Takip Edin

Sektörel Gündem

Aman dikkat! WhatsApp üzerinden gerçekleştirilen yeni dolandırıcılık yönteminden haberiniz var mı?

WhatsApp dolandırıcılığı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Yeni yöntemlerle yüzlerce hesap, kötü niyetli kişiler tarafından ele geçiriliyor. Kullanılan yöntemlerin büyük bir kısmı pek çok kişi tarafından öğrenilmiş olsa da son derece profesyonel dolandırıcılar olduğunu da söylemek gerek.

Yayınlanma tarihi

-

Mobil uygulamaların hayatımızın önemli bir parçası olduğu günümüzde dolandırıcılar, vatandaşların kişisel hesaplarına erişim sağlayabilmek için pek çok farklı yönteme başvuruyor. Çok fazla kişisel veriyi bünyesinde barındıran WhatsApp da dolandırıcıların dikkatini fazlasıyla çekiyor.

WhatsApp Dolandırıcıları Hangi Yöntemi Kullanıyor?

WhatsApp dolandırıcıları son günlerde şeytanın aklına gelmeyecek cinsten bir dolandırıcılık yöntemi kullanıyor. Tuzağa düştüğünüz anda WhatsApp hesabınız ve dolayısıyla kişisel verileriniz, kötü niyetli üçüncü şahısların eline geçiyor. Üstelik bunu organize biçimde gerçekleştirerek birçok vatandaşın ciddi düzeyde mağduriyet yaşamasına sebebiyet veriyor.

WhatsApp dolandırıcıları sırasıyla şu adımları uyguluyor:

– Kurumsal bir firmadan aradıklarını belirterek TV aboneliği başvurusunda bulunduğunuzu ve kurulum için evinize geleceklerini söylüyorlar.

– Herhangi bir abonelik başvurusunda bulunmadığınızı belirttiğinizde ise “Sistem üzerinde bulunan abonelik başvurunuzu ve hattınıza yansıyan abonelik ücretini iptal etmek.” amacıyla size bir onay talebi göndereceklerini söylüyorlar.

– Telefonunuza gelen talebi onayladığınız durumda ise çok kısa süre içerisinde hattınız geçici süreliğine kapanıyor.

– Hattınız kapandıktan sonra WhatsApp hesabınız karşı tarafın eline geçiyor.

– Ardından rehberinizdeki kişilerden para istemeye başlıyorlar.

WhatsApp Dolandırıcılığının İç Yüzü

WhatsApp dolandırıcılığının arka planındaki sistem şu şekilde işliyor:

– Size gönderdikleri onay talebi, aslında operatör şirketlerinden birinin mobil uygulama sistemine erişim sağlamak için kullanılıyor.

– Talebi onayladığınız anda dolandırıcılar hattınızı mobil uygulama üzerinden yönetebilme hakkına sahip oluyor.

– Hattınıza erişim sağlayan çete üyeleri, öncelikle SMS’lerinizi başka bir telefon numarasına yönlendiriyor.

– Ardından eğer WhatsApp hesabınızda ikili doğrulama özelliği aktif değilse aldıkları SMS kodu ile yönlendirdikleri telefon numarası üzerinden hesabınıza erişim sağlıyorlar.

– Hesabınıza yeniden erişebilme ihtimalinizi engellemek için de hattınızı kapatıyorlar.

WhatsApp Hesabınız Çalınırsa Ne Olur?

WhatsApp dolandırıcılarının tuzağına düştüğünüz anda sadece sizin değil, bütün sevdiklerinizin kişisel bilgileri tehlike altına girer. Hem maddi hem manevi açıdan çok ciddi tehdit oluşturan WhatsApp dolandırıcılığından korunmak için telefonunuza gelen arama ve mesajlara büyük bir dikkatle yaklaşmanız gerekiyor.

WhatsApp hesabınızın çalınması durumunda kişisel konuşmalarınız, rehberinizde bulunan kişilerin isim, soy isim ve telefon numarası bilgileri, sizin ve tanıdıklarınızın profil fotoğrafları başkalarının eline geçebilir.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Güvenli yapılaşma için kentsel dönüşüm başlatılmalı

Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin Temsilcisi Erkan Demir, kıyı şeridi üzerindeki mevcut yapıların büyük çoğunluğunun kötü zemin üzerine inşa edildiğini ve binaların dayanıklılık özelliğini yitirdiğini belirtti.

Yayınlanma tarihi

-

Müjde DEMİR

Erkan Demir çözüm yolunun binaların kontrollü bir şekilde yıkılarak, güvenli yapılaşma süreci sonrasında kentsel dönüşümün başlatılması olduğunu söyledi.

Mersin’in jeolojik özelliğinden dolayı deprem riski taşıdığını ifade eden Erkan Demir, kıyı arazilerinin normalde tarımsal amaçlı kullanılması gerektiğini ve topraklarının verimli birinci sınıf tarım arazisi olduğunu belirtti.

Demir, “Fakat kıyı arazileri insanlar tarafından maliyeti ucuz, ulaşımı kolay manzarası da güzel olduğu için yapılaşma alanı olarak kullanılmıştır. Bu zemin koşulları olası depremlerden hasar görecek bir yapıya sahiptir” diye konuştu. Erkan Demir, Mersin’de daha güvenli yapıların yapılması için özellikle zemine dair önemli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı ve “Mersin’de dere yataklarının yapılaşmaya kapatılmasıyla beraber kentsel dönüşüm sürecini hayata geçirmek gerekiyor” dedi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Deprem Acil Destek Kredi Programı genişletilmeli

KOSGEB, deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Kredisi Programı başlattı. Programa ilişkin değerlendirme yapan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım programın sektörel kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Hatay ziyareti sırasında açıkladığı KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı iş dünyasından olumlu geri dönüşler alıyor fakat krediye ilişkin ek talepler de bulunuyor.

Bu taleplerden biri de Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, “KOSGEB’in deprem bölgesindeki 11 ilde bulunan ve afetten etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ’yi kapsayan ilk 12 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli sıfır faizli kredi programını oldukça olumlu buluyorum ancak programdan sadece imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmelerin yararlanabiliyor olması ekonomik aktivitenin canlanması için yetersiz kalacaktır.

Özellikle hizmet sektörüne ait tüm NACE kodları ve perakende sektörü tüm alt dalları ile kapsam dâhiline alınmalı. Ayrıca destek kapsamına alınan mimarlık faaliyetleri de güncellenerek tüm alt sektörleri de kapsayacak bir hale getirilmeli” dedi.

30 bin KOBİ’yi kapsıyor

KOSGEB, deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Kredisi Programı başlatmıştı. Program, deprem bölgesindeki 11 ilde bulunan ve depremden etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ’yi kapsıyor. Bu durumdaki işletmelere ölçeklerine bakılarak 1 buçuk milyon liraya kadar hızlı finansman imkânı sağlanacak. Kredi programı ile 11 milyar liralık kredi hacmi ortaya çıkacak. Oluşacak 3 milyar liralık finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak. Yani işletmeler sıfır faizli olarak programdan yararlanacak.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Elon Musk açıkladı: Twitter’da her şey sil baştan!

Twitter Üst Yöneticisi Elon Musk, onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” onay sisteminin kapsamını değiştireceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

BBC’nin haberine göre, 15 Nisan’dan itibaren yalnızca ücretli “Twitter Blue” özelliğine sahip kullanıcıların gönderileri, sosyal medya uygulamasının diğer kullanıcılarına önerilecek.

Değişiklik kapsamında, ödeme yapmayan hesaplardan gelen gönderiler, “Sana Özel” başlığındaki önerilen tweet akışına dahil edilmeyecek.

Twitter’daki anketlerde ise yine yalnızca onaylı hesapların oy kullanmasına izin verilecek.

Musk, değişikliğin “gelişmiş yapay zeka robotlarının kontrolü ele geçirmesine yönelik tek gerçekçi yol olduğunu, aksi takdirde bunun, umutsuzca kaybedilen bir savaş olacağını” belirterek “Anketlerde oy kullanmak aynı nedenle doğrulama gerektirecek.” ifadesini kullandı.

Bazı kullanıcılar, tartışmalı hesapların para ödeyerek öne çıkabileceğini belirterek değişiklikleri eleştirdi.

“Twitter Blue”, kullanıcıların hesabına “mavi onay rozeti” ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti olarak kullanıma sunuluyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan