Takip Edin
#

Sektörel Gündem

AKKUYU NGS’NİN 3’ÜNCÜ GÜÇ ÜNİTESİNİN İNŞAATI İÇİN START VERİLDİ

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Rusya ve Türkiye Cumhurbaşkanları’nın video konferans aracığıyla katıldığı törenle, Akkuyu NGS’nin 3’üncü ünitesinde tam ölçekli inşaatın başlanması için start verildi. 

 

10 Mart 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS sahasında, üçüncü güç ünitesinin inşaatının başlamasına ilişkin tören düzenlendi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törene, video konferans aracığıyla katılırken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev ve Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva Akkuyu NGS sahasında hazır bulundu.

 

Törende iki ülkenin liderleri inşaat çalışmalarına başlama izni verdi ve böylelikle üçüncü güç ünitesinin temeline “ilk betonun” dökülmesi için start verilmiş oldu.

 

Törende konuşan Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev, inşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlediğini belirterek, “Akkuyu NGS inşaatının başlamasından sadece üç yıl sonra, üçüncü güç ünitesinin tam ölçekli inşaat çalışmalarına başlıyoruz. Projenin uygulanmasında benzeri görülmemiş bir hız kazanıldı. Bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine ve yerel yöneticilere projeye vermiş oldukları kapsamlı destekleri için içten şükranlarımı sunmak istiyorum. Ancak ülke yöneticilerinin, Türk sanayi şirketlerinin ve halkın destekleriyle birlikte, ülkenin enerji güvenliğinin temellerinden biri olacak olan nükleer santrali hızlı ve verimli bir şekilde inşa edebileceğiz” şeklinde konuştu.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de törende yaptığı konuşmada, “Akkuyu NGS, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının % 10’unu karşılayacak. Nükleer santral, çevre dostu ve kesintisiz bir elektrik kaynağı olduğu için ekolojimizin korunmasına da önemli bir katkıda bulunacaktır. Proje, endüstrinin, ekonominin, istihdamın geliştirilmesi için bir itici güçtür ve aynı zamanda birçok ilgili endüstrinin gelişimine de katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Üçüncü güç ünitesinin İnşaat Lisansı, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) tarafından 13 Kasım 2020 yılında verilmişti. Beton, temelin betonlama çalışmaları kapsamında, ileride güç ünitesinin yer alacağı donatı ile güçlendirilmiş tabanın üzerine dökülüyor. Temel, “ano” denilen 16 bölgeye ayrılıyor. Her bir anoya yönelik olarak yapılacak beton döküm işlemi, 24 saat sürüyor. Bu işlem, malzemeleri yağıştan koruyan teknolojik bir örtü kullanılarak gerçekleştiriliyor. Beton yüksekliği 2,6 metre iken, her bir anonun hacmi de bin 100 metre küpe denk geliyor. Temel beton işleri kapsamında toplam dökülecek beton karışımı ise, 17 bin metre küplük bir hacme sahip.

 

Temel betonlama işlerinden önce, hazırlık çalışmaları da yapıldı. Söz konusu çalışmalar kapsamında su tahliye, kazı işleri, beton yastığı ve su izolasyonu yapımı, temel donatı işleri ve gömülü parçaların montajı gerçekleştirildi.

 

Beton döküm süreci, beton santrali laboratuvarı uzmanlarının yanı sıra, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ile, inşaatın ana yüklenicisi TITAN 2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ortak girişimi temsilcileri ve bağımsız bir yapı denetim kuruluşu olan Fransız mühendislik şirketi Assystem EOS tarafından da sıkı bir şekilde denetleniyor.

 

İnşaat ve montaj çalışmaları an itibariyle Akkuyu NGS güç ünitelerinin dördünde de eşzamanlı olarak yürütülüyor. Akkuyu NGS’nin birinci güç ünitesinin temelinin beton işleri, Mart 2019’da tamamlanmıştı. Birinci güç ünitesinin reaktör bölümünde kor tutucu, reaktör kuru koruyucu, konsol kiriş, destek ve baskı kirişinin montajı tamamlanırken, iç korunak iç konstrüksiyonları duvarlarının betonu, çevre ve iç duvarların yapımı, üçüncü aşama iç kaplama ön montajı ve montaj hazırlık çalışmaları ise devam ediyor. Birinci güç ünitesi için planlanan ana çalışmalardan biri de reaktör kabının montajı olacak.

 

8 Nisan 2020 tarihinde başlayan Akkuyu NGS ikinci ünitesinin beton döküm süreci, 2020 yılının Haziran ayının başında tamamlandı. Sonrasında ise, ikinci güç ünitesi reaktör binası dairesel duvarlarının yapım çalışmalarına başlandı. Dairesel koridor beton işlerinin ardından, kor tutucunun montajı da tamamlanarak birinci aşama iç kaplama montajı yapıldı. Güç ünitesinin inşaatı kapsamında bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan en önemli çalışmalardan biri de, konsol kirişinin montajı olacak.

 

Akkuyu NGS dördüncü güç ünitesinin inşaat lisansının alınması için 12 Mayıs 2020 tarihinde NDK’ya yapılan başvuru kapsamındaki dokümanlar, şu anda düzenleyici kuruluş tarafından inceleniyor. Güç ünitesi tesislerinin inşa edileceği sahada, şu sıralarda temel kazı işlerine hazırlık yapılıyor.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sektörel Gündem

Motul Distribütör Seyahati İçin Almanya’da

Yayınlanma tarihi

-

Madeni yağın lider markalarından Motul, her sene geleneksel olarak gerçekleştirdiği distribütör seyahati için bu kez Almanya’da idi. Tam bir sürüş deneyimi festivali şeklinde geçen etkinliğe Motul’ün Türkiye genelinde hizmet veren distribütörleri, eşleri ve Motul yöneticileri katıldı.

   Motul’ün Türkiye pazarındaki başarısını kutlamak için her yıl   tüm bölgelerdeki distribütörleri ile gerçekleştirdiği seyahat, bu yıl distribütörlerin eşlerinin de katılımıyla 27-31 Temmuz 2022 tarihlerinde Almanya’da gerçekleşti. Motul Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Dmitry Bakumenko’nun ve Motul yöneticilerinin de katılımı ile gerçekleşen seyahatin ilk durağı Berlin şehri oldu. Berlin gibi Avrupa’nın tarihine şahitlik yapmış bir şehirde yapılan kültür turu katılımcıları mutlu ederken Hot Rod araçlarla gerçekleştirilen şehir içi sürüş etkinliği eğlenceli anlara sahne oldu.

Seyahatin ikinci durağı Formula 1’den DTM’e, WTCR’den WEC yarışlarına kadar motor sporlarının bir çok branşına ev sahipliği yapan Avrupa’nın belki de en önemli yarış pistlerinden Nürburgring oldu. 1927 senesinde açılan Nürburgring pisti, uçsuz bucaksız doğa içerisinde 22.8 km uzunluğundaki ‘Yeşil Cehennem’ olarak betimlenen Nordschleife bölümünde sürüş severleri ağırlıyor. Benzerlerine göre en zorlu parkura sahip olması ile bilinen Nürbürgring Pisti’nde Motul misafirleri farklı araç modelleri ile eşsiz bir sürüş deneyimi yaşadı; hızın ve heyecanın tadını çıkardı.

Uzun yıllardır Motul’ün Türkiye’de büyümesinde büyük emekleri olan Motul distribütörleri ve eşlerinin, Motul ekipleri ile keyifli vakit geçirdiği ve bir aile olarak bir arada olduğu 2022 yılı Distribütör Seyahati tüm katılımcıları mutlu etti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Muhammed bin Selman’ın Yatay Gökdelen Projesinin Planları Açıklandı

Yayınlanma tarihi

-

Sınırları zorlayan Selman, çöl şehri Neom’a 120 kilometre genişliğinde ve yaklaşık 500 metre yüksekliğinde çöl gökdeleni inşa edecek.

Son dönemde ülkelerini çekici hale getirmek için bir hayli çaba harcayan Arap liderler sınırları zorlamakta kararlı. Daha önce çölün ortasında kurulan onlarca şehir ve yüzlerce devasa gökdelenden sonra Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın projesi Mirror Line’ın planları açıklandı.

 

Birbirine Paralel 2 Binadan Oluşacak

75 mil (120 km) genişliğinde ve 1.600 feet (480 metre) uzunluğunda planlanan yapı çığır açacak cinste. 1 trilyon dolara mal olacak bina Suudi Arabistan çölü boyunca uzanacak ve Empire State Binası’ndan daha uzun olacak aynı zamanda da çöl şehri Neom ile entegre olacak. Projeye göre Mirror Line, 120 kilometrelik çölde, kıyı ve dağ manzarası boyunca birbirine paralel uzanan iki binadan oluşacak.

 

120 Km Boyunca Uzanacak

Projeye göre bina o kadar uzun şekilde tasarlandı ki, bu tasarımda dünyanın yuvarlaklığı gözardı edilemeyerek devasa bina bloklarının payandalar üzerinde yükselmesine karar verildi. Wall Street Journal’da yayınlanan habere göre, proje tamamlandığında gökdelen bloğu Akabe Körfezi’nden bir dağ silsilesi boyunca 120 km boyunca uzanacak.

 

Altında Hızlı Tren Bulunacak

Beş milyon kişinin yaşayacağı tahmin edilen gökdelenin altında bir uçtan diğerine 20 dakika içinde seyahat etmeyi sağlayacak bir de hızlı tren hattı bulunacak. Ayrıca yenilenebilir enerji ile çalışması planlanan bina, dikey tarım alanına, hızlı tren dahil olmak üzere bitki örtüsüne sahip olacak ve binlerce istihdam sağlayacak.

Devamını oku

Sektörel Gündem

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. BAYRAM KUTLAMASI DÜZENLEDİ

Yayınlanma tarihi

-

Kurban Bayramı nedeniyle 9 Temmuz günü AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında bir kutlama etkinliği organize edildi. 

Tatlılar ve soğuk içeceklerin de yer aldığı çeşitli ikramların sunulduğu kutlama programında, inşaat işçilerine AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva’dan gelen kutlama kartlarının da yer aldığı bayram hediyeleri verildi. Kutlamalar kapsamında inşaat sahasındaki tüm yemekhanelerde de özel bir bayram menüsü servis edildi.

Akkuyu çalışanlarına yönelik mesajında herkesin bayramını kutlayan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, özellikle sahada çalışan inşaat işçilerinin emeklerinin altını çizerek şunları vurguladı:“İnşaat sahasındaki çalışmalarımız, çok uzun süredir bayram günlerinde bile devam ediyor. Etrafımızda gördüğümüz her şeyi birlikte yaptık. Evlerimize ve birçok işletmeye elektrik enerjisi sağlayacak olan güç üniteleri birbiri ardına inşa ediliyor. Biz, emekle çalışan büyük bir aileyiz! Bu mübarek bayramda da gelecek nesillerin refahı, mutluluğu için çalışmaya devam etmeniz, çok özel minnettarlığı ve derin bir saygıyı hak ediyor.”

Akkuyu Nükleer Güç sahasına en yakın köy olan Büyükeceli Camisi’nin imamı Hasan Sünbül de etkinliğe özel olarak davet edildi. Sünbül, işçilerinin bayramını kutlayarak dua okudu.

Akkuyu NGS’nin Türkiye Ekonomisine Büyük Faydalar Sağlayacak

NGS sahasında çalışan inşaat işçileri hem sahadaki çalışmalar hem de etkinlik ile ilgili görüşlerini ise şöyle paylaştı:

Erhan Yiğitalp, Betonarme Demircisi, Diyarbakır: “Dördüncü güç ünitesinin şantiyesinde görev alıyorum. Şimdi ekibimizle temelin güçlendirilmesi için çalışıyoruz. Akkuyu NGS Projesi büyük bir istihdam fırsatı oluşturuyor. İnşaat çalışmalarının birkaç yıl daha devam edeceğini düşünürsek, bölge halkına katkısı büyük olacak. Sahada bizim için rahat çalışma koşulları oluşturuldu. Meslektaşlar ve şeflerimiz ile çok iyi ilişkilerimiz var, bu yüzden de keyifle çalışıyoruz. Bugünkü etkinlik de bizim için hoş bir sürpriz oldu. Biz inşaatçılar için proje yönetiminin özenini ve desteğini hissetmek çok önemli. Akkuyu Genel Müdürü’nün Kurban Bayramı’mızı kutlaması hepimizi çok duygulandırdı. Müzikler eşliğinde oynayarak güzel vakit geçirdik. Bugün iş günümüz olmasına rağmen bizim için bu etkinliği organize eden ve bize bu bayramın heyecanını yaşatan herkese teşekkürler.”

Baran Korkmaz, Betonarme Demircisi, Mardin: “Her şey çok güzeldi, çok eğlendik ve çok keyifli geçti. Şantiyede çok arkadaş canlısı bir ekibimiz var. Düzenleyenlere çok teşekkür ederiz! Burada çalışmak tarif edilemeyen bir duygu benim için. Akkuyu NGS’nin Türkiye ekonomisine büyük faydalar sağlayacağına eminim.”

 “İnşaat Tamamlandığında Herkes Bunun Hakkında Konuşacak”

Reşit Ateş, Demirci, Adana: “Dokuz aydır sahada çalışıyorum. Türkiye’ye büyük katkı sağlayacak böylesine büyük bir uluslararası projede çalışma şansı bulduğum için çok mutluyum. İnşaat tamamlandığında, her yerde, televizyonda, gazetelerde, internette tüm haberlerde bu proje hakkında konuşacaklar ve yazacaklar. Ben o zaman şimdikinden daha da büyük bir gururla, arkadaşlarıma, akrabalarıma, tanıdıklarıma ve herkese bu sahada çalıştığımı, ülkemizdeki ilk nükleer santraldeki büyük emek verilen bu çalışmanın bir parçası olduğumu söyleyeceğim.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish