Takip Edin

Özel Haber

Avrupa’dan Türkiye’ye Uzanan Köprü; DFDS Denizcilik ve Taşımacılık

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Avrupa genelinde 20 ülkede toplam 8.000’e ulaşan çalışanıyla bir dünya devi olan DFDS Denizcilik ve Taşımacılık, Türkiye’ye yaptığı seferler ve İstanbul Pendik, Yalova, Ambarlı, Mersin ve İzmir limanlarındaki operasyonlarıyla bir nevi ülkemizin Avrupa’ya önemli bir iş köprüsü pozisyonunda.DFDS Denizcilik ve Taşımacılık A.Ş. Satış ve İş Geliştirme Direktörü Önder Ulaş Başboğa ile firması hakkında konuştuk.

Firmanızın tarihçesi ve faaliyet alanlarıyla ilgili okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

DFDS, Danimarkalı bir uluslararası denizcilik ve lojistik şirketidir. Şirketin adı, DetForenedeDampskibs-Selskab’ın (kelimenin tam anlamıyla “Birleşik Buharlı Gemi” kısaltmasıdır. DFDS, 1866 yılında C.F. Tietgen, o günün en büyük üç Danimarkalı buharlı gemi şirketini birleştirmiştir. Avrupa genelinde 20 ülkede toplam 8.000’e ulaşan çalışanımızla sektöre hizmet veriyoruz. DFDS genel olarak Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ndeki yük ve yolcu trafiğine odaklanmış olsa da, geçmişte ABD, Güney Amerika ve Akdeniz’e de yük taşımacılığı yapmıştır. 1980’lerden beri, DFDS’nin nakliye için odak noktası kuzey Avrupa olmuştur. Bugün DFDS, DFDS Seaways adı altında Kuzey Denizi, Baltık Denizi, Manş Denizi ve Akdeniz İş Birimi olarak bizi de kapsayan Akdeniz’de oluşan bir denizcilik ağını yönetmektedir. DFDS Akdeniz İş Birimi olarak Türkiye ile Avrupa arasında 1994 yılından bugüne haftalık düzenli ro-ro seferleri gerçekleştirmekteyiz. Bugün Akdeniz iş birimi olarak 18 gemi ile aşağıdaki limanlar arasında haftalık 19 karşılıklı sefer ile müşterilerimiz olan ulusulararası karayolu taşımacılık firmalarına hizmet sunmaktayız.

Yaptığınız yatırımlar ve Türkiye’deki projeleriniz nelerdir?

Türkiye ve Avrupa arasında nakliye müşterilerimize sunduğumuz Ro-Ro ve İtalya çıkışlı tren bağlantıları ile kurduğumuz intermodal altyapısı ile hizmet veriyoruz. Türkiye’deki operasyonlarımızı İstanbul Pendik, Yalova, Ambarlı, Mersin ve İzmir limanlarından gerçekleştiriyoruz. Avrupa’ da ise Fransa’da Sete, Marsilya , İspanya’da Tarragona, İtalya’da Trieste ve Bari ve Yunanistan’da Patras limanlarından hizmet veriyoruz. Sürdürülebilir bir taşımacılık ağı sağlamak için intermodal yatırımlarına devam ediyoruz. Mevcut rotalarımız ve lojistik hizmetlerimizle birlikte; Avrupa’ daki varış limanlarımız sonrasında sunduğumuz tren taşımacılığına yönelik artan bir talep görüyoruz. Müşterilerimize daha çevreci, sürdürülebilir bir hizmet sunmak adına tren hatlarımızı geliştirmek için Köln’ de bulunan PrimeRail ile işbirliği yaptık ve bu alandaki yatırımlara devam etmeyi planlıyoruz.PrimeRail ile bu ortaklığımız müşterilerimize ilave intermodal çözümleri sunmamızı sağlıyor. Müşteriler, ünitelerini Türkiye’deki terminallerimize bırakabiliyor ve Avrupa’da son varış noktalarına çok yakın bir şekilde teslim alabiliyor. Mersin’de Ekim 2021’de 3. gemimizi müşterilerimizin hizmetine sunduk. Böylece yüksek frekanslı seferler, güvenilir hizmet ile müşterilerimizin (ülke ihracatımızın) Avrupa pazarına daha hızlı ve ekonomik, sürdürülebilir iş modeli ile ulaşmalarını sağlayacağız.

 Hizmet verdiğiniz ağır nakliye firmaları, ağır yük taşıma araçları, proje taşımacılığı ve enerji sanayi gibi sektörlere denizyolu taşımacılığı ile sağladığınız avantajlar nelerdir? Müşterilerinizin firmanızı tercih etme sebepleri nelerdir?

Bildiğiniz gibi ağır nakliye ve proje taşımacılığında daha çok gabari dışı taşımacılık yapılmaktadır. Türkiye-Avrupa arasında gabari dışı taşımacılık yapan araçların çok sayıda ülke geçmeden, uzun karayolu mesafelerini ve bu süre içindeki risklerini minimize ederek Avrupa’ ya ulaşmasını sağlıyoruz.Ayrıca İstanbul’ da Anadolu yakasındaki  Pendik limanımız ile Avrupa yakasında bulunan Ambarlı limanları arasında Pazartesi günleri hariç her gün karşılıklı 2 feribot seferi yapmaktayız. Uluslararası karayolu taşımacılığı, proje taşımacılığı yapan müşterilerimiz hizmetten faydalanmaktadır. Burada şunu özellikle belirtmek isterim ki, İstanbul’un Anadolu-Avrupa yakası arasında proje taşımacılığı yapan bütün ulusal firmalarımız da bu hizmetimizden faydalanabilirler. İstanbul trafiğinde uzun zaman geçirmek, yüksek maliyetlere katlanmak yerine sunduğumuz bu alternatif servisten faydalanabilirler.

Sektörünüzün pandemi sonrası güncel ve gelecekteki durumu ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Pandemi sürecinde lojistik faaliyetlerin insan hayatını tehdit eden bir olgu ile mücadelede stratejik önemi ortaya çıktı. Bu dönemde alınan ilk tedbir sınır geçişlerinin kapatılması olduğu için karayolu taşımacılığı bu durumdan olumsuz şekilde etkilenmiştir. Sürücülere getirilen sağlık taramaları ve karantinakısıtlamaları nedeniyle karayolu yük taşımacılığında gecikmeler, kopmalar yaşandı.DFDS Akdeniz İş Birimi olarak özellikle pandemi sürecinde minimum insan temasıyla ön plana çıkan intermodal alt yapımız, tedark zincirindeki yüklerin ve insani ihtiyaçların ulaştırılması ve ticaretin devamlılığına büyük ölçüde yardımcı oldu. Sağlamış olduğumuz denizyolu-demiryolu (intermodal) servislerimiz ile bu sıkıntılı dönemde sürdürülebilir, güvenilir, ekonomik hizmet sunduk. Pandemi döneminde (2020) intermodal kullanım oranı %45 seviyesine çıkmıştır.Her geçen gün yatırım yaptığımız intermodal çözümlerimiz müşterilerimzin;

  • AETR konvansiyonu gereği olan takograf sınırlaması,
  • Geçiş belgesi sınırlaması
  • Vize problemleri
  • Daha az finansman: bu yapı ile Türkiye uluslararası karayolu taşımacılığının daha az finansman ile daha fazla taşıma yapmasına ve mevcut sürücü kaynağı ile daha fazla yükleme yapabilmesini sağlıyoruz.

Ayrıca sürdürülebilir bir yaşam için çevreye duyarlı taşımacılık modellerinin ilerleyen yıllarda daha fazla kullanılacağını öngörmekteyiz. DFDS olarak önemli hedeflerimizden biri de 2030 yılına kadar karbon emisyonunun %45 azaltılması ve 2023 yılı itibariyle kadın çalışan oranımızın %30 seviyesine çıkarılmasıdır. Buna yönelik olarak çalışmalarımız devam etmektedir.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özel Haber

Bursa Ağır Vasıta’nın DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, Bursa Gemlik’te Açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Taşıma ve lojistik sektörünün dinamik firması Bursa Ağır Vasıta’nın Gemlik’teki yeni DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, düzenlenen törenle hizmete girdi. Satış, servis, yedek parça ve 2. el hizmetleri verecek olan merkez 11.200 metrekarelik alanda hizmet verecek. Yoğun ilginin görüldüğü açılış töreninde, Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, DAF Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark ve üst yönetimi, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur ile şirket yöneticileri hazır bulundu. Törenin ardından Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ve Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur TKU MAGAZİN DERGİSİ  için özel açıklamalarda bulundu.

 

“Muhsin Koçaslan, “DAF ile 2006 Yılında Başlayan Birlikteliğimizin 16. Yılının Heyecan ve Gururunu Yaşıyoruz”

Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, yaptığı açılış konuşmasında Bursa Ağır Vasıta ile DAF grubunun yıllardır süregelen dostane ticari ilişkilerine değinerek şunları dile getirdi: “DAF ile 2006 yılında başlayan birlikteliğimizin 16. yılının heyecanını ve gururunu sizlerle birlikte yaşıyoruz. Bursa Gemlik’te bulunan tesisimiz 4.200 metrekare kapalı, 7000 m2 açık alanıyla aynı anda 30 araca hizmet verebilme kapasitesindedir. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin tam ortasında bulunan, Gemlik Serbest Bölge’ye, Gemlik Limanı’na ve önemli yol güzergahlarına yakın konumda olan tesisimizin iç dizaynı; yedek parça bölümünden, ofislerinden, atölye bölümlerine kadar, tamamen DAF kurumsal kimlik kuralları baz alınarak, özenle yapılmıştır. Kalitesi, ürün çeşitliliği, ülkemizdeki yatırımları, satış ve satış sonrası hizmetlerindeki başarısı, ikinci el organizasyonlarıyla ticari araç segmentinin en önemli oyuncularından olan DAF ile birlikte başladığımız bu ticaret yolculuğumuzun, uzun yıllar devam edeceğine olan inancım tamdır. DAF Gemlik tesisimizin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“Şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta”

Açılışı töreni sonrası okurlarımız için özel açıklamalarda bulunan Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan şunları dile getirdi: “1999 yılında Koçaslanlar Otomotiv Ltd. Şti. hem kurucu ortağı hem de yönetim kurulu üyesi olarak sektöre adım attım. Türkiye’de aile şirketlerinin ömrü maalesef uzun sürmüyor. Çünkü ülkemizde bir yapıyı kurmak ve büyütmek değil onun kurumsal olmasını sağlayıp uzun ömürlü bir karakter sahiplenmesi, şirketin 3. hatta 4. nesillere aktarılması oldukça zor. Bu zorlukları yakından bildiğimiz için şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta. Burada görev tanımları ve kurallar çok açık bir şekilde yazılmıştır. İçindeki tanımlar ve çerçeve net olunca aile firmamızın sürekliliği konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Pandemiyle birlikte insanların ticarete bakışları ve ticari anlayışları da değişti.  Bu değişiklik beraberinde doğal olarak ticaretin şeklini de değiştirdi. Firmalar eski, geleneksel ticari şekilden uzaklaşıp yeni dönem ticarete uyum sağlamak zorunda. Çünkü şunu bir kez daha gördük ki, piyasalarda her zaman çok güçlüler ayakta kalmaz. Her koşula, zamana, mekâna ve ortama ayak uyduranlar ayakta kalır.”

 

“Lojistiğin Yaşamsal Derecedeki Önemini Anladık”

Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ise okurlarımız için verdiği demeçte; “Bugün hizmete açtığımız tesisle DAF ve TIRSAN markalarının satış ve satış sonrası servis faaliyetlerinde müşterilerimizin hizmetinde olacağız.  Çok yakın bir gelecekte Bolu bölgesinde de Bursa Ağır Vasıta’nın bir şubesini açacağız. Pandemiden sonra ülke olarak lojistiğin ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Lojistiğin yaşamsal derecedeki önemini de önümüzdeki yakın süreçlerden öğreneceğiz. Bazı dünya ülkelerinin ihracatının büyük bir kısmını lojistik sektörü oluşturmakta. Örneğin Polonya; bizden oldukça küçük bir ülke. Uluslararası taşımacılıkla lojistik sektörünün bu ülkeye kazandırdığı katma değer çok ama çok yüksek.”

 

Bursa Ağır Vasıta A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Uğur da açıklamasında; “17 yıldır Koçaslanlar bünyesinde çalışmaktayım. Yapmış olduğumuz tüm işler tamamen müşteri odaklı. Holdingimizin yarattığı istihdam, yaptığı yatırımlar ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlamakta. Türkiye’nin özellikle batı yakasında öncü bir kuruluşuz. Bu tesis DAF için Türkiye’de yapılmış olan en büyük tesis. Bu tesis için yaklaşık 40 trilyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Devamını oku

Özel Haber

İlklerin Firması VESA Platform

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de personel yükseltici platform sektörüne yön veren firmalardan biri olan VESA Platform, dünyadaki en iyi personel yükseltici platform üreticileri arasında ilk 10’a girmek gibi oldukça büyük bir hedefe sahip. VESA Platform Kurucu Ortağı – Elektrik-Elektronik Mühendisi İbrahim Başcı firmasını anlattı.

“VESA Platform olarak firmanızın faaliyet konularından bahseder misiniz? Yerli imalata verdiğiniz katma değer hakkında neler söylemek istersiniz?”

“VESA PLATFORM, ulusal ve uluslararası alanda ‘Personel Yükseltici Platform’ sektörüne yenilikçi ve kaliteli çözümler getirmek amacıyla Şubat 2019’da Konya’da kurulmuştur. Personel yükseltici platformlar için oluşturulmuş EN 280 standardını referans alarak; rekabetçi, teknolojik ve yenilikçi ürünler üretip personel yükseltici platform pazarında kendine yer edinmeyi planlamaktadır. Sektörün ihtiyaçlarını karşılamak adına; çeşitli çalışma yüksekliklerine sahip paletli, araç üstüne montajlı ve kendinden yürüyüşlü-lastik tekerlekli gibi modellerle sektöre hizmet verme amacındadır. KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile Türkiye’de bir ilk olan; tek kişilik kapıdan geçebilen, palet yürüyüşlü, eklemli, örümcek platform projesi olan T18AJ’yi ortaya çıkararak ürünü ticarileştirmiştir. Daha sonra 28m çalışma yüksekliğine sahip araç üstü V28 modelini üretmiştir. Yakın zamanda tasarımını ve imalatını gerçekleştirdiği SPR serisi 4×2 kendinden yürüyüşlü 18m ve 22m platformları İSTANBUL SHIPYARD’a teslim ederek özel projelere uygun çözümler sunabileceğini ispatlamıştır.”

 

VESA Platform Çözüm Demek!

VESA Platform, elektrik-elektronik ve makine mühendisliği disiplinlerinin buluşmasıyla, ürünlerini tamamen kendisi tasarlayıp, mühendislik hesaplamalarını ve analizlerini yapabilmekte, makinelerin yazılımlarını kendi bünyesinde geliştirerek sorunsuz (trouble-free) ürünler üretebilmektedir. Aynı zamanda bu yapı sayesinde sektörün gereksinimlerine, müşteri taleplerine, ürün üzerindeki özelleştirmelere hızlıca çözümler sunabilmektedir.

 

“2022 yılı için hedef ve projeleriniz nelerdir? Türkiye pazarınızda nasıl bir yeriniz nasıl olacak?”

Genç bir firma olduğumuz için öncelikli hedefimiz VESA Platform’un ismini, ürünlerini ve kalitesini sektöre tanıtmak. Ürettiğimiz makinelerle insanların yüksekte güvenle çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu yüzden ‘insan hayatı’nın hiçbir maddi değerle kıyaslanamayacağının bilincinde olarak, emniyet sisteminden kesinlikle taviz vermeden ve bu bilinci fiyat odaklı yaklaşan müşterilerimize de aşılamaktır. Kaldı ki Türkiye’de üretilen her personel yükseltici platformun EN 280 standardına uygun şekilde üretilmesi yasal zorunluluktur ve istisnasız şekilde emniyet sistemine sahip olmalı ve platformlarda bu standarda uygun ekipmanlar kullanılmalıdır. Yurtdışında ciddi görüşmeler yürütmekteyiz, bunun meyvelerini yıl sonuna doğru toplayarak ülkemizin ihracatına katkı sağlamak ve Türk malının kalitesini dünyaya da göstermek istiyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl için, sektörün yurtdışı en az bir fuarına katılmak ve bu fuarlarda ürünlerimizi sergilemeyi hedefliyoruz.  Ürün gruplarımızda ise tasarımını tamamladığımız T25AJ model 25m çalışma yüksekliğine sahip örümcek platformumuzun imalatını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Devamını oku

Özel Haber

HBA AKÜ’den Lityum Aküler

Yayınlanma tarihi

-

Lityum akü üretimine başlayan HBA Akü bu alanda oldukça başarılı bir performans sergileyerek piyasadan önemli talepler alacağının sinyalini verdi. Konuyla ilgili HBA Akü Genel Müdürü  Ali Baykal’la konuştuk.

Uzun süredir lityum akü Ar-Ge’sinde önemli aşamalar katettiklerini dile getiren Baykal, “Çalışmalarımıza büyük bir titizlikle devam ediyoruz. Manlift, eklemli platformların lityum akülerinde çok güçlü bir performans elde ettik” ifadelerini kullandı.

HBA Akü’nün  manlift sektörüne yönelik üreteceği yerli lityum akülerle sektöre büyük bir ivme kazandıracaklarını iddia eden Baykal, “Lityum akülerde performans oldukça yüksektir. Makaslı platformlar için örnek vermek gerekirse; kurşun asit akümülatörlerde %80 deşarja kadar çalışma voltaj aralığı yaklaşık 24V-20V iken lityum pil gruplarında 25.6V-24V’tur. Lityum gruplarda voltaj deşarj eğrisi yataya yakın olduğundan dolayı, günlük kullanımda, makinada performans düşüşü olmamaktadır. Bununla birlikte kurşun asit akümülatörlerden yaklaşık 1/3 oranında daha az hacme sahip olduklarından dolayı talebe göre günlük kullanımda büyük akülü makinaların ulaştığı kullanım süresine de kolaylıkla ulaşılabilinir”.

“Lityum Akülerde de Aynı Özveri ile Hareket Edeceğiz” 

Baykal şu şekilde devam etti: “Lityum akü ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Yaklaşık beş yıldır lityum aküler tasarlayıp üretmekteyiz. Kullanmış olduğumuz ürünlerde önceliğimiz kalite ve performans. Kurşun asit akülerde her zaman ürünümüzün ve yapmış olduğumuz işlerin arkasında olduğumuzu müşterilerimiz bilmektedir. Lityum akülerde de aynı özveri ile hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish