’ye kadar kurslarda müdür olarak çalıştım ve 1997’den sonra kendi şirketimi kurdum. Şirketimi kurduğum zaman sürücü eğitimiyle alakalı açtık. Yani otomobil, minibüs, otobüs ve kamyon eğitimiyle ilgilendik. E tabii yapı gereği ülkemizdeki ve dünyadaki yeniliklere öncülük etmeye çalıştık.”

Sektörün en büyük sorunları olan belgelendirme, açıklayıcı bilgileriyle TKU MAGAZİN TV kanalımızda ve 56.sayı TKU MAGAZİN dergimizde… Bizi izlemeye devam edin.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Sohbetler

Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev’in Değerlendirmesi

Yayınlanma tarihi

-

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi öncesinde Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev, bir değerlendirme yaptı.

 

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev’in değerlendirmesi şöyle:

“Türk şirketleriyle çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Ülkenin en büyük projesinin hayata geçirilmesine katılım isteklerini de memnuniyetle karşılıyor, azimlerini, gayretlerini, deneyim kazanma isteklerini ve nükleer endüstri tedarikçileri statüsünde yeni yetkinliklerini takdir ediyoruz. Şu anda Akkuyu NGS sahasında yaklaşık 25 bin kişi çalışmaktadır. Bunların %80’den fazlasını Türk inşaat şirketlerinde çalışan Türk vatandaşları oluşturmaktadır ve zamanla, bu sayı artacaktır. Projedeki toplam Türk firması sayısı da artacaktır. Aynı zamanda, böylesine büyük ölçekli ve teknik bakımdan karmaşık bir projenin yönetiminin tüm katılımcılarına büyük sorumluluklar getirdiğinin hepimiz farkındayız. Burada çalışmaya aday olan her şirketten öncelikle, belirlenen görevleri uygulama yeteneğinin onaylanmasını bekliyoruz. Rosatom’un şeffaf satın alma sistemi Türkiye sahasında da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Sahada en nitelikli ve deneyimli yükleniciler görev yapmaktadır. İkinci şartımız ise üstlenilen yükümlülüklerin son derece şeffaf, dürüst ve titiz bir şekilde yerine getirilmesidir. Son olarak da şirketin, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği, 2023’te ilk ünitenin inşasının tamamlanması hedefine ulaşılmasına katkıda bulunmak için mümkün olan her şeyi yaptığını görmek istiyoruz.”

 

Konu Hakkında: Yakın zamana kadar, Akkuyu NGS için Mayıs 2019’da kurulan TITAN2 IC- İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ ana yüklenici olarak görev yapmıştır. Bu şirket, Rus JSC CONCERN TITAN-2 ile Türk inşaat şirketi IC İÇTAŞ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. arasında bir Rus-Türk ortak girişimidir.

Temmuz 2019’da AKKUYU NÜKLEER A.Ş ile ve TITAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ, Akkuyu NGS tesislerinin tasarımı, ekipman temini ve inşaatı için bir anlaşma (EPC sözleşmesi) imzaladı. O zamandan beri Akkuyu NGS sahasındaki ana inşaat işleri bu ortak girişim tarafından yürütülmektedir.

EPC sözleşmesinin ifası sırasında, IC İÇTAŞ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. işin kalitesini ve zamanlamasını etkileyen çok sayıda ihlal yapmıştır. Bu nedenle proje yönetimi, IC İÇTAŞ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ile sözleşmenin feshedilmesine karar vermiştir. AKKUYU NÜKLEER A.Ş, proje katılımcılarından çekilmesinin ardından Türk şirketi TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi (TSM) ile sözleşme imzalamıştır. Mevcut alt yükleniciler kapsamında devam eden tüm işler, Ekim 2019 tarihinden itibaren NGS inşaat projesinde yer alan TSM’ye devredilmiştir. Yeni ana yüklenici TSM ile sözleşme imzalamadan önce AKKUYU NÜKLEER yönetimi projeye katılan alt yüklenicilerle görüşmelerde bulunmuştur. Akkuyu NGS inşaatı için yeni ana yüklenici ile sözleşme yapılmasına ilişkin anlaşmaların teyidi alınmıştır.

Devamını oku

Sektörel Sohbetler

21. Ortak Akıl Toplantısı BTSO ev sahipliğinde gerçekleştirildi

BALIKESİR (İHA) – Oda ve borsaların katılımıyla düzenlenen ‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 21.’si Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev …

Yayınlanma tarihi

-

BALIKESİR (İHA) – Oda ve borsaların katılımıyla düzenlenen ‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 21.’si Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, değişen tedarik zincirinin ve ortaya çıkan yeni koşulların Türkiye‘yi ön plana çıkardığını belirterek, “Marmara Havzası’nda yeni yatırım alanlarının oluşturulması bölgemizin küresel değer zinciriyle daha fazla bütünleşmesini sağlayacaktır. Artan ihracat performansı ve cari fazla ile Türkiye, yapısal sorunlarından da büyük ölçüde kurtulacaktır.” dedi.

BTSO Mutfak Akademi’nin uygulama restoranı olan 1889 Bursa&Double F Restoran’da gerçekleştirilen toplantıda, Bursa ile Balıkesir‘de faaliyet gösteren 20 oda ve borsa bir araya geldi. Oda ve borsa başkanları, meclis başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda konuşan BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, çoklu krizlerin yaşandığı bir dönemde oda ve borsaların gerek sektörel sorunların çözüme kavuşturulmasında gerekse de yeni yatırımların Türkiye‘ye kazandırılmasında önemli rol üstlenerek takdiri fazlasıyla hak ettiklerini söyledi.

Küresel ticarette hammaddeye ulaşmanın ve ara malı temin etmenin önündeki engellerle tüm dünyada yüksek enflasyon rakamlarının yaşandığına işaret eden Ali Uğur, enerji ve gıda fiyatları başta olmak üzere yaşanan fiyat artışlarının sektörlerin hareket kabiliyetini de sınırladığını dile getirdi. Ortaya çıkan sorunlar karşısında iş dünyasına liderlik eden kuruluşların temel önceliklerine değinen Ali Uğur, elde edilen kazanımları korumak, üretimin ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasını sağlamak ve firmaların yeni ekonomiye uyum yeteneklerini geliştirmek olduğunu söyledi.

“Yeni koşullar fırsatları da beraberinde getiriyor”

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, iş dünyasının önünde yeni koşullar ve krizin doğurduğu fırsatlarla dolu kritik bir eşik bulunduğunu ifade ederek, “Dünya ticaretinde değişen tedarik yapısı ve özellikle lojistik maliyetlerdeki artışlar, bulunduğumuz coğrafyaya çok daha büyük bir anlam yüklemiştir. Başta en büyük ticaret ortaklarımız arasında bulunan Avrupalı şirketler olmak üzere birçok firma, üretim gecikmeleri, artan navlun maliyetleri ve konteyner krizi nedeniyle Türkiye gibi daha yakın ve istikrarlı merkezlere yöneliyor. Ülkemizin stratejik konumu, güçlü lojistik altyapısı, maliyet avantajlı nitelikli iş gücü ve oluşan yatırım iklimi, uluslararası şirketlere uygun bir ortam sunuyor. Bu talebi karşılayacak olan en önemli üretim sahası ise bugüne kadar başardıklarıyla Türkiye ekonomisinin zenginlik sahası olan Marmara Havzası’dır. Marmara Havzası’nda yeni yatırım alanlarının oluşturulması bölgemizin küresel değer zinciriyle daha fazla bütünleşmesini sağlayacaktır. Artan ihracat performansı ve cari fazla ile Türkiye, yapısal sorunlarından da büyük ölçüde kurtulacaktır.” dedi.

“Panik alımlar ve stok tutma eğilimi de fiyatları tetikledi”

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, küresel ekonominin iklim değişiklikleri, pandemi ve Rusya-Ukrayna gerginliğinin ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla mücadele ettiğine dikkat çekti. Yaşanan gelişmelerin dünyada tarım ürünleri fiyatlarını yüzde 30 seviyesinde artırdığını kaydeden Özer Matlı, “Pandemi kaynaklı arz-talep değişimlerinin yanı sıra birçok coğrafyada aşırı yağışlar, kuraklık, don gibi hava olayları ürünleri etkiledi. Enerji maliyetindeki artış, biyoyakıt talebindeki büyüme, gübre fiyatlarındaki rekor seviyeler, işgücü sıkıntısı fiyatların son yılların en yüksek seviyelerine gelmesine neden oldu. Yükselen fiyatların artırdığı panik alımlar ve stok tutma eğilimi de fiyatları tetikledi. Bu durum nakliye fiyatlarındaki artışla, zaten stres altındaki tedarik zincirleri üzerindeki baskıyı da oldukça artırdı. Bugüne kadar yaşadığımız krizlerden çok farklı olduğuna hep birlikte kanaat getirdiğimiz bu zorlu süreçte, sorunlarımızın çözümü için yapılması gereken düzenlemelerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin önderliğinde takipçisi olduğumuzu da ayrıca ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Balıkesir Sanayi Odası (BSO) Meclis Başkanı Ergün Birgül ise organizasyonu düzenleyen ve davet eden tüm başkanlara, Balıkesir ve BSO adına teşekkür etti. Balıkesir Sanayi Odası olarak 995 üyeye sahip olduklarını belirten Birgül, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde 140 firmanın bulunduğunu, tüm güçleriyle Balıkesir sanayisine hizmet etmeye çalıştıklarını vurguladı. Ergün Birgül, ayrıca gastronomi alanında da ciddi çalışmalarının olduğunu söyledi. – BURSA

Devamını oku

Sektörel Sohbetler

Otomotiv satış sonrası ikinci çeyrekten umutlu

Otomotiv satış sonrası pazarı yılın birinci çeyreğini hem satış hem ihracat hem de istihdamdaki artışlarla geride bırakırken, ikinci çeyrekten …

Yayınlanma tarihi

-

Otomotiv satış sonrası pazarı yılın birinci çeyreğini hem satış hem ihracat hem de istihdamdaki artışlarla geride bırakırken, ikinci çeyrekten daha da umutlu.

İSTANBUL (İGFA) – Otomotiv satış sonrası pazarı; 2022’yi yurt içi satışlarda, ihracatta ve istihdamda yakaladığı yükseliş trendi ile karşıladı.

Otomotiv Satış Sonrası Eser ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) 2021 Yıl Sonu Sektörel Kıymetlendirme Anketi’ne nazaran; yılın ikinci çeyreğinde yatırım yapmayı planlayan üyelerin oranı yüzde 45’i buldu. Bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna cirosal bazda ortalama yüzde 50’ye yakın artış yaşanırken, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran satışlarda ortalama yüzde 43 artış beklendiği ortaya çıktı.

Dalın yaşadığı meselelerin başında ise ‘tedarik problemleri’ yer aldı.

Otomotiv satış sonrası pazarı özelinde yılın birinci çeyreğini kıymetlendiren OSS Derneği İdare Heyeti Üyesi ve Genel Sekreteri Ali Özçete, istihdamda artış yaşandığını kaydederek “Bunun en kıymetli sebebi yıllardır İstanbul’a ağırlaşan dağıtıcıların, son 3 yıldır ülke geneline yayılmaya başlaması olduğunu söyledi. Özçete, firmalar ikinci çeyrekte ciroda artış öngördüğünü belirterek, “Bu, enflasyonun üzerinde bir artış beklentisi” yorumunda bulundu.

Devamını oku

Trend olan