Takip Edin
#

Endüstriyel İş Makinaları

ATM Makina gözünü zirveye dikti

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Firmaların kaldırma ve istifleme ihtiyaçlarını karşılayıp, müşteri taleplerini dikkate alarak sektörde iş imkânı yaratarak yaşanan istihdam sorununa da çözüm olmaya çalışan ATM Makine sektördeki köklü tecrübesiyle zirve yarışında emin adımlarla ilerlemesine devam ediyor.  ATM Makina  Genel Müdürü Erkan Kaleci firmasını ve sektörün bugününü konuştuk.

Yaklaşık 21 yıldır sektörde faaliyet gösterdiklerini kaydeden Kaleci, “Forklift ile başlayan yolculuğumuz istif makinaları ve platform segmentiyle önemli bir gelişim ivmesi yakaladı. Geçmişte birçok ünlü uluslar arası forklift markasının bayiliğini yaptık. Yine kısmen jeneratör ve küçük endüstriyel ürünlerin de satışında bulunduk.  2005 yılından itibaren sektörü yakından takip edip, fuarlara katılarak platform sektörünün ülkemizde geleceği olduğu ön görüsünde bulunarak bu sektöre yöneldik. Bununla ilgili gerek Avrupa’da gerekse Uzak Doğu’da distribütörlük çalışmalarımız oldu. Uzak Doğu’daki bu distribütörlük çalışmamız devam etmekte bunun yanı sıra kısmen yerli üretim faaliyetlerimiz de sürmekte. Yük platformları ve elle çekmeli platformları Türkiye’de üretmekteyiz.  Kendinden yürüyüşlü platformlarındaki tercihimiz ise ithal makinalar olmakta” ifadelerini kullandı.

“Bütün ürünlerimizin sonuna kadar arkasındayız”

Bünyemizde satış sonrası hizmetler konusunda uzman bir kadromuz bulunmakta. Biz hem kiraladığımız hem de satışını yaptığımız makinaların her zaman arkasındayız. Müşterilerimiz 10 yıl sonra dahi bir sorun hakkında firmamızı aradığında mutlaka bir muhatap buluyor. Eski veya yeni müşteri ayırt etmeksizin sorunlarına mutlaka bir çözüm buluyoruz. Piyasamızın genişlemesiyle birlikte maalesef iş ahlakı konusunda bir erozyonun yaşandığı göze çarpmakta. Bazı firmalar ürünlerinin arkasında durmuyor. Bu piyasada olumsuz bir imajın oluşmasına bu imajın da sektörümüze yansımasına neden oluyor.

28 Şubat sürecinden sonra Türkiye’de bir ara eleman bulma sorunu (meslek liseleri) yaşanmaya başladığını iddia eden Kaleci konuya ilişkin şunları dile gietirdi: “Bu sorun ağırlığını hissettirerek devam etmekte ve gelecekte de daha büyük problemleri sektörümüze dayatacak gibi. Bu aslında çok önemli bir memleket meselesi. Zira artık ülkemizde terzi, araba tamircisi vs. bulmak günden güne zorlaşmaya başladı. Gençlik artık sanayide, yağın kirin olduğu yerde durmaktansa AVM kültürünün etkisiyle çok daha vasıfsız, içinde üretimin herhangi bir nüansı bile bulunmayan işleri tercih ediyorlar. Gelecekte çok güzel makinalar getirip satacağız ama böyle giderse bu makinaları tamir edecek kimseyi bulamayacağız. Örneğin vinççiler de uzman operatör bulma sıkıntısı yaşamakta.”

ATM Makina olarak işin hem satış hem de kiralama boyutuyla ilgili oldukları için bu işleri ayrı ayrı yapan firmalarla sürekli iletişim halinde kaldıklarını ve bu anlamıyla sektörü çok yakından tanıyıp tahlil edebildiklerini belirten Kaleci şu şekilde devam etti: “Gördüğümüz kadarıyla Ağustos ayı itibarıyla forklift ve platform satışlarında büyük düşüş yaşandı. Bu düşüş 2019’un ilk 2 ayı da olmak üzere hala devam etmekte. Ürün satışları yok denecek kadar az. Her geçen gün cirolarımız ve satış adetlerimiz düşmeye devam ediyor. Bu süreci aşmak için Bursa’da ve yurtdışında yeni satış politikaları gerçekleştirmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Kiralama fiyatlarımızda piyasaların hareketli veya durgun olduğu zamanlarda hep dik durmaya çalıştık. Ama 2019 yılı itibarıyla biz de kiralama fiyatlarında hassasiyetimizi bozmak zorunda kalacağız. Çünkü işler gerçekten çok ciddi anlamda düştü. Piyasaların tekrar hareketleneceği, büyük projelerin hayata geçirileceği umudunu yaşıyoruz.”

6331 Sayılı İş Güvenliği ve Sağlığı yasasının platform sektörünün ülke içerisinde büyük bir gelişim ivmesi yakalamasına sebebiyet verdiğini söyleyen Kaleci, “Bu yasayla birlikte fabrikalarda iş güvenlikçiler çalışmaya başladı. Bunlarla birlikte denetimler de başlamış oldu. Böylelikle platform kullanma zorunluluğu oluştu.  Artık forkliftin çatalına personel veya sepet yerleştirilip iş yapılamıyor” şeklinde konuştu.

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Endüstriyel İş Makinaları

Akü Sektörünün İhracat Şampiyonu; Yiğit Akü

Yayınlanma tarihi

-

yiğit akü

100’den fazla ülkeye olan ihracatı ve Avrupa, Afrika, Asya, Amerika ve Orta Doğu ülkelerine, seçkin markaları ve geniş ürün yelpazesi ile üstün hizmetler sunan Yiğit Akü, bir dünya markası olmanın gerekliliğiyle başarılarına devam ediyor. Alanında Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan firma 2022 yılında da bu alandaki yatırımlarına devam edecek. Yiğit Akü Endüstriyel Aküler Satış Müdürü Mustafa Avcı’yla firmasının projeleri hakkında konuştuk.

2021 yılı satış rakamları bütçelerini yaklaşık %40 oranında aştıklarını dile getiren Avcı, “Bizim açımızdan gayet başarılı bir yıl oldu. Yaptığımız yeni makine yatırımları 2021 yılı sonunda devreye alındı ve 2022 yılı satış rakamlarına olumlu etki yaratacağına inanıyoruz. Dünyada sayılı akü üreticilerinin kullandığı ve en teknolojik tubüler plaka üretim makinalarımız gücümüze güç katacaktır. 2022 yılında asıl büyümeyi ihracattan elde edeceğimize inanıyoruz ve insan kaynaklarımıza bu konuda yatırım yaptık, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Endüstriyel akü satışında 2021 yılı başına kadar ağırlıklı olarak iç pazarda aktif olduklarını ve hatları doldurduklarını hatırlatan Avcı “Ancak yeni yatırımlar devreye alınınca pazar çeşitliliği açısından ihracata yönelmemiz zaruri hale geldi. 2021 yılında en fazla ciro elde ettiğimiz akü tipleri şöyledir;

–                  Savunma sanayi aküleri (Tamamen yerli üretim olan aküleri sadece Türk ordumuza değil, yurt dışındaki 7 ülke ordusuna da satmaktayız. Pazar lideriyiz.)

–                  Traksiyoner aküler (Tamamen yerli üretim olan aküleri, başta ülkemizin en büyük forklift üretici ve ithalatçı firmalarına vermekteyiz. Özellikle kiralama projelerinde ürün kalitesi öne çıktığı için, kiralama projelerinde akülerimiz daha fazla tercih edilmektedir. Kiralama projelerinde pazar lideriyiz.)

–                  Motive power serisi aküler ( İthal olarak temin ettiğimiz bu aküler ile özellikle temizlik makinası grubunda, engelli araçlarında, AGV araçlarında kullanılmaktadır.)

–                  Front Terminalli aküler (Tamamen yerli üretim olan bu aküleri, ülkemizin en büyük Telekom firmalarında baz istasyonu aküleri olarak kullanılmaktadır. Bu grupta pazar lideriyiz. Yurt dışında ise 2 ülkeye ihracatımız mevcuttur.)

–                  FFP aküler (Tamamen yerli üretim olan aküleri, golf araçları ve kaldırma platformları pazarlarına vermekteyiz. Ayrıca yurt dışında sektörün en bilinen üretici firmaları pandemi şartlarından etkilendikleri için ihracat imkanlarımız açısından öne çıkan ürünümüz olmuştur. Pazar lideriyiz)

–                  Motorsiklet ve E-bike aküler (İthal olarak temin ettiğimiz bu aküler ile özellikle pandemi şartlarında evlere servis hizmeti veren araç sayısı arttığından, akü talebi de artmıştır. Bu pazarda ilk 3 te olan firmayız.)

–                  AGM aküler (İthal olarak temin ettiğimiz bu aküler, özellikle UPS kesintisiz güç kaynaklarında, alarm sistemlerinde, tıbbi cihazlarda kullanılmaktadır.)” şeklinde konuştu.

Son 5 Yıl Üst Üste Akü İhracat Şampiyonu!

Yiğit Akü’nün dünyada 100’ün üzerinde ülkeye akü ihracatı yaptığını kaydeden Avcı, “Toplam ciromuzun  %60 dan fazlasını ihracattan elde etmekteyiz. TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) verilerine göre son 5 yıl üst üste akü ihracat şampiyonuyuz. Ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları içinde 240. sıradayız (ISO 500 2020 yılı verilerine göre)” ifadelerini kullandı.

Son olarak imza atacakları yeni projeler hakkında okuyucularımızı bilgilendiren Avcı, “2022 yılı ve sonrası için 4.akü fabrikamızın inşaatı sürmektedir (Starter – Endüstriyel – Lityum akü fabrikalarımız halen üretim yapmaktadırlar). Amacımız yakın gelecekte dünya klasmanında en iyi akü fabrikası olmaktır. Şu anda ülkemizin %100 yerli ve milli olan en büyük akü fabrikasıyız. Bunu tüm paydaşlarımızla birlikte başaracağız” dedi.

 

 

Devamını oku

Haber

HBA Akü’den Yeni Ürünler

Yayınlanma tarihi

-

hba

Ham madde girdilerimiz tamamen Avrupa menşeili olup stoklu çalışan HBA Akü, 2022 yılı hedeflerine daha ilk çeyrekte ulaştı. Pandemi süresince kendi yönetim sistemi ve yazılımının geliştirilmesi çalışmalarına yoğunlaşan firma, bu çabalarının meyvesini toplamaya başladı. HBA Akü Genel Müdürü Ali Baykal’la firması ve sektörün genel durumu hakkında konuştuk.

2021 yılının pandemiye rağmen HBA Akü adına güzel geçtiğinin bilgisini veren Baykal, “Satış adetlerinde ve ciromuzda ciddi artış sağladık. Tedarik zincirinde yaşanan sorunlara rağmen, doğru stok yönetimi ile teslimatlarımızı zamanında yaptık” ifadelerini kullandı.

2022 yılı başlangıcında satış adetlerinde ve cirolarında bir önceki yılın üzerinde artış planladıklarını belirten Baykal “Bunu, yaptığımız yeni anlaşmaları öngörerek hesapladık. Yılın ilk çeyreğinde hedeflerimize ulaştık. Fakat Rusya – Ukrayna arasındaki savaş durumu, buna bağlı olarak artan hammadde fiyatları, artışlardan kaynaklanan hammadde tedarik sıkıntılarından dolayı öncelikle ikinci çeyreği ve kalan iki çeyreği tam olarak ön göremiyoruz. Umarız bu yüzyıla yakışmayan durum, kısa süre içerisinde çözülür” dedi.

Lityum Akü Paketleri

HBA Akü’nün yaklaşık 5 yıldır lityum akü paketleri üzerinde çalışma yaptığını kaydeden Baykal “Pandemi süresince, kendi yönetim sistemimizin ve yazılımımızın geliştirilmesini sağladık. Kurşun asit akülerde olduğu gibi önceliğimiz kalite olduğu için süreç bir miktar uzadı. Bundan sonra piyasada bolca görülecektir” şeklinde konuştu.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Gökçel Vinç’de Durmak Yok

Yayınlanma tarihi

-

Kiralık vinç, hiyap,  platform alanlarında hizmet veren Gökçel Vinç, Avrupa standartlarında yüksek teknolojide üretilmiş vinç ve platform araçlarını parkına katarak, yenilikçi şirket anlayışıyla adım adım büyümesini devam ettiriyor. Gökçel Vinç Genel Müdürü İsa Gökçel okuyucularımız için firmasını anlattı.

Gökçel Vinç’in Mart 2008 yılında sektörel yolculuğuna çıktığını belirten Gökçel, “2015 yılına geldiğimizde sepetli segmentinde makine sayımız 5’e yükseldi. Aynı yıl Fransa’da gerçekleşen İntermatt Fuarı’na katıldık.  Bu fuarda şu dikkatimi çekti; ülkemizde deyim yerindeyse 2.sınıf iş kolu olarak görülen vinç sektörü, burada oldukça önemsenen ve değer verilen bir sektördü. Bundan dolayı işimi daha çok sevmem ve önemsemem gerektiğine daha da profesyonel olmaya karar verdim.  Bu fuar, iş alanında daha cesur olmamı ve bende yeni ufukların doğmasını sağladı diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Gökçel Vinç’in ana iş kolunun insan kaldıran platformlar oluşturduğunu dile getiren Gökçel, makine parklarında, araç üstü, örümcek, eklemli platformlar, manliftler bulunduğunun bilgisini verdi.

İstanbul piyasasının kendileri için çok önemli olduğuna işaret eden Gökçel, “Bu piyasaya oldukça yoğunlaşmış durumdayız. Meşhur Çamlıca Camii’nin vinç işlerini yürüttük. Bu projede en iyi taşeron firma ödülünü aldık. Bunun yanı sıra diğer şehirlerde de projeler gerçekleştirdik. Şu an Ankara’da bir işimiz bulunmakta” dedi.

Özel ve Az Bulunur Makinalar!

Açıklamalarında Gökçel Vinç’in makine parkuru hakkında bilgiler vermeye devam eden Gökçel, “Makine parkurumuzda şu an 23 adet makinamız bulunmakta. Bunların içinde çok özel ve Türkiye’de tek olan ürünler mevcut. Örneğin 31mt örümcek platformumuz; yatay erişimi 17mt, kırmalı bomlu blue lift Rutmann markalı ürün sadece bizde var. Bunun yanı sıra 36mt,5 7mt 75mt’lik örümcek platformlarımız da sadece birkaç firmada mevcut.  En son parkurumuza kattığımız Palfinger 75mt’lik aracımız da çok özel ve az bulunur bir makine. Yeni siparişlerimiz var. Yatırımlarımıza durmadan devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish