Takip Edin

Endüstriyel İş Makinaları

Acarlar Makine Yeni Ürünlerinin Pazara Entegre Olması için Ekstra Çalışmalar Yapacak

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Acarlar Makine, Haulotte, Omme Lift, Teupen,  Ruthmann ve Unic Cranes gibi uluslararası markaların  Türkiye ve Türki Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürüten Acarlar Makine2022 yılında bir çok önemli projeye imza atacak. Avrupa’nın CE ve EN 280 standartlarına uygun üretilen platformlarını iç pazarla buluşturan firma yeni model ürünleri piyasaya tanıtmak için gün sayıyor. Acarlar Makine Satış Müdürü Serhat Dunay sorularımızı yanıtladı.

Acarlar Makine olarak 2021 yılını firmanız ve sektörünüz açısından değerlendirebilir misiniz? 2022 yılı beklentileriniz nelerdir?

2021 Yılı dünyada ve ülkemizde, pandemi, enflasyon, dövizin dalgalı seyri  gibi olumsuz koşullarını hepimiz sonuna kadar hissettik. Bu olumsuzluklara rağmen, Acarlar Makine 2021 yılında hedeflediği ciro ve satış âdetini tam olarak yakalayamasa da, bu koşullar nazarında güzel işlere imza attı diyebiliriz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2021 yılı içinde de kiralama firmaları, endüstriyel tesisler, alışveriş merkezleri, yurt içi ve yurt dışı taahhüt firmaları ile çalışmalarımızı gerçekleştirdik. 2021 yılı işlerimizin % 45 civarı bir oranı özel hassasiyet gösterdiğimiz kiralama firmaları ile gerçekleştirildi. Kiralama firmalarının, kira bedellerini toparlaması ile özellikle son çeyrekte oldukça yol aldık diyebiliriz. Bu toparlanma daha önce gerçekleşmiş olsaydı çok daha iyi adet ve ciroları yakalayabilirdik. Sektörün de, bahsettiğim bu koşullar çerçevesinde paralel bir grafik çizdiğini düşünüyorum. Sektörel anlamda bakıldığında geçmiş yılları hepimiz arıyoruz. Ümit ediyorum, 2022 ve sonraki yıllarda sektör olarak çok daha iyi işlere imza atarız. 2022 yılının geçen yıla göre daha verimli olacağını düşünüyoruz. Asıl konu istikrarın sağlanmasında ve geleceğe umutla bakabilmektedir. İstikrarın sağlanması durumunda yatırımcı gönül rahatlığı ile hareket edebilecektir. Önünü görerek ileriye yönelik yatırım kararları alabilecektir. Bu sene takibimizde olan bazı yurt dışı projelerde oldukça yoğun şekilde çalışacağız. Kiralama firmalarına olan hassasiyetimiz çerçevesinde özel çalışmalarımız devam ediyor. Üretilen yeni modellerin pazara entegre olması için ekstra çalışmalar yapmayı planlıyoruz.  Diğer yandan bu süreç birçoğumuza planlı hareket etmeyi yaşayarak öğretti. Geçmiş yıllarda, her şey elimizin altında teslim süresi beklemeden her ürüne hemen ulaşabiliyorken, günümüzde iğneden ipliğe her ürünün uzun uzadıya teslim tarihlerini beklemek durumunda kalıyoruz. Şu an çoğu firmanın ileriki dönem ihtiyaçlarını planlayarak hareket ettiğini gözlemliyoruz.

 

Acarlar Makine özellikle satış sonrası verdiği üstün hizmetlerle çok tercih edilen bir firma. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Evet, Acarlar Makine, bölgesi olan Türkiye ve Türki Cumhuriyetler ’de satış sonrası hizmetlerine çok önem vermektedir. İstanbul Tuzla merkez servisimiz dışında Ankara, Bursa, İzmir ve İstanbul Avrupa yakası servislerimiz bulunmakta. İşinde uzman, uzun yıllardır şirket bünyesinde bulunan teknik servis kadrosu ile sektörde fark yarattığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Servis hususunda mottomuz; “Müşterimiz Neredeyse Biz Oradayız”. Bunu özelikle belirtiyorum çünkü müşterilerimizin farklı coğrafyalarda bulunan makinelerine her koşulda tam destek sağlayabiliyoruz. Şu an bu röportajı gerçekleştirirken ülkemizin farklı şehirlerinde, Libya’da, Aşkabat’ta teknik servis çalışanı arkadaşlarımızın tamir ve bakım operasyonlarındalar. Bu da farkımızı göstermektedir.

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endüstriyel İş Makinaları

PLATFORM GÜNLERİ 25-26 KASIMDA

Yayınlanma tarihi

-

Personel yükseltici platform sektörünün büyük buluşması için geri sayım başladı. Platform  sektörün Türkiye’deki çatı kuruluşu Platformder, tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Platform Günleri etkinliği, 25-26 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Tuzla’daki Autodrom İstanbul tesislerinde gerçekleştirilecek. İstanbul’un prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapan adresi Autodrom İstanbul’da, Hybrid İletişim tarafından organize edilecek olan etkinlik; üretici firmalar, distribütörler, kiralama firmaları, finans kuruluşları, destek ürün ve hizmet sağlayıcıları ve nihai kullanıcıları bir araya getirecek. Autodrom İstanbul, merkezi konumunun yanı sıra geniş açık ve kapalı alanlarıyla organizasyona güçlü bir altyapı sağlayacak.

PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Saruhan Günaydın, Platform günleri ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında konu ile ilgili şöyle konuştu, Günaydın “Ürün bilinirliğine paralel olarak pazar hacmi de her geçen artan personel yükseltici platform sektörünün tüm paydaşlarını bu etkinlikte bir araya getiriyoruz. Platform Günleri 2022, platform ürün teknolojisi ve kullanımıyla ilgili tüm önemli konular hakkında bilgi alışverişinin yapılacağı bir etkinlik olacaktır. Teknik bilgi alışverişine ek olarak, kiralama şirketleri ve kullanıcılar da dahil olmak üzere sektörün tüm katılımcıları, ekipmanları çalışır durumda görme fırsatını bulacaklardır.  Ziyaretçilerin ürünleri demo alanlarında kullanma fırsatı bulacakları sürdürebilir  etkinliğin  olmasını  istiyoruz” dedi.

Konuşmasına devam eden, Günaydın “Sektöre hizmet veren tüm tedarikçiler, hizmet sağlayıcılar, bu etkinlikte olmalıdır. Üretici ve distribütör firmalarının ’da bir araya gelmesini sağlayacaklarını” dile getirdi.

Yeşil teknoloji ve güvenli kullanım vurgusu

Personel yükseltici platformların, seviye farkı gerektiren tüm çalışma ortamlarında geçici olarak güvenli çalışma ortamı sağlayan güvenlik ekipmanları olduğunu vurgulayan Saruhan Günaydın,

Etkinliğimizde, platform sektöründe son dönemde önemli bir yer teşkil eden, yeşil teknoloji, güvenli kullanım konuları ön planda olmasını sağlayacağız. Etkinliğe katılan ziyaretçilerimize; yeni ürünleri kullanma, deneyimleme, yeni ürün lansmanları, özel kampanyalar, yarışmalar, seminerler, eğitimler, keyif veren aktiviteleri sunacağımız gibi sosyal medya üzerinden canlı yayınlarımız olacaktı,” dedi.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Yuntes Makine Dolphin’le Çok Güçlü

Yayınlanma tarihi

-

1996 yılında Konya’da sektörel yolculuğuna çıkan takım tezgâhı konusunda uzman Yuntes Makine gelinen süreçte birçok ülkeye ihraç ettiği Dolphin markası ve Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Mersin gibi piyasanın önemli bölgelerinde açtığı şubelerle kurumsal bir firma olmanın gerekliliğini yerine getirirken aynı zamanda da uluslararası bir marka olmayı da başarmış durumda. Yuntes Makina Genel Müdürü Yunus Derebağ’la firması ve sektör hakkında konuştuk.

Endüstriyel takım tezgâhı dendiği zaman akla ilk gelen firmanın Yuntes Makine olduğunu kaydeden Derebağ, “Sanayiciyle hep iç içe olduk. Üreticilerin üretimlerinin daha kaliteli ve hızlı olabilmesi için 1996 yılından itibaren yoğun bir faaliyet içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

Yerli Dolphin

Endüstriyel ürünlerin ülkemizde genellikle ithal ürünler olduğunu belirten Derebağ, “Biz ise Türkiye’nin geleceği bakımından tabii ki kendi imalat sürecimizi planladık. Bu yüzden forklift ithalatı yaparken, yerli ve milli duygularımızın rehberliğinde imalat yapmak istedik. Bunun için Spartek Firması’nı kurduk. Hemen akabinde de Dolphin Forkliftleri’nin üretimine başladık. 2015 yılında başladığımız bu imalata her yıl pazar payını artırarak devam ediyoruz” dedi.

 

Lityum Pilli Elektrikli Forkliftler Yolda!

Açıklamalarında forklift sektörünün Pazar hareketliliğine de değinen Derebağ, “İSDER’in raporuna göre ülkemiz pazarına giren yıllık ithal forklift sayısı yaklaşık 15 bin adeti bulmakta. Bu çok yüklü bir paranın dış piyasaya akması demek. Tecimsel olmayan, tamamen ülkemiz için bir şeyler yapmak adına çok zorlu bir sürece girip yerli imalata imza atmayı başardık ve Dolphin’i piyasalarla tanıştırdık. Demin de belirttiğim gibi pazar payımızı her yıl yüksek oranlarda artırıyoruz. AR-GE departmanımız bizim için çok önemli. Bu birimdeki arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma içerisinde. Çok kısa bir zamanda lityum pilli elektrikli forkliftlerimizi piyasaya süreceğiz. Bu forkliftlerimizi artık istediğimiz zaman hızlı şarj edebileceğiz ve bu şarjla ürünler çok daha uzun süre çalışabilecek. Ürünlerimiz şu an test aşamasında ve yaklaşık 3 ay sonra da seri üretime başlayacağız” şeklinde konuştu.

Avrupa ve Japon menşeli forkliftlerin şu an dünya piyasalarını ele geçirmiş olduğunu söyleyen Derebağ, “Bu markaların çok yüksek adetlerde üretimleri söz konusu. Çok büyük teşvikleri bulunmakta. Bu konuda biz devlerle yarışıyoruz diyebilirim. Çin menşeli ürünlere gelince, bunlarla da fiyat konusunda rekabet zorluğu yaşıyoruz. Yani yerli piyasada bir yandan pahalı ama kaliteli Avrupalı markalarla yarışırken bir yandan da altyapılarından dolayı ucuz Çinli markalarla amansız bir rekabet içerisindeyiz. Türkiye’nin her bölgesinde forkliftlerimiz çalışmakta. 30 tane bayimiz bulunmakta. Markamıza olan yoğun talep bayi ağımızı da her geçen gün büyütmekte. Bu konuda yoğun bir talep alıyoruz. Ama bu konuda çok hassasız. Detaylı bir inceleme yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Tecrübenin Sektördeki Adı; ARICI Vinç İşletmeciliği

Yayınlanma tarihi

-

Dinamik kadrosu ve yeniliklere kolay uyum sağlayan teknolojik altyapısı ile vinç sektörünün öncü şirketlerinden biri olan ARICI Vinç makine parkuruna yaptığı yatırımlarla da birçok sektöre üstün hizmetler sunmakta. ARICI Vinç İşletmeciliği Ltd. Şti Genel Müdürü Hidayet Arıcı firması hakkında konuştu.

Sektörün en eski isimlerinden biri olduğunun bilgisini veren Arıcı, “1971 yılında Konya Sanayisi’nde çocuk yaşlarda çalışmaya başladım. Tabii o dönem Konya, kendi yağında kavrulan, kısıtlı imkânlara sahip mütevazı bir karakter profiline sahipti. 1989 yılında kendi firmam olan Arıcı Vinç İşletmeciliğini kurdum. O dönem sektörden bir abimizin tornasında kendi hiyaplarımı yapmak için mücadele ettim. Bunu da başardım. 10 tonluk bir hiyap ürettik. Ürettiğimiz bu hiyap o dönem Konya’daki en büyük hiyaptı. Bu üretim sürecimiz HİDROKON kurulana kadar devam etti. Konya’da sanayinin çok hızlı büyümesi, iş potansiyelinin çok olması ve müşteri portföyümüzün zenginliğiyle ARICI Vinç İşletmeciliği kurumsal kimliğini kazandı” ifadelerini kullandı.

2004 yılında yeni yerimize taşındıklarını belirten Arıcı “Yine bu süreçte bir mobil vinç alma fikrimiz gelişti. Bu yüzden Almanya’ya gittik ve ürünümüzü aldık. Bu ürün 90 tonluktu ve Konya’ya ilk gelen mobil vinçti. 2008 yılında da 200tonluk vincimizin siparişini verdik. Aldığımız hiyaplarla, mobil vinçlerle ve forkliftlerle makine parkurumuzu ve müşteri portföyümüzü oldukça zenginleştirdik” şeklinde konuştu.

Zengin Makine Parkı

Son olarak firmasının ürün parkı hakkında bilgi veren Arıcı şunları dile getirdi: “Makine parkımızda 250, 200, 160, 80, 75, 35,20, 10 tonluk mobil vinç ve hiyaplarımız, 36mt sepetli platform, 3-16ton arası çeşitli tipte forkliftlerimiz, tırlarımız, dorselerimiz, kayar kasalarımız bulunmakta.  Eski ürünleri pek tercih etmiyoruz. Bu yüzden ürünlerimizi sürekli yenilemekteyiz.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish