Takip Edin

Sektörel Gündem

94 milyon müşteri ‘dijital’de

Türkiye’de dijital bankacılık her yaştan müşterinin hızla artan ilgisiyle büyümeye devam ediyor. Bankaların hızlı bir şekilde uyum sağladığı dijital bankacılık işlemleri pandemi ile birlikte hız kazandı. Öyle ki 2022’de aktif dijital bankacılık müşteri sayısı 94 milyon kişiye ulaştı. Bankacılar dijital bankacılığa olan ilginin artarak devam edeceği görüşünde.

Yayınlanma tarihi

-

Müşteri sayısı 94 milyon kişiye ulaştı. Bankacılar dijital bankacılığa olan ilginin artarak devam edeceği görüşünde. em Türkiye hem de dünya büyük bir teknolojik dönüşüm yaşıyor.

Bu dönüşüme en hızlı uyum sağlayan sektörlerin başında ise bankacılık geliyor. Bankalar müşterilerine sundukları dijital yöntemlerle banka şubelerine olan ihtiyacı her geçen gün azaltıyor. Uzaktan müşteri ediniminden, hızlı ve kolay para göndermeye, ödeme yöntemlerinden, yatırımlara kadar birçok işlem artık şubelere gitmeden kolaylıkla yapılabiliyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) yayımladığı verilere göre 2022 yılında aktif dijital bankacılık müşteri sayısı geçen yıla göre 16 milyon 549 bin kişi artarak 94 milyon 390 bin kişiye ulaştı. Bu sayının 2 milyon 301 bin kişisi “sadece internet bankacılığı” işlemi yaparken, 82 milyon 304 bin kişisi “sadece mobil bankacılık” işlemi yapmıştır. Hem internet hem mobil bankacılık işlemi yapan kullanıcı sayısı ise 9 milyon 786 bin kişi oldu.

İnternet bankacılığında 134 milyon işlem yapıldı

2022 dönemi itibariyle, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin toplam adedi 134 milyon, tutarı ise yaklaşık 6 trilyon TL olarak gerçekleşti. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, 4 trilyon 35 milyar TL işlem hacmi ve 74 milyon işlem adedi ile finansal işlemler arasında en büyük paya sahip olmuştur.

Reklam

İkinci sırada 1 trilyon 234 milyar TL’lik işlem hacmi ve 26 milyon işlem adedi ile yatırım işlemleri bulunuyor. İnternet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan toplam finansal işlem adedi bir önceki döneme göre 7 milyon adet, bir önceki yıla göre ise 11 milyon adet arttığı görülüyor. Toplam işlem hacmi ise bir önceki döneme göre 1 trilyon 59 milyar TL, bir önceki yıla göre 2 trilyon 762 milyar TL arttı. 2022’de dijital yollardan yatırım işlemlerinde de artış yaşandı.

Buna göre yatırım işlemleri hacminde birinci sırayı, 601 milyar TL ve 20,7 milyon işlem adedi ile hisse senedi işlemleri aldı. Bunu, 290 milyar TL ve yaklaşık 2 milyon işlem adeti ile yatırım fonları işlemleri izliyor. En yüksek ortalama işlem hacimleri 229 bin TL ile VİOP işlemlerinde gerçekleşti. Bunu, 163 bin TL’lik ortalama işlem hacmiyle yatırım fonları işlemleri takip etti. 2022 döneminde internet bankacılığı kanalıyla kullandırılan anlık kredi adedi 122 bin, hacmi 8 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönem içinde gerçekleştirilen sigorta satışı adedi 61 bin oldu.

Mobil müşteri sayısı 4,4 milyon kişi arttı

Mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam müşteri sayısı 2022 itibariyle 142 milyon 629 bin kişi oldu. Toplam aktif müşteri sayısında bir önceki döneme göre 4 milyon 356 bin kişi, bir önceki yıla göre 16 milyon 922 bin kişi artış gerçekleşti.

2022’de mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin toplam adedi 1 milyar 816 milyon, tutarı ise 11 trilyon 307 milyar TL olurken EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri, finansal işlem hacminin yüzde 61’ini, yatırım işlemleri ise yüzde 27’sini oluşturdu. Aynı dönemde mobil bankacılık kanalıyla kullandırılan anlık kredi adedi 5 milyon 388 bin, hacmi yaklaşık 162 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönem içinde gerçekleştirilen sigorta satışı 4 milyon 14 bin adet oldu.

Reklam

Ürün çeşitliliği artıyor

Bankacılar açık bankacılık uygulamalarının da devreye girmesi ile birlikte bireylerin şubeye gitmeden müşteri olmayı sevdiğini de anlattı. Bankacılar, dijital ve mobil bankacılıkta geldiğimiz noktada yaş sınırı kalmadığını 18 yaşındaki müşterinin de 60 yaşındaki müşterinin de artık dijitalde işlem yaptığını da belirtti.

Artık müşterinin dijital eğilimi diye bir ayrım yapmayan bankalar, mobilde ürün çeşitliliği, sürdürülebilirlik dahil müşterinin ihtiyaçlarına ve kullanım deneyine odaklanan ürün ve hizmetler geliştirmeye çalışıyor. Dijital ve mobilde “hızlı ve pratik çözümler” anlayışı ile hareket ediliyor.

Hayatınızı kolaylaştıran teknoloji, dijital zeka q’da!

Dijital Zeka Q’nun sizin için yaptıkları saymakla bitmiyor. Ödemelerinizi listeleyip onayınızı alıp anında ödüyor, ihtiyacınız olduğunda kart limitinizi artırmayı öneriyor, yanlışlıkla kredi kartınızdan birden fazla çekim yapıldığında sizi uyarıyor, düzenli ödediğiniz faturalarda beklenmedik bir artış olduğunda sizi bilgilendiriyor… Kısaca Q hep sizi düşünüyor, teknolojisiyle hayatınızı kolaylaştırıyor.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan