Takip Edin

Haber

BAYCAN ELEKTRİK, ENGELLERİ AŞAN HİKAYELER’LE YİNE EZBER BOZUYOR

Yayınlanma tarihi

-

Baycan Elektrik’in felsefesinde en büyük değeri çalışanlar oluşturuyor. Baycan Elektrik Genel Müdürü Engin Yılmaz, “Değerlerimiz doğrultusunda her bir çalışanımızın kendisini bu ailenin bir parçası olarak hissetmesi için faaliyet göstermeye devam ediyoruz. Birlikte başarılara imza atma yolunda personellerimize sağladığımız destek sistemlerimizi sürekli geliştirmeyi hedefliyoruz. Engelleri aşan projelerimizle birlikte üretiyoruz. Baycan Elektrik olarak ‘Engelleri Aşan Hikayelerimiz’i daha çok duyurmakta kararlıyız” dedi.

Kablo donanım sektöründe 56 yıldır hizmet sunan Baycan Elektrik, Kuruluşundan bu yana tüm faaliyetlerinde eşit ilkeler benimsemiş bir işletme olarak dikkat çekiyor. Baycan Elektrik, ‘Herkes üretebilir’ felsefesi ve fabrikada sağladığı imkânlar ile engelli bireyleri çeşitli sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çalışma hayatına kazandırıyor. Bu bütüncül yaklaşım, Baycan kültürünün çok önemli bir parçası. Çünkü çalışanları Baycan’ın en değerli varlığı.

 

ENGELLİ MONTAJ ATÖLYESİ KAPSAMINDA 13 ENGELLİ ÇALIŞANA İSTİHDAM

2014 yılında Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Anadolu Üniversitesi, İŞKUR ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Türkiye’de bir ilke imza atarak Engelli Montaj Atölyesi’ni kurdu. 2019’da açılan ikinci Montaj Atölyesi’ne Organize Sanayi Bölgesi firmaları parça başı işlerini teslim etmeye başladı. Aynı yıl Baycan Elektrik, montaj atölyesinde eğitim alan 6 genci istihdam ederek bu projeye merhaba diyor. Günümüzde bu proje kapsamında Baycan’da 13 engelli personel çalışıyor. Montaj Atölyesi iştiraki ile istihdam edilen bireylerle birlikte işletmede toplam 29 engelli personel aktif olarak çalışıyor. Aralarında Baycan’la 10 yıldır çalışanlar da var. Engelli bireylerle çalışmalar sadece işletme içerisinde sınırlı kalmıyor. Bu anlamda Baycan, sosyal sorumluluk projesi yürüten çeşitli kurum ve kuruluşlara destek vermeye devam ediyor. Örneğin, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Engelsiz Yaşam Atölyesi’ndeki zihinsel engelli ve Alzheimer’lı bireyler ile fabrika alanı dışında 2022 Aralık ayından beri kablo gruplama çalışmaları yapılıyor.

Reklam

ENGELLİLER HAFTASI’NI FARKINDALIĞIMIZI ARTIRMA YÖNÜNDE DEĞERLENDİRDİK

Baycan Elektrik Genel Müdürü Engin Yılmaz, “Bu yıl 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı engelli bireylerin tecrübeleri, mücadeleleri ve bu konulara yaklaşımımız ile ilgili farkındalığımızı artırma yönünde değerlendirdik. Anadolu Üniversitesi’nden çok değerli hocamız Doç. Dr. Yener Şişman’ı işletmemize davet ettik. Kendisi fabrikamızda farklı oturumlarda tüm personelimizin katılım sağlayabileceği Engelli Bireyler İçin Farkındalık Uygulamaları gerçekleştirdi. Doç. Dr. Şişman Baycan’da gözlemlediği uygulamalar ile ilgili ‘’Baycan Elektrik, engelli bireyi sürdürülebilir bir biçimde açık iş piyasasına dâhil etmek ve bağımsız yaşama hazırlamak amacıyla ABD ve İngiltere başta olmak üzere gelişmiş birçok dünya ülkesinde büyük bir başarı ile uygulanan ‘Destekli İstihdam’ uygulamalarını hayata gerçekleştirmeyi başarmış önemli bir örnek.’’ ifadelerini kullandı.” dedi.

 

ENGELLERİ AŞARAK HEP BİRLİKTE ÜRETİYORUZ

Son olarak Yılmaz şunları söyledi: “Bunun gibi uygulamalı seminerlerle engelli bireylerin her gün aştığı engeller hakkında personelimizi bilgilendiren, geliştiren, önyargıları dönüştüren ve aynı zamanda Baycan’da çalışan engelli personellerimizin kendi hikayelerini paylaşabilecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri açık iletişimi teşvik eden alanlar yaratıyoruz. İlerleyen dönemde bu gibi uygulamaları sıklaştırmayı planlıyoruz. Engelli bireylerin deneyimleri ile empati kurulması ve farkındalık geliştirilmesi toplumsal anlayışın artırılması açısından büyük bir öneme sahip. Engelli personellerimize duygularının ve deneyimlerinin geçerli ve bizler için önemli olduğunu vurgulayarak hep birlikte üretmeye devam ediyoruz.”

Reklam

 

BAYCAN ELEKTRİK PERSONELLERİ NE DEDİ?

Tecrübe ettikleri güçlüklerden doğan başarı hikayelerini paylaşabilmeleri için Baycan Elektrik personelleri ile bu hafta boyunca sohbetler gerçekleştirdik. Engellerine rağmen, engelsiz yaşamayı başaran; zorlukların ve dezavantajlı durumların üstesinden gelen, bizimle çalışan her bireyin hikayesi çok değerli. 5 yıldır Baycan Elektrik’te çalışmakta olan Gülşah Hanım (30) ve iki yıldır Baycan’la olan Bahri (28) ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimizden kesitler paylaşmak isteriz.

GÜLŞAH: ‘YAPABİLİR BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KELİME’

Merhaba Gülşah ve Bahri. Bize Tepebaşı Belediyesi Engelli Montaj Atölyesi’nde aldığınız eğitimler ve Baycan Elektrik’te çalışmaya başlama süreçlerinizden bahsetmek ister misiniz?

Reklam

G: Ben Engelli Montaj Atölyesi’nde 2 sene eğitim aldım. Burada annem bir toplantıda iş aradığımdan bahsetmiş. Çünkü ben çok çalışmak istiyordum. Ramazan’ın son günleriydi akşam haber geldi. Montaj Atölyesi’ndeki öğretmenlerim beni Baycan Elektrik diye bir fabrikaya önermişler. Hakan Bey de ‘Hemen gelsin, başlasın.’ demiş. Başlangıçta hazırlık bölümünde çalışmaya başladım. Daha sonra öğretmenlerim benim bant başında çalışabileceğimden emin olduklarını söylemişler. Devrim Hanım ‘Gülşah yapabilir.’ demiş. Yapabilir benim için çok önemli bir kelime. Bizim hayattaki en büyük sıkıntımız bu; bize yapamaz gözüyle bakılması. Bu beni üzüyor. Aksine bana inanan insanların yanında olmak bana güç veriyor.

B: Bende Baycan’da çalışmadan önce sadece evdeydim. 3 yıl önce liseden bir hocam sayesinde Montaj Atölyesinde başladım. Hemen becerimin farkına vardılar; ‘Sen Baycan’da iyi çalışırsın.’ dediler. 1 haftaya kalmadı 29 Ekim’den sonra, çalışmaya başladım.

Aileleriniz size bu süreçte nasıl destek oldu?  

B: Bu süreçte babam benim en çok sosyalleşmemi istedi. Bir şeyler öğreniyor olmam, parayı tanımaya başlamam onu çok sevindiriyor.

G: Ben küçüklükten beri aslında çok dışlanan bir çocuktum. Eğitim hayatım boyunca da çeşitli zorluklarla karşılaştım. Annemle bu dönemde okuma ve yazmaya yönelik çok çalıştık. Sonra beni takı kurslarına göndermeye başladı; el işi kurslarına, boncuk kurslarına… Evde canım sıkıldığında bu gibi işlerle uğraşıyordum. O yüzden Baycan’a ilk girdiğimde bant başındaki operasyonları yapmakta hiç zorlanmadım.

Reklam

Baycan’daki çalışma hayatı deneyimleriniz şimdiye kadar nasıl, anlatır mısınız?

G: 5 yıldır Baycan’da çalışıyorum. Bant başında yapılabilecek her operasyona hakimim. Bazen bilgisayarda çalışıyorum, bazen etiket çıkartıyorum, bazen küçük kilitleri ve muhafazaları takıyorum… Bant amirim Huriye Hanım bana bir abla gibi bakıyor. Bantta benimle çalışan herkes o kadar iyi ki. Burada tüm arkadaşlarım bana çok iyi davranıyor. Baycan’a neşeyle geliyorum hatta çalışma arkadaşlarım ‘Bizim güler yüzlümüz gelmiş, günümüz güzel geçecek.’ derler hep. Bu beni inanılmaz mutlu ediyor.

B: Ne anlatıyım herkesi çok seviyorum. Mehmet Abi’nin, Gülten Abla’nın bir dediklerini iki etmiyorum. Vakit çok hızlı geçiyor. 2 yıldır Baycan’da çalışıyorum.

G: Çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra bana ‘Sen artık sigortalısın, babanın üstünden düştün.’ demişlerdi. Kendi paramı kazanmak, kendi ayaklarım üstünde durmak benim için çok kıymetli. Baycan’da çalışmaya başladığımdan beri hayatımın değiştiğine inanıyorum. Huriye ablanın çok büyük emeği var bunda. Bant sorumlularının hepsi öyle. Buradaki ilk günümde gözüm korkmuştu ama aile sıcaklığını hissetmem uzun sürmedi. Sanki ben yıllardır onlarla çalışıyormuşum gibi beni aralarına aldılar. Herkes çok saygılı ve bize karşı ayrı bir saygılılar. Kendi arkadaş grubum var onlarla fabrika dışında da görüşüyoruz. Onlarla her şeyimi paylaşabiliyorum. Hobilerim var. Masa tenisi oynamayı çok seviyorum. İlk kez babamla birlikte çocukken başlamıştım. İki sene önce Gülnaz Hoca ile oynamaya başladım 2. maçımda 3.oldum. Ben Baycan’ın bana sadece 3 Aralık’ta ya da Engelliler Haftasında değil her gün destek olduğunu hissediyorum.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Borusan’ın insana değer veren ve geleceğe odaklanan kurum kültürüne üç büyük ödül

Yayınlanma tarihi

-

Borusan Holding, insana ve yeteneğe değer veren yaklaşımıyla aldığı ödüllerle başarısını bir kez daha kanıtladı. Genç yeteneklere yönelik insan kaynakları ve iletişim alanlarındaki başarılı çalışmalarıyla Borusan, haziran ayında düzenlenen En Gözde Şirketler 2024, Top100 Talent Program, Brandverse Awards ödül programlarında büyük ödüllerin sahibi oldu.

Bu yıl 80. yaşını kutlayan ve kendine 200 yıl ve ötesinde bir Grup olma vizyonu çizen Borusan Grubu, insan kaynağı ve iletişim alanlarındaki öncü uygulamalarıyla elde ettiği başarılara yenilerini eklemeye devam ediyor. Borusan, En Gözde Şirketler 2024, Top100 Talent Program, Brandverse Awards gibi prestijli ödül programlarında kazandığı ödüllerle, bu alandaki istikrarlı başarısını bir kez daha kanıtlıyor. Şirket aynı zamanda yetkinlik geliştirmeye, genç yeteneklerle iletişimini güçlendirmeye ve insana değer veren bir çalışma ortamı oluşturmaya dair bağlılığını vurgularken, bu değerleri doğrultusunda gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya yaratmada insan odaklı yatırımlarını sürdüreceğinin de mesajını veriyor.

Top100 Talent Program’da yine birinci

Borusan, Toptalent.co tarafından düzenlenen Top100 Talent Program kapsamında “Topluluk” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Borusan ödülü, gençlere ilk adımını cesurca atabilmesi, inisiyatif alarak, projeler geliştirerek öğrenebilmeleri ve fark yaratmaları için sunduğu Alpha Genç Yetenek Programı ile aldı. Bu ödül, Borusan’ın 7 yıldır aralıksız katıldığı ve her yıl birincilik elde ettiği programdaki istikrarlı başarısını da tescillendiriyor.

Genç Yetenek iletişimine bronz ödül

Reklam

Borusan Brandverse Awards’da bu yıl ilk defa katıldığı “İşveren Markası İletişimi: Genç Yetenek İletişimi” kategorisinde Bronz ödülün sahibi oldu. Gençler tarafından tercih edilen marka olmak amacıyla genç yeteneği etkilemek üzere hayata geçirilen yaratıcı ve etkili iletişim çalışmalarına verilen bu ödülü Borusan, Alpha Genç Yetenek Programı kapsamındaki iletişim çalışmaları ile kazandı. Yeni genç yeteneklerin Borusan’a katılması için sosyal medya hesaplarında yürütülen yoğun iletişim ile tam 13 bin 600 başvuru elde edildi. Bu yüksek oran oluşturulan iletişim stratejisinin ne kadar etkili olduğunu da açıkça gösteriyor.

En Gözde Şirketler 2024’te ikinci

Realta Danışmanlık’ın 2023 araştırması kapsamında Holding’ler kategorisindeki en gözde şirket sıralamasında ise ikinci olan Borusan’ın bu başarısı genç yetenekler için cazip bir işveren olduğunun başka bir göstergesi. 300 şirketin yer aldığı araştırmaya bu yıl 91 bin 342 öğrenci ile 39 bin 533 genç profesyonel katıldı. Ödüller, şirket hakkında bilgi sahibi olunması, uzun yıllar çalışma trendi, kişi/örgüt uyumu, kültür/kişilik uyumu gibi puanlamayı etkileyen kritik faktörlerin değerlendirilmesi sonucu veriliyor.

Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, Borusan’ın kazandığı bu üç önemli ödülle ilgili şunları söyledi: “80 yıllık köklü kurum kültürümüz, geçmişten, bugünden aldığımız ilhamla 200 yıl ve ötesinde bir Grup olma vizyonumuzla hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Kazandığımız bu ödüller Borusan’ın insana ve yeteneğe verdiği önemin en güzel yansımaları. Bu ödüller aynı zamanda yürüttüğümüz etkili iletişim çalışmalarımızın da ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Gençlerin gözünde en değerli şirketlerden biri olmak, bize büyük gurur veriyor. Alpha programımızla genç yetenekleri Grubumuza kazandırmak ve onlarla birlikte yolculuk etmek ön plana çıkıyor. 2018 yılından günümüze 100’ü aşkın Alpha genç yeteneği kurumumuza kazandırdık. Çok değer verdiğimiz kültür dönüşümü programımız BorusanX ile kendimizi geleceğin dünyasına uyumlandırırken, genç yeteneklerin kazanımına verdiğimiz önemi ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Başarılı insan kaynağı uygulamalarımız sayesinde, şirketimize en uygun yetenekleri çekmeyi ve onları geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

Reklam
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Kızıldeniz’de güzergâh değişti, dünya ticaretinin dengesi bozuldu

Yayınlanma tarihi

-

Kızıldeniz’den geçen ticari gemilere yapılan saldırılar nedeni ile Süveyş Kanalı üzerinden taşımacılık yapan armatörler güzergâhı değiştirmek zorunda kaldı. Gemiler artık Ümit Burnu’nu dolaşarak Avrupa’ya ve oradan da Türkiye’ye gelebiliyor. Çin ile Türkiye arasındaki mesafe yeni güzergâh ile birlikte 3 aya kadar uzarken, navlun ve nakliye maliyetleri de 2 katına çıktı. Hattın kapanması dünya ticaretinin dengesini bozdu. Vega Makine A.Ş. Genel Müdürü S.Selim Zengin, “Mallar elimize ulaşamıyor. Kriz çok büyük” dedi.

 

İran destekli Husilerin Kızıldeniz’den geçen ticari gemilere saldırıları nedeniyle Süveyş Kanalı üzerinden taşımacılık yapan armatörlerin tamamı güzergâhı değiştirdi. Artık gemiler Güney Afrika’dan Ümit Burnu’nu dolaşarak Avrupa’ya ve oradan Türkiye’ye gelebiliyor. Yeni rota Çin ile Türkiye arasındaki mesafeyi 3 aya kadar uzatırken, güzergâh değişikliği navlun ve nakliye maliyetlerinin 2 katına çıkmasına sebep oldu. 2023 yılında 25 trilyon dolara ulaşan dünya ticaretinin yüzde 12’sinin, deniz taşımacılığının ise yüzde 30’unun Kızıldeniz’den yapıldığına dikkat çeken Vega Makine A.Ş. Genel Müdürü S.Selim Zengin, “Hattın kapanması dünya ticaretinin dengesini bozdu. ABD ve Çin her ne kadar bölgeye müdahale etmek için askeri güç gönderse de, henüz bir sonuç alınabilmiş değil. Mallarımız elimize ulaşamıyor. Kriz çok büyük” dedi.

 

“Kızıldeniz krizini öngöremedik”

Reklam

Pandemi döneminde sonrası için iç piyasada bir talep patlaması olacağını öngördüklerini ve stokları da ona göre planladıklarını açıklayan S. Selim Zengin, “Ancak Kızıldeniz’de yaşanan süreci öngörme şansımız yoktu. Bu çok konjonktürel ve hızlı gelişen bir durumdu.” dedi. Kızıldeniz’in Avrupa, Asya ve Orta Doğu’yu birbirine bağlayan bir köprü konumunda olduğunu kaydeden S. Selim Zengin, yeni dönemde tren ve uçak taşımacılığının tartışıldığını vurguladı. S. Selim Zengin, sorunun çözümü için Avrupa’ya ulaşan tren yolları ön plana çıkmaya başladı. Ancak onda da teslimat süresi kısalmıyor. Ayrıca maliyet anlamında da oldukça yüksek bir durum ortaya çıkıyor. Acil olan ürünler uçakla getirilmeye çalışılıyor. Fakat uçak navlun fiyatları da çok yüksek. Ayrıca her ürünü uçağa almıyorlar. Mesela kaynak ürünleri içerisinde pil ya da içerisinde sıvı olan bazı ürünler var. Güvenlik nedeniyle uçaklar bu tür ürünleri taşımak istemiyor” dedi.

 

Sadece kaynak ürünleri ticaretinin dünyada 25 milyar dolara ulaştığını, 2030 yılında bu rakamın 35 milyar dolara çıkacağını açıklayan S. Selem Zengin, geçen yıl 4 – 11 Ocak haftası Kızıldeniz’den 200 gemi geçerken, 2024 yılının aynı dönem ve haftasında bu rakamın yüzde 66 düşüş ile 122’ye gerilediğini anımsatarak, bu durumun devam ettiğini belirtti.

 

 

Reklam

 

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan