Takip Edin

Endüstriyel İş Makinaları

ATM Makina gözünü zirveye dikti

Yayınlanma tarihi

-

Firmaların kaldırma ve istifleme ihtiyaçlarını karşılayıp, müşteri taleplerini dikkate alarak sektörde iş imkânı yaratarak yaşanan istihdam sorununa da çözüm olmaya çalışan ATM Makine sektördeki köklü tecrübesiyle zirve yarışında emin adımlarla ilerlemesine devam ediyor.  ATM Makina  Genel Müdürü Erkan Kaleci firmasını ve sektörün bugününü konuştuk.

Yaklaşık 21 yıldır sektörde faaliyet gösterdiklerini kaydeden Kaleci, “Forklift ile başlayan yolculuğumuz istif makinaları ve platform segmentiyle önemli bir gelişim ivmesi yakaladı. Geçmişte birçok ünlü uluslar arası forklift markasının bayiliğini yaptık. Yine kısmen jeneratör ve küçük endüstriyel ürünlerin de satışında bulunduk.  2005 yılından itibaren sektörü yakından takip edip, fuarlara katılarak platform sektörünün ülkemizde geleceği olduğu ön görüsünde bulunarak bu sektöre yöneldik. Bununla ilgili gerek Avrupa’da gerekse Uzak Doğu’da distribütörlük çalışmalarımız oldu. Uzak Doğu’daki bu distribütörlük çalışmamız devam etmekte bunun yanı sıra kısmen yerli üretim faaliyetlerimiz de sürmekte. Yük platformları ve elle çekmeli platformları Türkiye’de üretmekteyiz.  Kendinden yürüyüşlü platformlarındaki tercihimiz ise ithal makinalar olmakta” ifadelerini kullandı.

“Bütün ürünlerimizin sonuna kadar arkasındayız”

Bünyemizde satış sonrası hizmetler konusunda uzman bir kadromuz bulunmakta. Biz hem kiraladığımız hem de satışını yaptığımız makinaların her zaman arkasındayız. Müşterilerimiz 10 yıl sonra dahi bir sorun hakkında firmamızı aradığında mutlaka bir muhatap buluyor. Eski veya yeni müşteri ayırt etmeksizin sorunlarına mutlaka bir çözüm buluyoruz. Piyasamızın genişlemesiyle birlikte maalesef iş ahlakı konusunda bir erozyonun yaşandığı göze çarpmakta. Bazı firmalar ürünlerinin arkasında durmuyor. Bu piyasada olumsuz bir imajın oluşmasına bu imajın da sektörümüze yansımasına neden oluyor.

28 Şubat sürecinden sonra Türkiye’de bir ara eleman bulma sorunu (meslek liseleri) yaşanmaya başladığını iddia eden Kaleci konuya ilişkin şunları dile gietirdi: “Bu sorun ağırlığını hissettirerek devam etmekte ve gelecekte de daha büyük problemleri sektörümüze dayatacak gibi. Bu aslında çok önemli bir memleket meselesi. Zira artık ülkemizde terzi, araba tamircisi vs. bulmak günden güne zorlaşmaya başladı. Gençlik artık sanayide, yağın kirin olduğu yerde durmaktansa AVM kültürünün etkisiyle çok daha vasıfsız, içinde üretimin herhangi bir nüansı bile bulunmayan işleri tercih ediyorlar. Gelecekte çok güzel makinalar getirip satacağız ama böyle giderse bu makinaları tamir edecek kimseyi bulamayacağız. Örneğin vinççiler de uzman operatör bulma sıkıntısı yaşamakta.”

ATM Makina olarak işin hem satış hem de kiralama boyutuyla ilgili oldukları için bu işleri ayrı ayrı yapan firmalarla sürekli iletişim halinde kaldıklarını ve bu anlamıyla sektörü çok yakından tanıyıp tahlil edebildiklerini belirten Kaleci şu şekilde devam etti: “Gördüğümüz kadarıyla Ağustos ayı itibarıyla forklift ve platform satışlarında büyük düşüş yaşandı. Bu düşüş 2019’un ilk 2 ayı da olmak üzere hala devam etmekte. Ürün satışları yok denecek kadar az. Her geçen gün cirolarımız ve satış adetlerimiz düşmeye devam ediyor. Bu süreci aşmak için Bursa’da ve yurtdışında yeni satış politikaları gerçekleştirmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Kiralama fiyatlarımızda piyasaların hareketli veya durgun olduğu zamanlarda hep dik durmaya çalıştık. Ama 2019 yılı itibarıyla biz de kiralama fiyatlarında hassasiyetimizi bozmak zorunda kalacağız. Çünkü işler gerçekten çok ciddi anlamda düştü. Piyasaların tekrar hareketleneceği, büyük projelerin hayata geçirileceği umudunu yaşıyoruz.”

6331 Sayılı İş Güvenliği ve Sağlığı yasasının platform sektörünün ülke içerisinde büyük bir gelişim ivmesi yakalamasına sebebiyet verdiğini söyleyen Kaleci, “Bu yasayla birlikte fabrikalarda iş güvenlikçiler çalışmaya başladı. Bunlarla birlikte denetimler de başlamış oldu. Böylelikle platform kullanma zorunluluğu oluştu.  Artık forkliftin çatalına personel veya sepet yerleştirilip iş yapılamıyor” şeklinde konuştu.

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endüstriyel İş Makinaları

PLATFORM GÜNLERİ 25-26 KASIMDA

Yayınlanma tarihi

-

Personel yükseltici platform sektörünün büyük buluşması için geri sayım başladı. Platform  sektörün Türkiye’deki çatı kuruluşu Platformder, tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Platform Günleri etkinliği, 25-26 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Tuzla’daki Autodrom İstanbul tesislerinde gerçekleştirilecek. İstanbul’un prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapan adresi Autodrom İstanbul’da, Hybrid İletişim tarafından organize edilecek olan etkinlik; üretici firmalar, distribütörler, kiralama firmaları, finans kuruluşları, destek ürün ve hizmet sağlayıcıları ve nihai kullanıcıları bir araya getirecek. Autodrom İstanbul, merkezi konumunun yanı sıra geniş açık ve kapalı alanlarıyla organizasyona güçlü bir altyapı sağlayacak.

PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Saruhan Günaydın, Platform günleri ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında konu ile ilgili şöyle konuştu, Günaydın “Ürün bilinirliğine paralel olarak pazar hacmi de her geçen artan personel yükseltici platform sektörünün tüm paydaşlarını bu etkinlikte bir araya getiriyoruz. Platform Günleri 2022, platform ürün teknolojisi ve kullanımıyla ilgili tüm önemli konular hakkında bilgi alışverişinin yapılacağı bir etkinlik olacaktır. Teknik bilgi alışverişine ek olarak, kiralama şirketleri ve kullanıcılar da dahil olmak üzere sektörün tüm katılımcıları, ekipmanları çalışır durumda görme fırsatını bulacaklardır.  Ziyaretçilerin ürünleri demo alanlarında kullanma fırsatı bulacakları sürdürebilir  etkinliğin  olmasını  istiyoruz” dedi.

Konuşmasına devam eden, Günaydın “Sektöre hizmet veren tüm tedarikçiler, hizmet sağlayıcılar, bu etkinlikte olmalıdır. Üretici ve distribütör firmalarının ’da bir araya gelmesini sağlayacaklarını” dile getirdi.

Yeşil teknoloji ve güvenli kullanım vurgusu

Personel yükseltici platformların, seviye farkı gerektiren tüm çalışma ortamlarında geçici olarak güvenli çalışma ortamı sağlayan güvenlik ekipmanları olduğunu vurgulayan Saruhan Günaydın,

Etkinliğimizde, platform sektöründe son dönemde önemli bir yer teşkil eden, yeşil teknoloji, güvenli kullanım konuları ön planda olmasını sağlayacağız. Etkinliğe katılan ziyaretçilerimize; yeni ürünleri kullanma, deneyimleme, yeni ürün lansmanları, özel kampanyalar, yarışmalar, seminerler, eğitimler, keyif veren aktiviteleri sunacağımız gibi sosyal medya üzerinden canlı yayınlarımız olacaktı,” dedi.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Yuntes Makine Dolphin’le Çok Güçlü

Yayınlanma tarihi

-

1996 yılında Konya’da sektörel yolculuğuna çıkan takım tezgâhı konusunda uzman Yuntes Makine gelinen süreçte birçok ülkeye ihraç ettiği Dolphin markası ve Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Mersin gibi piyasanın önemli bölgelerinde açtığı şubelerle kurumsal bir firma olmanın gerekliliğini yerine getirirken aynı zamanda da uluslararası bir marka olmayı da başarmış durumda. Yuntes Makina Genel Müdürü Yunus Derebağ’la firması ve sektör hakkında konuştuk.

Endüstriyel takım tezgâhı dendiği zaman akla ilk gelen firmanın Yuntes Makine olduğunu kaydeden Derebağ, “Sanayiciyle hep iç içe olduk. Üreticilerin üretimlerinin daha kaliteli ve hızlı olabilmesi için 1996 yılından itibaren yoğun bir faaliyet içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

Yerli Dolphin

Endüstriyel ürünlerin ülkemizde genellikle ithal ürünler olduğunu belirten Derebağ, “Biz ise Türkiye’nin geleceği bakımından tabii ki kendi imalat sürecimizi planladık. Bu yüzden forklift ithalatı yaparken, yerli ve milli duygularımızın rehberliğinde imalat yapmak istedik. Bunun için Spartek Firması’nı kurduk. Hemen akabinde de Dolphin Forkliftleri’nin üretimine başladık. 2015 yılında başladığımız bu imalata her yıl pazar payını artırarak devam ediyoruz” dedi.

 

Lityum Pilli Elektrikli Forkliftler Yolda!

Açıklamalarında forklift sektörünün Pazar hareketliliğine de değinen Derebağ, “İSDER’in raporuna göre ülkemiz pazarına giren yıllık ithal forklift sayısı yaklaşık 15 bin adeti bulmakta. Bu çok yüklü bir paranın dış piyasaya akması demek. Tecimsel olmayan, tamamen ülkemiz için bir şeyler yapmak adına çok zorlu bir sürece girip yerli imalata imza atmayı başardık ve Dolphin’i piyasalarla tanıştırdık. Demin de belirttiğim gibi pazar payımızı her yıl yüksek oranlarda artırıyoruz. AR-GE departmanımız bizim için çok önemli. Bu birimdeki arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma içerisinde. Çok kısa bir zamanda lityum pilli elektrikli forkliftlerimizi piyasaya süreceğiz. Bu forkliftlerimizi artık istediğimiz zaman hızlı şarj edebileceğiz ve bu şarjla ürünler çok daha uzun süre çalışabilecek. Ürünlerimiz şu an test aşamasında ve yaklaşık 3 ay sonra da seri üretime başlayacağız” şeklinde konuştu.

Avrupa ve Japon menşeli forkliftlerin şu an dünya piyasalarını ele geçirmiş olduğunu söyleyen Derebağ, “Bu markaların çok yüksek adetlerde üretimleri söz konusu. Çok büyük teşvikleri bulunmakta. Bu konuda biz devlerle yarışıyoruz diyebilirim. Çin menşeli ürünlere gelince, bunlarla da fiyat konusunda rekabet zorluğu yaşıyoruz. Yani yerli piyasada bir yandan pahalı ama kaliteli Avrupalı markalarla yarışırken bir yandan da altyapılarından dolayı ucuz Çinli markalarla amansız bir rekabet içerisindeyiz. Türkiye’nin her bölgesinde forkliftlerimiz çalışmakta. 30 tane bayimiz bulunmakta. Markamıza olan yoğun talep bayi ağımızı da her geçen gün büyütmekte. Bu konuda yoğun bir talep alıyoruz. Ama bu konuda çok hassasız. Detaylı bir inceleme yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Tecrübenin Sektördeki Adı; ARICI Vinç İşletmeciliği

Yayınlanma tarihi

-

Dinamik kadrosu ve yeniliklere kolay uyum sağlayan teknolojik altyapısı ile vinç sektörünün öncü şirketlerinden biri olan ARICI Vinç makine parkuruna yaptığı yatırımlarla da birçok sektöre üstün hizmetler sunmakta. ARICI Vinç İşletmeciliği Ltd. Şti Genel Müdürü Hidayet Arıcı firması hakkında konuştu.

Sektörün en eski isimlerinden biri olduğunun bilgisini veren Arıcı, “1971 yılında Konya Sanayisi’nde çocuk yaşlarda çalışmaya başladım. Tabii o dönem Konya, kendi yağında kavrulan, kısıtlı imkânlara sahip mütevazı bir karakter profiline sahipti. 1989 yılında kendi firmam olan Arıcı Vinç İşletmeciliğini kurdum. O dönem sektörden bir abimizin tornasında kendi hiyaplarımı yapmak için mücadele ettim. Bunu da başardım. 10 tonluk bir hiyap ürettik. Ürettiğimiz bu hiyap o dönem Konya’daki en büyük hiyaptı. Bu üretim sürecimiz HİDROKON kurulana kadar devam etti. Konya’da sanayinin çok hızlı büyümesi, iş potansiyelinin çok olması ve müşteri portföyümüzün zenginliğiyle ARICI Vinç İşletmeciliği kurumsal kimliğini kazandı” ifadelerini kullandı.

2004 yılında yeni yerimize taşındıklarını belirten Arıcı “Yine bu süreçte bir mobil vinç alma fikrimiz gelişti. Bu yüzden Almanya’ya gittik ve ürünümüzü aldık. Bu ürün 90 tonluktu ve Konya’ya ilk gelen mobil vinçti. 2008 yılında da 200tonluk vincimizin siparişini verdik. Aldığımız hiyaplarla, mobil vinçlerle ve forkliftlerle makine parkurumuzu ve müşteri portföyümüzü oldukça zenginleştirdik” şeklinde konuştu.

Zengin Makine Parkı

Son olarak firmasının ürün parkı hakkında bilgi veren Arıcı şunları dile getirdi: “Makine parkımızda 250, 200, 160, 80, 75, 35,20, 10 tonluk mobil vinç ve hiyaplarımız, 36mt sepetli platform, 3-16ton arası çeşitli tipte forkliftlerimiz, tırlarımız, dorselerimiz, kayar kasalarımız bulunmakta.  Eski ürünleri pek tercih etmiyoruz. Bu yüzden ürünlerimizi sürekli yenilemekteyiz.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish