Takip Edin

Hedef Sektör

Alcen Grup Başarıya Kitlendi

Yayınlanma tarihi

-

İş makinaları, sağlıklı yaşam, elektrik-elektronik gibi sektörlerde şirketler kurulması veya bunlara iştirak edilmesi, iştirak edilen veya yeni kurulan şirketlerin yönetilmesi, bu şirketlere teknik, mali, bilgi işlem ve insan kaynakları yönetimi ile diğer konularda danışmanlık hizmeti sağlanması, kurduğu veya iştirak ettiği şirketlerin teknik, idari ve mali organizasyonlarında destek sağlanması ve bu şirketlere sınai veya ticari yatırımlar yapılması faaliyetlerini yürüten Alcen Grup 2019 yılının Ocak ayında kurulmasına rağmen bir çok başarılı işe imza attı. Kurumsal olarak alanında ilk firma özelliğini de taşıyan  Alcen Grup’un kurucu ortakları olan Nejdet Bayraktar ve Yusuf Korkut firmaları hakkında özel açıklamalarda bulundular.

Yüksek Matematikçi olduğunun bilgisini veren  Nejdet Bayraktar “Sektörümüzde yaklaşık 25 yıldır bulunmaktayım. Bunun yanı sıra organik ürün sektöründe de iyi bir araştırmacıyım” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi karış karış dolaştık”

Alcen Grup’un bu yılın Ocak ayında kurulduğunu yineleyen Bayraktar “Bilindiği üzere iş makinaları sektöründe büyük bir kriz yaşanmakta. Biz de bu krizin etkilerini bir nebze de olsa rahatlatmak adına iş makinaları, elektronik ve sağlıklı yaşam gibi birbirinden bağımsız sektörleri harmanlayarak bir grup şirketi kurmaya karar verdik. Firmamız 2 ortaklı bir şirkettir. İlk ana faaliyetlerimiz iş makinaları. Bu alanda firmaların, hem sıfır hem de şu an oldukça rağbet gören 2.el makinaların kiralama, alım-satım işlemlerini yürütmekteyiz.  Kurumsal olarak bu işi yapan ilk firmayız. Yaklaşık 6000 noktayla temas ederek neredeyse tüm Türkiye’yi karış karış dolaştık. Bunu yaparken de tabi ki ilişkide olduğumuz birçok firmanın referansını kullandık. Bu anlamıyla çok geniş ve üst düzey bir ilişki ağımız mevcut. Bütün personelimizle günde 20 saate yakın çok yoğun bir çalışma süreci içerisindeyiz. Piyasanın bu kötü durumu bir şekilde aşacağını umuyoruz” dedi.

Ekonomik süreçle ilgili sıkışan firmaların 2.el ürünlerini değerinin çok altında sattığına işaret eden Bayraktar “Bu çok üzücü bir durum. Krizi fırsata çevirmemek lazım. Her zaman buna karşı olduk. Sektör olarak hepimizin el ele verip bu süreci aşacağı umudunu taşımaktayım. Ülkemizde kaliteli üretim yapan platform imalat firmalarını tenzih ederek söylüyorum ki Avrupa standartlarının çok altında bir üretim söz konusu. Bu da direkt olarak 2.el kaliteli ürünlerin satışını çok olumsuz yönden etkilemekte. Bu anlamıyla ileriki süreçlerde gerçekleştirilecek bazı projelerimiz bulunmakta. Bu projelerimizden biri de Avrupa standartlarında sepetli platformlar imal edebilmek” şeklinde konuştu.

Alcen grup olarak yurt dışına da açılmak istediklerini kaydeden Bayraktar konu hakkında şu ifadeleri kullandı: “Bu anlamıyla Katar, Romanya, Arnavutluk, Bulgaristan gibi Balkan ülkeleri firmalarıyla çok iyi ilişkiler kurduk.”

Elektrik-elektronik konusunda 33 yıllık bir tecrübeye sahip olduğunu belirten Bayraktar “Dolayısıyla bu tecrübelerimi Alcen Grup’ta pratiğe dökebilmenin avantajı içerisindeyiz. Uluslar arası standartlarda çok güzel kartlar üretmekteyiz. Bu kartların işlemcilerini de Türkiye’de oluşturmaktayız. Yazılımlarının tümü tamamen Türk patentli ve ürünlerimiz millidir” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Firmalarının bir diğer faaliyet konusu olan sağlıklı yaşama dair de konuşan Bayraktar şunları söyledi: “Ülkemizde maalesef sağlık konusu gerektiği önemi görmemekte. Özellikle organik ürünlerin üretimine dair çok önemli bir açık bulunmakta. Biz de bu sektöre yönelik faaliyetler gerçekleştirmek adına İzmir- Bergama’da 10dönümlük bir arazide solucan gübresi üretim tesisi kurduk. Bu tesislerden tüm Türkiye’ye hitap etmekteyiz.”

Son olarak, Alcen Grup’a birkaç kategori daha ekleyeceklerini dile getiren Bayraktar “Bu anlamıyla önemi bir istihdam sayısına ulaşmak gibi bir hedef koyduk önümüze. Bunda tecrübenin çok önemli bir rolü oynamakta. Tecrübe parayla satın alınabilecek bir şey değildir. Biz piyasada edindiğimiz bu köklü tecrübelerimizi Alcen Grup vasıtasıyla sektörümüze de kazandırmak istiyoruz. Bu kriz ortamına rağmen, kiralama, sıfır ve ikinci el makinaların alım-satımında oldukça iyi konumlarda işler yapmaktayız. Her markayı satabilecek güçteyiz” dedi.

 

“Sektörün içine girdiği dar boğaza rağmen hatırı sayılır boyutlarda, başarılı işler gerçekleştirebiliyoruz”

Alcen Grup Genel Müdürü Yusuf Korkut ise yaptığı açıklamada “Şahsım olarak sektörümüze 2007 yılında adım attım. Alcen Grup olarak vinç piyasasının durağanlığına rağmen Nejdet Bayraktar’la önemli bir girişimde bulunduk.  Umarım hem firmamız hem de sektörümüz için düşüncelerimizi başarılı bir şekilde pratiğe dökebiliriz. İş potansiyelinin düşük olduğu bu süreçte çevremizi de kullanarak bir potansiyel yaratmaya çalışıyoruz. Firmaların vinçlerinin kiraya verilmesinin yanı sıra yine firmaların iş planlarının yapılıp pazarlamalarını gerçekleştireceğiz” dedi.

Sektörün içine girdiği dar boğaza rağmen hatırı sayılır boyutlarda, başarılı işler gerçekleştirdiklerini kaydeden Korkut, “Fakat dediğim gibi piyasanın durgunluğundan dolayı henüz potansiyelimizin tamamını kullanamamaktayız. İçinde bulunduğumuz süreçte potansiyelimizin %40’ına yakın bir oranını kullanabiliyoruz. Bu aralar piyasada genellikle hiap ve sepetli ürünlere talep oluyor. Mobil vinçlere rağbet oldukça azaldı.  Bunun nedenleri ise çalışmaların durması ve bazı Devlet ihalelerinde duraksamaların yaşanması.” Şeklinde konuştu.

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hedef Sektör

Emirates SkyCargo yeni kargo uçağının teslim edilmesiyle kapasitesini artırıyor

Global hava taşımacılığı sektöründe lider Emirates SkyCargo, geçtiğimiz hafta sonu yeni bir Boeing 777F teslim aldı. Bu son teslimatla birlikte …

Yayınlanma tarihi

-

Global hava taşımacılığı sektöründe lider Emirates SkyCargo, geçtiğimiz hafta sonu yeni bir Boeing 777F teslim aldı. Bu son teslimatla birlikte, havayolunun 777 modeli kargo uçağından oluşan özel filosunda uçak sayısı 11’e yükseldi.

Seattle’daki Paine Field havalanından kalkış yapan A6-EFT Boeing 777F, Hong Kong’tan ilk yükünü teslim aldıktan sonra elektronik, tüketim malları ve genel kargodan oluşan tam dolu kargo yüküyle birlikte Cumartesi sabah Dubai World Central’a iniş yaptı.

Emirates SkyCargo Kıdemli Bölüm Başkan Yardımcısı Nabil Sultan, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “En yeni kargo uçağımız pandemi boyunca müşterilerimize hizmet sunmak ve global tedarik zincirlerinin hareketliliğini sürdürmek için son hızla devam eden seferlerimizin kapasitesini artıracak. Haziran ayında ikinci bir 777F’yi teslim almayı planlıyoruz. 2023’te ise, dört adet 777 modeli yolcu uçağını kargo uçağına dönüştürmek için bir program başlatacağız ve dönüştürülen uçakların tamamı 2024 yılının sonuna kadar tekrar teslim edilecek.”

”Bu yatırımlar müşterilerimize mümkün olan en iyi şekilde hizmet vermenin yanı sıra hayati malların hareketliliğini ve Dubai üzerinden ticari akışı sağlama konusundaki kararlılığımızı yansıtıyor. Emirates SkyCargo olarak, filomuza, global uçuş ağımıza, teknolojimize ve merkezimiz Dubai’deki birinci sınıf lojistik altyapımıza yatırım yaparak dünyanın en büyük ve en iyi hava taşımacılığı şirketlerinden biri olarak yolculuğumuza devam edeceğiz.”

Emirates SkyCargo hâlihazırda 11 varış noktasına tarifeli kargo seferleri düzenliyor. Havayolu ayrıca altı kıtada 130’u aşkın varış noktasına sefer yapan 200’den fazla geniş gövdeli Boeing 777 ve Airbus A380 modeli uçaklarından oluşan yolcu uçağı filosunda göndericilere uçak altı kapasitesi sunuyor. Geçtiğimiz yıl, Emirates SkyCargo 2,1 milyon ton kargo taşıdı.

Emirates SkyCargo çeşitli müşterilerinin benzersiz gereksinimleri için tasarlanan bir çözüm portföyü sunuyor. Gıda maddeleri ve çiçekler gibi çabuk bozulan kargolar; ilaç ürünleri için sertifikalı soğuk-zincir alt yapısı; değerli eşyalar ve teknoloji ürünleri, araba ve endüstriyel eşyalar, şampiyon atlar ve evcil hayvanlar, posta ve kurye kargoları veya genel kargo olması fark etmeksizin, Emirates SkyCargo göndericilerin ihtiyaçlarını karşılamak için gereken deneyim, yetkinlik ve özel çözümlere sahiptir.

Emirates SkyCargo, Boeing 777-F’nin lansman müşterisidir ve uçak, 2009’dan beri havayolunun operasyonlarının merkezinde yer almaktadır. Uçağın menzil ve taşıma kapasitesi zaman ve ısı duyarlı sevkiyatların kalkış noktasından varış noktasına hızlı ve verimli bir şekilde taşınmasını sağlıyor. 

Hibya Haber Ajansı

Devamını oku

Hedef Sektör

19. Üniversitelerarası Lojistik Vaka Yarışması finalistleri belli oldu

Mars Logistics ve Loder (Lojistik Derneği) iş birliğiyle 19 yıldır gerçekleştirilen ve Türkiye’deki bütün üniversite öğrencilerinin katılımına …

Yayınlanma tarihi

-

Mars Logistics ve Loder (Lojistik Derneği) iş birliğiyle 19 yıldır gerçekleştirilen ve Türkiye’deki bütün üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan Üniversitelerarası Lojistik Vaka Yarışması süreci 19.’su finalistlerin açıklanması ile devam ediyor.

Bütün kategorilerde toplamda 1.000’e yakın öğrencinin başvurduğu 19. Üniversitelerarası Lojistik Vaka Yarışması’nın final etabına jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme ve elemeler sonucunda 6 takımdan toplam 18 öğrenci kaldı.

Eylül ayında gerçekleşmesi planlanan final etabında yarışacak üniversiteler ve öğrenciler şu şekilde:

Kategori A (Program Adında Lojistik Kelimesi Olan Lisans ve 4 Yıllık Yüksek Okul Öğrencileri) Finalistleri

Toros Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencileri Büşra Polad, Sena Tek, Bensu Gökmen

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencileri Yunus Akarsu, Kamer Gül Demirhan, Emre Türedi

Kategori B (Program Adında Lojistik Kelimesi Olmayan Lisans ve 4 Yıllık Yüksek Okul Öğrencileri) Finalistleri

Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri Hasan Hüseyin Korul, Enes Topal, Muhammed Murat Çiftçi

Abdullah Gül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri Eda Nur Yıldırım, Feyzanur Yılmaz, İrem Karabacakoğlu

Kategori C (Program Adında Lojistik Kelimesi Olan 2 Yıllık Meslek Yüksek Okul Öğrencileri) Finalistleri

Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa Meslek Yüksek Okulu Lojistik Programı öğrencileri Merve Demir, Ahmet Seyis, Samet Kanbur

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kırkağaç Meslek Yüksek Okulu Lojistik Programı öğrencileri Dengda Koca, Melike Erçelik, Nurcan Akay

Devamını oku

Hedef Sektör

Metro İstanbul dünya toplu taşıma sektörüne ev sahipliği yapacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından “Avrasya Bölgesinde …

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından “Avrasya Bölgesinde Pandemi Sonrası Mali, İş ve İşletme Sürekliliği” teması ile düzenlenen
 UITP Türkiye Konferansı’na ev sahipliği yapacak.

Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistem işletmecisi Metro İstanbul’un Genel Müdürü Özgür Soy ve UITP Pazarlama, Üyelik ve Hizmetler Kıdemli Direktörü Kaan Yıldızgöz bu yıl 10’uncusu gerçekleşecek olan UITP Türkiye Konferansı’na yönelik iş birliği anlaşması imzaladı. Konferans, Metro İstanbul’un ev sahipliğinde 15 Haziran’da “Avrasya Bölgesinde Pandemi Sonrası Mali, İş ve İşletme Sürekliliği” temasıyla düzenlenecek.

Farklı ülkelerden konusunda uzman konuşmacıların deneyimlerini paylaşacağı konferans, toplu taşımanın bugününü ve geleceğini tartışmak, uluslararası sektör liderleri ile bir araya gelmek için eşsiz bir fırsat sunacak. 

“Hedefimiz Avrupa’da ilk 3!”

UITP Politika Kurulu’nda Türkiye’deki toplu taşımacılık sektörünü temsil eden Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, son dönemde hızla artan metro yatırımları ile Avrupa’nın en büyük raylı sistem ağlarından birini işlettiklerini ve UITP ile birçok alanda iş birliği içinde olduklarını ifade etti.

Özellikle İBB’nin açıkladığı Sürdürülebilir Ulaşım Master Planı ve İklim Eylem Planı’nın UITP’nin vizyonu ile birebir örtüştüğünü belirten Genel Müdür Soy, “İstanbul dünyanın en büyük toplu taşıma sistemlerine sahip şehirlerinden biri. Bütün metropollerin sorunları ve gündemleri birbirine çok benzer. Raylı sistem işletmecileri arasında bilgi paylaşımının ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde bizzat tecrübe ettik. UITP, işletmeciler arasında iletişimi sağlamak için dünyadaki en önemli platform. Bu nedenle UITP ile iş birliğimizi artırarak sürdüreceğiz” dedi.

Son iki yılda ülkemizdeki ve dünyadaki ekonomik darboğaza rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini kaydeden Özgür Soy, “Ekim 2020’de M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Ocak 2021’de ise T5 Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı’nı kullanıma açtık. Ardından 2021’in Mayıs ayında da M9 Ataköy-Olimpiyat Metro Hattı’nın Masko ve Bahariye istasyonlarını İstanbulluların hizmetine sunduk. Yine bu süreçte F4 Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı ve M8 Bostancı-Dudullu Metro Hattı için yatırımlarımızı tamamladık, yakın zamanda da açılışlarını gerçekleştireceğiz. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve Genel Sekreter Yardımcımız Pelin Alpkökin’in liderliğinde büyük ve heyecanlı bir ekip olarak çok kısa bir süre içerisinde Avrupa’nın ilk 3 raylı sistem işletmecisinden biri olmak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Sektör temsilcileri çözüm yollarını konuşacak

Metro İstanbul’un UITP’nin güçlü paydaşlarından ve uluslararası sektörün önemli oyuncularından biri olduğunu belirten UITP Pazarlama, Üyelik ve Hizmetler Kıdemli Direktörü Kaan Yıldızgöz ise İstanbul’da düzenlenecek konferansta sektörün son dönemde yaşadığı problemlerin ve bunlara ilişkin çözüm yollarının konuşulacağının altını çizdi.

UITP Genel Sekreteri Mohamed Mezghani’nin açılış konuşmasını yapacağı konferansta pandemi sonrası dönemde toplu ulaşım, toplu taşımacılıkta finansman kaynakları, sürdürülebilir ulaşım için inovasyon, yasal, kurumsal ve idari yapılanma konularının ele alınacak. Konferansa Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerden de merkezi idareler, yerel yönetimler, toplu taşımacılık işletmecileri, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlar katılacak.

Hibya Haber Ajansı

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish