Takip Edin

Enerji Projeleri

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEKNOLOJİ FUARINA İLK KEZ KATILDI

Yayınlanma tarihi

-

Bu yıl 4’üncüsü yapılan Uluslararası Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali-Teknofest, 21-26 Eylül tarihlerinde, İstanbul’daki eski Atatürk Havalimanı’nda düzenlendi. Teknofest, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından organize edilen Türkiye’nin en büyük teknoloji fuarı olma özelliğini taşıyor. 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., bu yıl Teknofest’e ilk kez katılarak fuarın ana partnerlerinden biri oldu. Festival boyunca açık olan şirket standı, interaktif bir eğitim platformu haline geldi. Stantta, uzmanların sunumların yaptığı, belgesellerin yayınlandığı ve stant ziyaretçilerine yönelik ödüllü bilgi yarışmalarının düzenlendiği bir seminer merkezi kuruldu.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin Teknofest’e katılmasının ana amaçlarından biri, Akkuyu NGS inşaat projesi, nükleer enerji ve nükleer teknolojiler hakkında geniş bir katılımcı kitlesine bilgi vermekti. Festival katılımcıları için her gün önde gelen Türk uzmanlar çeşitli alanlarda bilgilerini paylaştı. Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Uzmanı Kübra Şengül, Türkiye’de radyoaktif atık yönetimi sürecinin organizasyonu ve nükleer sanayi sektöründen kadınların rolü hakkında bilgi verdi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Kimya Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmanın yanı sıra, aynı üniversitenin Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin başkanlığını da yürüten Doç. Dr. Ahmet Demirak, nükleer enerjinin iklim değişikliği sorununun çözümündeki rolü hakkında bir sunum yaptı. Seul Ulusal Üniversitesi Nükleer Termal-Hidrolik Mühendisliği Laboratuvarı’nda (Güney Kore) görev yapan Nükleer Enerji Yüksek Mühendisi Erol Biçer, standın ziyaretçilerine nükleer teknolojilerin farklı uygulama alanlarını anlattı. Nükleer enerjiyle ilgili yaygın mitlerin ve yanlış anlamaların uzmanlar tarafından ele alındığı ayrı bir panelde ise, Türkiye Nükleer Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Korcan Kayrın ile İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Senem Şentürk Lüle sunumlar yaptı. Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Yücel de, katılımcılara nükleer santrallerin çalışma prensipleri ve güvenirliğinin yanı sıra nükleer güç reaktörlerinin modern güvenlik sistemleri hakkında bir sunum hazırladı.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İnşaat Bölümü Müdürü Maksim Kucherenko, stantta ziyaretçilere Akkuyu NGS inşaatının mevcut durumunu anlatan bir konuşma yaparken, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü ve Bölge Başkan Yardımcısı Alexander Voronkov da, Rosatom’un uluslararası pazardaki faaliyet alanları ile, 3+ nesil Rus VVER teknolojisi ve bu teknolojinin dünyadaki referanslarına ilişkin bilgiler aktardı.

Katılımcılar, Birleşmiş Milletler’in (BM) sürdürülebilir kalkınma alanındaki hedeflerine ulaşılması için nükleer teknolojilerin önemini insan hikayeleri üzerinden göstermek amacıyla Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un eğitici bir projesi olan “Atoms for Humanity” (İnsanlık İçin Atom) adlı belgesel projesine de büyük ilgi gösterdi. Proje, bulundukları şehirlerin ve bölgelerin kalkınması, insanların hayatlarını iyi yönde değiştirmesi açısından nükleer teknolojilerin taşıdığı önemi ortaya koyuyor.  AKKUYU NÜKLEER A.Ş. standının ziyaretçilerine belgesel dizisindeki Türkçe bölümün gösterimi yapıldı. İzleyiciler daha sonra bu bölümün kahramanları olan, Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya’da eğitim gören ve şu anda Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin inşaat sahasında çalışan Burak ve Canan Alatlı’yla bizzat sohbet etme fırsatı buldu.

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enerji Projeleri

Zorlu Enerji, Wren House Infrastructure LP (WH) ile Ortaklık Kurarak Global Büyüyor

Yayınlanma tarihi

-

Global ortak arayışını tamamlayan Zorlu Enerji, Wren House Infrastructure LP (WH) ile ortaklık kurarak uluslararası varlığını genişletmeyi amaçlıyor.

Zorlu Enerji, Kuwait Investment Authority (KIA)’nın doğrudan bağlı ortaklığı Wren House Infrastructure LP (WH) ile uzun soluklu iş birliğini ortaklığa dönüştürüyor. Enerji şirketinin yeni finansal kaynak oluşturma ve uzun vadeli borçlanma stratejisi kapsamında şirket; WH ve KIA ile çeşitli anlaşmalar yaparak yabancı sermayesini güçlendirmeyi ve yatırımlarını genişletmeyi amaçlıyor.

Anlaşmalar kapsamında; enerji şirketinin şu ana kadar gerçekleştirdiği ve gelecekteki elektrikli araç şarj istasyonu ve enerji verimliliği yatırımları yurtdışında kurulacak yeni şirket altında yönetilecek. ZES ve electrip markaları ile devam eden büyüme ve globalleşme sürecini desteklemek için WH, yeni şirketin çoğunluk payına (yüzde 50+1) sahip olacaktır. Zorlu Enerji’nin CEO’su Sinan Ak ve CFO’su Elif Yener yeni kurulacak şirkette de aynı görevleri üstlenecek. Şirket kurulumunu takiben, şirketin Avrupa’da büyümesini desteklemek amacı ile Yönetim Kuruluna Nicola De Sanctis Yönetim Kurulu Başkanı, Gab Barbaro ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılacak.

Ayrıca Zorlu Holding’in elinde bulunan Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ (Zorlu Enerji) hisselerinin satışı sonucunda WH, yüzde 12,34’lük pay ile azınlık hissedarı olacak.

Enerji şirketinin bilanço ve finansal pozisyonunu güçlendirmek amacı ile gerçekleştirilen anlaşmalarla, Şirketin döviz cinsinden borç riskinin azaltılması ve geri ödeme vadesinin uzatılması hedefleniyor. Bu kapsamda, kredi sözleşmesinden kalan bakiye de 2028 yılına kadar vadelendirilmiş olacak.

Şirketin finansal altyapısını güçlendirme amacıyla imzalanan anlaşmalarla ilgili Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak şu açıklamada bulundu: ”Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarımıza 2018 yılında başladık. Bugün geldiğimiz noktada kendi yazılımcıları ile geliştirdiği çok dilli platforma sahip olan ve bunu ticari olarak pazarlayabilen, müşteri hizmetleri ve satış sonrası destek hizmeti sunabilen, Türkiye’de lider konumda bir şirketiz. Burada edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübeyi yurtdışına yayma amacı ile bir yolculuğa çıktık. Doğu ve Batı Avrupa’da şirketlerimizi kurduk. Avrupa genelinde ve Amerika’da yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu amaçla ekiplerimizi oluşturmaya başladık. Stratejik olarak yurtdışında yeni markamız ‘electrip’, Türkiye’de ise ‘ZES’ markamız ile yolumuza devam edeceğiz. Sadece şarj istasyonu işinde değil, aynı zamanda enerji verimliliği kulvarında da büyüyen bir şirket olmak istiyoruz. Bu yolculuğa, yatırım desteği sağlayacak global ortağımız WH ile çıkmaktan son derece memnunuz. Atılan bu adımla, Türkiye’de olduğu gibi küresel arenada da sözü geçen bir şirket olmayı hedefliyoruz.”

Devamını oku

Enerji Projeleri

Enerjisa Enerji Üç Uluslararası Ödüle Layık Görüldü

Yayınlanma tarihi

-

Enerjisa Enerji’nin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi desteği ile yürütülen ‘SENTRUM’ ve yine şirketin Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında uygulamaya koyduğu ‘KOZALAK’ projeleri Communitas Awards’ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinden toplam 3 ödüle layık görüldü.

İş stratejisinin temelinde sürdürülebilirlik olan Türkiye’nin lider elektrik dağıtım ve perakende satış şirketlerinden biri olan Enerjisa Enerji, sosyal sorumlulukta topluma en duyarlı projelerin rekabet ettiği uluslararası Communitas Awards’ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinin Etik ve Çevresel Sorumluluk dalında toplam 3 ödüle layık görülerek Türkiye’den en çok ödül alan şirket oldu.

Enerji şirketi, UNDP ve Sabancı Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM ) sosyal sorumluluk alanında uluslararası ilgi görmeye devam ediyor. SENTRUM ile Enerjisa Enerji Communitas Awards’ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinin Etik ve Çevresel Sorumluluk dalının Lider ve Yeşil Girişim projesi olarak seçildi ve 2 ödüle layık görüldü.

Communitas Awards’ın enerji şirketini ödüllendirdiği bir diğer proje ise ‘KOZALAK’ oldu. Enerjisa Enerji’ nin Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında hayata geçirdiği projelerden biri olan KOZALAK ise Communitas Awards’ ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinin Etik ve Çevresel Sorumluluk dalının Sürdürülebilirlik alanında en iyisi olarak seçildi.

Uluslararası Pazarlama ve İletişim Profesyonelleri Derneği’nin (AMCP), 12 yıldır aralıksız düzenlediği Communitas Awards ödül programı Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk dünyasının küresel bazda en saygın ödül organizasyonları arasında yer alıyor.

 

“Odaklandığımız temel amaç değer ve pozitif etki oluşturmak”
Enerji şirketinin sürdürülebilirlik stratejisini çok yakın bir tarihte gözden geçirdiklerini ve daha kapsamlı ve bütüncül bir yapıya dönüştürdüklerini aktaran Enerjisa Enerji Kurumsal Yetkinlikler ve Sürdürülebilir Bölüm Başkanı Ebru Taşçıoğlu, “Sürdürülebilirlik, günden güne kendini yenileyen, bu sebeple de çok sıkı takip gerektiren bir saha. Biz de şirket olarak, Türkiye’de enerji gibi stratejik öneme sahip bir sektörde hizmet veriyor olmanın bilinciyle, stratejilerimizi sürekli gözden geçiriyoruz. Ayrıca bu sorumluluğun bilincinde, sürdürülebilirlik yaklaşımımızı merkezi ve bütünsel bir bakış açısı ile değer oluşturacak bir rehber olarak görüyoruz. Bu doğrultuda odaklandığımız üç temel etki alanımız var: Gezegen için Etki, Toplum için Etki ve Etki Odaklı İş Modeli. Bu doğrultuda odaklandığımız temel amaç değer ve pozitif etki oluşturmak.

Tam bu noktada Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk dünyasının küresel bazda en saygın ödül organizasyonları arasında yer alan Communitas Awards’dan 3 ödül ile dönmüş olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşarken, hayata geçirdiğimiz SENTRUM ve KOZALAK ile etki odaklı sürdürülebilirlik yaklaşımımızın ne kadar doğru yolda ilerlediğini görmek bizi ayrıca mutlu ediyor. Projelerin hayata geçirilmesi esnasında gerek fikir aşamasında gerek sahada emek veren çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Devamını oku

Enerji Projeleri

Türkiye Rusya’dan Gaz İndirimi Aldı

Yayınlanma tarihi

-

Enerji kulislerinde konuşulan bir iddiaya göre Türkiye’nin, bir süredir Rusya ile doğalgazda fiyat revizyonu konusunda yürüttüğü görüşmeler sonuçlandı ve ilke düzeyinde anlaşma sağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Özbekistan’da yarın görüşecek. Görüşmede, öne çıkacak konu başlıklarında biri de enerji olacak.

Gazete Durum’dan İlknur Yağumli’nin haberine göre, Erdoğan’ın, Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği doğalgazın fiyatında indirim talep etmesi bekleniyordu. Enerji kulislerine göre Türkiye’nin, bir süredir Rusya ile doğalgazda fiyat revizyonu konusunda yürüttüğü görüşmeler sonuçlandı ve ilke düzeyinde anlaşma sağlandı.

TürkAkım ve Mavi Akım’da, fiyat formülünün yüzde 70 TTF, yüzde 30 Brent petrole bağlanması sonrasında Rusya’dan ithal edilen gazın bin metreküp fiyatı, eski fiyatına göre birkaç kat artmıştı. Uzmanlara göre fiyat, 1000-1500 dolara yükselmişti. Bu tutarın, tarafların karşılıklı anlaşması sonucunda 600-800 avro bandına dek indirilebileceği iddia edildi.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish