Takip Edin

Sektörel Gündem

3. Ulusal Sütçülük Kongresi 05-06 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilecek

Ulusal Sütçülük Kongresi (USKO 2023), 05-06 Ekim tarihlerinde Ankara Cer Modern’de gerçekleştirilecek. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü tarafından Karma Grup organizasyonu ile düzenlenecek olan USKO 2023’e alanında uzman sektör profesyonelleri ve akademisyenler katılacak.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemiz süt üretiminde dünyada ilk on, Avrupa’da ise ilk üç ülke arasında yer alıyor. Türkiye süt endüstrisi, teknoloji kullanım seviyesi bakımından gelişmiş ülkeler ile eş düzeyde.

Anadolu toprakları, tarihi süreçte süt ve süt ürünleri kültürünün Avrupa’ya ulaşmasında bir geçiş yolu olarak da önemli bir yere sahip. Türkiye’nin sütteki bu avantajlarını iyi kullanarak dünya pazarlarında söz sahibi olması için yapısal sorunlarının çözüme kavuşması ise şart.

Türkiye’de alanında tek olan ve bu yıl 3.’sü düzenlenecek Ulusal Sütçülük Kongresi’nde çok değerli bilim insanları, akademisyenler ve sektör firmalarının temsilcileri, süt endüstrisinin geleceğini masaya yatıracak ve ortak akılla çözüm önerilerini geliştirecekler.

Cumhuriyet’in 100. yılında, 90. kuruluş yıldönümünü de kutlayan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü ev sahipliğinde 05-06 Ekim tarihlerinde Ankara Cer Modern’de düzenlenecek USKO 2023’te ‘Sürdürülebilirlik’ önemli başlıklardan biri olacak.

Özet bildiri gönderimi için son tarih ise 14 Temmuz 2023.

Reklam

Organizasyonunu Karma Grup’un üstlendiği Kongrede, Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat sürecinin Türkiye süt endüstrisine etkisi, bu konuda yapılan çalışmalar ve yol haritası CEO’lar ile tartışılacak.

En iyi sözlü ve poster bildiri sahiplerinin de ödüllendirileceği 3. Ulusal Sütçülük Kongresi’nde (USKO 2023) özet bildiri gönderimi için son tarih ise 14 Temmuz 2023.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi ve USKO 2023 Kongre Düzenleme Başkanı Prof. Dr. Barbaros Özer, ülkemiz sütçülüğünün uluslararası rekabette var olabilmesi için bilim ve teknolojiye dayalı büyüme stratejilerinin öncelikli olarak tartışılacağı 3. Ulusal Sütçülük Kongresi’nin, süt değer zincirinin tüm paydaşlarının bilgi alışverişinde bulunacağı önemli bir platform olmayı hedeflediğini söyledi.

Sürdürülebilirlik perspektifinden süt endüstrisinin geleceği ana teması ile düzenlenen USKO 2023’ün sektöre yenilik getiren ve ufuk açan bilimsel çalışmaları gündeme taşıyacağını belirten Prof. Dr. Barbaros Özer, “Bilim insanları, geleceğin süt endüstrisi çalışanları ve sektörün önemli isimleri iki gün sürecek kongremizde bir araya gelecekler.

Sürdürülebilirlik, gıda ve sağlık ilişkisi, hijyenik tasarım ve gıda güvenliği perspektifinden süt endüstrisinin konumunu yetkin isimlerce tartışmaya açacağımız oturumlar düzenleyeceğiz. Ayrıca genç araştırıcılara yönelik poster ödülü de verilecek.

Reklam

Kongrenin ana hedeflerinden birisi üniversite-sanayi iletişimini güçlendirmek ve ortak çalışma kültürünü teşvik etmek. Cumhuriyetimizin 100. yılında, ülkemiz süt eğitimi ve süt teknolojisinin 100 yıllık süreçteki gelişimine de ayna tutacağımız Kongrede, oturumlarımızın her birine bugün aramızda olmayan, Türkiye’de sütçülüğe emek vermiş öğretim üyelerimizin adını vererek onların anılarını da yaşatmak istiyoruz” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan