Takip Edin

Proje Taşıma Lojistiği

Aybek Uluslararası Nakliye, yatırımlarına devam ediyor

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Aybek

Aybek Uluslararası Nakliye Operasyon Müdürü Batuhan Eker, pandemiye ragmen yatırım yaptıklarını ifade etti.

Aybek Uluslararası Nakliye Operasyon Müdürü Batuhan Eke rile firmanın çalışmalarını değerlendirdik.

Pandemi koşullarında geçirdiğimiz 2020 yılını değerlendirir misiniz?

2020 yılında tüm dünyayı kasıp kavuran Covid 19 salgını her sektörü etkilediği gibi biz uluslararası taşımacıları da olumsuz yönde etkiledi. Salgının başlamasıyla beraber virüsün yapısı, etkileri ve alınacak önlemler henüz bilinmediği için araçlarımız gerek geçiş sınırlarındaki bürokratik problemler gerekse kendi almak zorunda olduğumuz önlemler gerekçesiyle yavaşladı. Covid 19 salgınına ilişkin biz de Aybek olarak hem maddi  hem de salgın yayılımını engellemeye ilişkin önlemler aldık. Uluslararası çalışan araçlarımızı düzenli bir şekilde dezenfekte ederken araç şoförlerimizi de düzenli olarak Covid 19 testine tabi tuttuk. Ofis içi çalışmaları en aza indirgeyerek çalışırken bir araya gelinmesi gereken pozisyonları tekrar gözden geçirdik. Maddi önlemlere gelecek olursak; 3-6-12 aylık planlamalar dahilinde çalışmanın hızına göre şirket pasiflerini kontrol altında tuttuk.

İŞ HACMİMİZ YÜZDE 40 DÜŞMÜŞTÜ

2020 yılında salgının başlamasıyla beraber ilk 3 ay içerisinde iş hacmimiz %40 kadar düştü. Taşımasını üstlendiğimiz proje ve tek seferlik taşımalarda üretimin durma noktasına gelmesi taşıma hizmetine doğrudan yansıdı. İthalat dönüşlerinde ya da 3. ülke taşımalarında şoförlerimizi 14 günlük karantina kuralı sebebiyle daha yavaş gerçekleştirmek zorunda kaldık. Dünyaca alınan önlemlerin yavaş yavaş oturmasıyla beraber normalleşme sürecine girerek yeniden ivmelendik.Taşıma sektöründe kategorisel olarak ağır nakliyeyi tercih ettiğimiz için endüstriyel ürün taşımasında yoğunuk gösterdik. 2020 yılındaki en önemli projelerimizden biri Sakarya’dan Almanya’ya taşıdığımız tren vagonu gövdeleri oldu. Yerli üretim olan bu vagonları proje çerçevesinde 1 yıl boyunca 150 taşımayla Covid-19’a rağmen hedeflediğimiz tarihten önce bitirdik.

YENİ ÇEKİCİ VE DORSE YATIRIMLARI

Uluslararası projelerde ülkeye yarattığınız katma değer hakkında neler söylemek istersiniz?

Uluslararası projelerde gerek Avrupa’dan doğrudan Türkiye’ye yaptığımız taşımalar gerekse 3. ülke taşımaları ile ülkemize yabancı para kazandırma hususunda rol aldık. Pandemiden ötürü 2020 yılı bizim için yavaş geçse de yıllık ciro hedeflerimizi yılın son çeyreğinde yakaladık. Aybek olarak yurtiçi piyasalarındaki projelerde görev almadık ancak yurtiçi projelerine Avrupa’dan yapılan taşımalar hususunda destek olduk. Bunların en önemlisi de Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kurulan rüzgar enerjisi santrallerine motor ve kanat taşımaları gerçekleştirdik. 2020 yılı her ne kadar Covid 19 sebebiyle yatırım hususunda düşündürse de planlamış olduğumuz yatırımları yapmakta kararlı duruş sergiledik. Bunlardan en önemlisi yeni çekici ve dorse yatırımları oldu. Lojistik sektörü üzerindeki pandemi etkisinin en aza indirilmeye çalışılmasını öngörerek 2021 yılında da çekici ve dorse yatırımlarımıza devam edeceğiz. Hizmet ihracatı hususunda ülkemizin jeopolitik konumundan ötürü ivmelenmesi kaçınılmaz bir durumdur. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan istatistik araştırmaları bu hususta bizlere reel rakamlar sunmaktadır. Aybek olarak 2016 yılından beri Türkiye’nin hizmet ihracatçıları arasında ilk 500’e girmeyi hedefledik ve 341. Sıraya kadar yükseldik. Bu husustaki hedeflerimiz yatırımlarımızla beraber kendimizi geliştirerek ülkemize daha fazla katkıda bulunabilmektir.

 

VİZE SORUNSALI

Sektörde karşılaştığımız bir çok problem mevcut. Bunlardan en günceli araç şoförlerimiz için vize sorunsalıdır. Avrupanın çeşitli ülkeleri üzerinden vize başvurularımız devam etmekteyken gerek siyasi sebepler gerekse Covid 19 önlemleri uyarınca ilgili konsolosluklar vize verme hususunda ince eleyip sık dokumayı hedeflerken bizim gibi bu sektöre yıllarını vermiş firmaların şoförlerini mağdur etmektedirler. Buna ilişkin çözüm ilgili bakanlıkların müdahalesiyle uluslar arası çalışan firmalara vize kotası açılıp yoğun çalıştığı ülkelerden vize sözü alınmasıdır. Uluslararası taşımalarda araç şoförünün 14 gün süreyle yurt dışına tekrar çıkamaması ciddi bir sorundur. Avrupa’daki bazı ülkeler gerek gemi gerekse kara taşımacılığı sırasında 48 saatlik Covid testi istemektedir. Bu testin yapılmasını desteklemeyle beraber bazı sınır kapılarında test yaptırma imkanları kısıtlı olduğu için mağduriyet doğmaktadır. Bu sorunun çözümü için test şartı koşan ülkelerin ilgili sınır kapılarında covid testi yaptırılabilecek tesislerin kurulması gerekiyor.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proje Taşıma Lojistiği

DAF Trucks Yeni Nesil Teknoloji Çekicileri İle İdeal

Yayınlanma tarihi

-

DAF Trucks yeni nesil XF, XG ve XG+ çekici araçlaı ile geleceği başlatıyor. Ağır nakliye ,proje ,lojistik sektöründe ki pazar payını artırmak ,verimlilik, güvenlik ve sürücü konforunda yeni bir standart belirleyen DAFTruks N.V. 25.10.2022 tarihin’de yeni araçlarının test sürüşlerinin   basın  tanıtımını İzmit/ Körfez pistin’de gerçekleştirdi.DAF ,,yeni çekici araçlarında şoför için en iyi teknoloijiyi  sunuyor.

DAF, tamamen yeni bir seri ile yeni bir standart belirliyor. Yeni Nesil DAF XF, XG ve XG+ en yüksek kaliteyi, %10 iyileştirilmiş yakıt verimliliğini ve eksiksiz aktif ve pasif güvenlik paketlerini, eşsiz kamyon tasarımı ile birleştirerek farkını ortaya koyuyor.Avrupa Komisyonu, emisyonların (CO2) azaltılması, yol güvenliği ve sürücü konforu açısından sınırları zorlayarak yeni kütle ve boyut düzenlemeleri getirmiştir. DAF, yeni düzenlemelerin sunduğu ek özgürlüğü kullanarak son derece çekici ve aerodinamik bir tasarıma sahip yeni nesil kamyonları piyasaya süren Avrupalı kamyon üreticileri arasında ilk sırada yer alıyor.1997’de ilk neslinin ortaya çıkmasından bu yana, ‘Uluslararası Yılın Kamyonu’ ödülüne layık görülen DAF XF’in çeşitli nesilleri imaj lideri olduğunu kanıtladı.Toplamda en az 650.000 XF kamyon satılmakta ve Dünya çapında 50’den fazla ülkede sahiplerine mükemmel kalite ve kârlılık sunmaktadır.

Yeni Nesil XF

Sektör lideri aerodinami, en yüksek enerji verimliliği ve en düşük CO2 emisyonları için ön tarafta 160 mm uzama ile tamamen yeni bir kabin tasarımına sahip olan Yeni Nesil XF, çok beğenilen ve halen mevcut olan XF Super Space Cab ve Space Cab ile karşılaştırıldığında 75 mm daha alçak bir kabin verisine sahip, geniş ön cam ve ultra alçak kemer çizgisi ile birlikte doğrudan görüş sağlar ve özellikle Savunmasız Yol Kullanıcıları açısından sektör lideri güvenliğe katkıda bulunur. Yeni XF’de ayakta durma yüksekliği mükemmeldir ve kabin içindeki konuma bağlı olarak 1.900 ile 2.075 mm arasındadır.

Yeni Nesil XG ve XG+

yeni kütle ve boyut düzenlemelerinden maksimum fayda sağlayan DAF, XF’ye ek olarak XG ve XG+ 160 mm uzatılmış ön kısmın yanı sıra, çalışmak, yaşamak ve uyumak için eşsiz bir alan sağlamak üzere kabinin arka kısmında en az 330 mm ekstra uzunluğa sahip.

XG ve XG+’nın kabin yüksekliği Yeni Nesil XF’den 125 mm daha yüksek olduğu sürüş anında görünmekte. Araçlar ,Yarı düz zemin, yalnızca 3 basamakla kolay erişim ve mükemmel doğrudan görüş için harika bir oturma pozisyonunun optimum kombinasyonunu sağlıyor.

 

DAF XG kabin içi, en az 1.980 ila 2.105 mm arasında bir ayakta durma yüksekliği ve arkadaki uzama sayesinde – muazzam bir iç alan sunmaktdır.

 

İç mekan perfonmasıyla piyasadki ürünlere meydan okuyan DAF XG+ ile tavan yüksekliği daha da artırılarak 2.220 mm’ye kadar etkileyici bir ayakta durma yüksekliği sunuluyor.

Bu XG+, DAF’ın gerçek üst sınıf modelidir ve tüm sektörde benzersiz olan göz kamaştırıcı bir yaşam konforu ve ferahlık düzeyi mevcut.

DAF XG+, 12,5 m3’lük hacmiyle sektörün referans modeli olan mevcut DAF XF Super Space Cab’den bile %14 daha fazla hacime sahip.

XG ve XG+’nın kabin yüksekliği Yeni Nesil XF’den 125 mm daha yüksek olduğu sürüş anında görünmekte. Araçlar ,Yarı düz zemin, yalnızca 3 basamakla kolay erişim ve mükemmel doğrudan görüş için harika bir oturma pozisyonunun optimum kombinasyonunu sağlıyor.

 

DAF XG kabin içi, en az 1.980 ila 2.105 mm arasında bir ayakta durma yüksekliği ve arkadaki uzama sayesinde – muazzam bir iç alan sunmaktdır.

 

İç mekan perfonmasıyla piyasadki ürünlere meydan okuyan DAF XG+ ile tavan yüksekliği daha da artırılarak 2.220 mm’ye kadar etkileyici bir ayakta durma yüksekliği sunuluyor.

Bu XG+, DAF’ın gerçek üst sınıf modelidir ve tüm sektörde benzersiz olan göz kamaştırıcı bir yaşam konforu ve ferahlık düzeyi mevcut.

DAF XG+, 12,5 m3’lük hacmiyle sektörün referans modeli olan mevcut DAF XF Super Space Cab’den bile %14 daha fazla hacime sahip.

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

LC Waikiki, Yeni Lojistik Merkeziyle Globalleşmeye Devam Ediyor

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin en büyük hazır giyim moda perakendecisi LC Waikiki, Yalova’da hem bölge istihdamına katkı sunacak hem de yurt dışında 55 ülkedeki global operasyonları için kritik rol üstlenecek Yalova Lojistik Merkezi’ni, Yalova Çiftlikköy’deki Avrasya OSB’de açtı. Devlet erkanının katılımıyla gerçekleşen açılış töreninde LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük ile üst düzey yöneticiler de hazır bulundu.

LC Waikiki, ihracat odaklı büyüme hedefleri çerçevesinde Yalova Çiftlikköy, Avrasya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 274 bin metrekarelik yeni lojistik merkezini hizmete açtı. Şirketin 4 kıtada, 56 ülkedeki uluslararası operasyonları için kritik rol oynayacak olan yeni lojistik merkezinde aynı zamanda Türkiye’nin en büyük C-Tipi antreposu bulunuyor.

LC Waikiki’nin globalleşme ve büyüme hedeflerine paralel olarak hayata geçirilen proje, kullanılması planlanan yüksek teknolojiye sahip depo otomasyon sistemleri ile mağazacılık ekiplerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek.

 

“4 kıtaya ihracat yaparken, ülkemizi lojistik üs olarak konumlandırıyoruz”
LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları kaydetti:
“LC Waikiki olarak, 4 kıtada, 56 ülkede bin 200’den fazla mağazamızla 1 milyon 800 bin metrekarede müşterilerimize ulaşılabilir modayı sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İhracattaki rolümüzle ülkemiz ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamayı en önemli sorumluluğumuz olarak görerek ülkemizin bayrağını yurt dışında da dalgalandırmayı hedefledik. Bugün kendi üretim tesislerimizde 10 bin, tedarikçilerimizde ise 150 bin bin vatandaşımıza iş imkanı sağlıyoruz. Uluslararası pazarlarda sürdürülebilir büyümemizi sağlamak için üretim yatırımlarımız kadar lojistik ağımıza yaptığımız yatırımlar da önemli.”

 

Toplam alanı 785 bin metrekareye ulaştı
Konuşmasında LC Waikiki’nin küresel büyüme planlarına da değinen Küçük, “Bu çerçevede yaptığımız yatırımlarla bugün; İstanbul, Aksaray ve Yalova ile birlikte LC Waikiki’nin yurt içinde 685 bin metrekare, yurt dışında 100 bin metrekare olmak üzere lojistik merkezi toplam alanı 785 bin metrekareye ulaştı. Yalova Lojistik Merkezi’nin haftalık sevk kapasitesi ise 1-1.5 milyon adet ürün olacak. Bu yıl, 8 yeni ülkeye giriş yaparak, yurt dışında 120, yurt içinde 30 olmak üzere toplam 150 yeni mağaza açacağız. Ciro büyüklüğümüzü de geçen yıla göre yüzde 80 artırarak, 66 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2021 yılı ihracat rakamlarına göre, hazır giyim sektöründeki 12,8 milyar dolarlık toplam ihracatın yaklaşık yüzde 10’u LC Waikiki ve Taha Grup iştirakleri tarafından gerçekleştirildi. 2021 yılında lojistik merkezlerinden 550 milyon adet, yani neredeyse bir Avrupa nüfusu kadar ürün sevkiyatı gerçekleştirmeyi başaran LC Waikiki ve Taha Grup iştirakleri, Türkiye’ye 1 milyar doları aşkın döviz girdisi sağladı. Böylece, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2021′ listesinde 15. sırada yer aldı.

Devamını oku

Enerji Projeleri

Zorlu Enerji, Wren House Infrastructure LP (WH) ile Ortaklık Kurarak Global Büyüyor

Yayınlanma tarihi

-

Global ortak arayışını tamamlayan Zorlu Enerji, Wren House Infrastructure LP (WH) ile ortaklık kurarak uluslararası varlığını genişletmeyi amaçlıyor.

Zorlu Enerji, Kuwait Investment Authority (KIA)’nın doğrudan bağlı ortaklığı Wren House Infrastructure LP (WH) ile uzun soluklu iş birliğini ortaklığa dönüştürüyor. Enerji şirketinin yeni finansal kaynak oluşturma ve uzun vadeli borçlanma stratejisi kapsamında şirket; WH ve KIA ile çeşitli anlaşmalar yaparak yabancı sermayesini güçlendirmeyi ve yatırımlarını genişletmeyi amaçlıyor.

Anlaşmalar kapsamında; enerji şirketinin şu ana kadar gerçekleştirdiği ve gelecekteki elektrikli araç şarj istasyonu ve enerji verimliliği yatırımları yurtdışında kurulacak yeni şirket altında yönetilecek. ZES ve electrip markaları ile devam eden büyüme ve globalleşme sürecini desteklemek için WH, yeni şirketin çoğunluk payına (yüzde 50+1) sahip olacaktır. Zorlu Enerji’nin CEO’su Sinan Ak ve CFO’su Elif Yener yeni kurulacak şirkette de aynı görevleri üstlenecek. Şirket kurulumunu takiben, şirketin Avrupa’da büyümesini desteklemek amacı ile Yönetim Kuruluna Nicola De Sanctis Yönetim Kurulu Başkanı, Gab Barbaro ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılacak.

Ayrıca Zorlu Holding’in elinde bulunan Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ (Zorlu Enerji) hisselerinin satışı sonucunda WH, yüzde 12,34’lük pay ile azınlık hissedarı olacak.

Enerji şirketinin bilanço ve finansal pozisyonunu güçlendirmek amacı ile gerçekleştirilen anlaşmalarla, Şirketin döviz cinsinden borç riskinin azaltılması ve geri ödeme vadesinin uzatılması hedefleniyor. Bu kapsamda, kredi sözleşmesinden kalan bakiye de 2028 yılına kadar vadelendirilmiş olacak.

Şirketin finansal altyapısını güçlendirme amacıyla imzalanan anlaşmalarla ilgili Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak şu açıklamada bulundu: ”Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarımıza 2018 yılında başladık. Bugün geldiğimiz noktada kendi yazılımcıları ile geliştirdiği çok dilli platforma sahip olan ve bunu ticari olarak pazarlayabilen, müşteri hizmetleri ve satış sonrası destek hizmeti sunabilen, Türkiye’de lider konumda bir şirketiz. Burada edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübeyi yurtdışına yayma amacı ile bir yolculuğa çıktık. Doğu ve Batı Avrupa’da şirketlerimizi kurduk. Avrupa genelinde ve Amerika’da yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu amaçla ekiplerimizi oluşturmaya başladık. Stratejik olarak yurtdışında yeni markamız ‘electrip’, Türkiye’de ise ‘ZES’ markamız ile yolumuza devam edeceğiz. Sadece şarj istasyonu işinde değil, aynı zamanda enerji verimliliği kulvarında da büyüyen bir şirket olmak istiyoruz. Bu yolculuğa, yatırım desteği sağlayacak global ortağımız WH ile çıkmaktan son derece memnunuz. Atılan bu adımla, Türkiye’de olduğu gibi küresel arenada da sözü geçen bir şirket olmayı hedefliyoruz.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish