Takip Edin

Sektörel Gündem

2023’ün ilk büyük şovu CES 2023 başladı

ABD’nin Las Vegas kentinde 8 Ocak’a kadar sürecek CES2023 Tüketici Elektroniği Fuarı başladı. Otomotiv ve mobilite, dijital sağlık, sürdürülebilirlik, web3 ve metaverse ile birlikte güvenlik temalarının öne çıkacağı fuardan ilk duyurular geliyor.

Yayınlanma tarihi

-

Kemalettin BULAMACI

Las Vegas’ta teknoloji şovu başladı. 8 Ocak’a kadar sürecek CES2023 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda, otomotiv ve mobilite, dijital sağlık, sürdürülebilirlik, web3 ve metaverse ile birlikte güvenlik temaları öne çıkacak. Türkiye’den Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu (TOGG) başta olmak üzere pek çok şirketin de katıldığı bu yılki fuar, henüz ziyarete açılmadan şirketlerden yeni ürün ve hizmetlere ilişkin pek çok duyuru gelmeye başladı. Dünyanın 174 ülkesinden 3 bin 100’ü aşan şirketin yeni ürünlerini tanıtacağı etkinlikte AMD CEO’su Dr. Lisa Su, BMW CEO’su Oliver Zipse, Stellantis CEO’su Carlos Tavares ve John Deere traktörlerinin CEO’su John May ana konuşmacılar arasında yer alıyor. Bu konuşmacılardan tüketici elektroniği fuarının bu yıl bir otomotiv gösterisine dönüştüğü söylenebilir. TOGG, fuarın ana girişine verdiği reklam ile ziyaretçileri standına davet ederken medya günleri kapsamında ilk duyurular oyun teknolojilerine odaklı şirketlerden geldi.

Alienware sil baştan

Dell, Alienware markası altında aralarında Alienware m18 ve m16, Alienware x16 ve x14 ve Dell G16 ve G15’in de bulunduğu altı yeni dizüstü oyun bilgisayarını tanıttı. Dell’in bu ürünlerdeki güncellemeleri hiç de azımsanacak gibi değil. Ürünlerde güncellenmiş form faktörleri ve malzemeleri, sınıfının en iyisi performans yükseltmeleri, tasarım ve konfor geliştirmeleri yer alıyor. Bunların yanısıra elden geçirilmiş bir Alienware Command Center da piyasaya sürüldü.

Acer Nitro yenilendi

Acer yaptığı açıklamayla, en yeni 13. Nesil IntelCore™ işlemciler ve NVIDIAGeForce RTX 40 Serisi GPU’lar ile güçlendirdiği yeni Nitro oyun dizüstü bilgisayarlarını tanıttı. Zorlu oyunlardan keyif alan oyuncular için tasarlanan yeni 16 inç ve 17 inçlik Acer Nitro dizüstü bilgisayarlar, performansı artıran özellikleri ile daha sürükleyici bir deneyim sunarken, kompakt, ince ve hafif form faktörleri yanında yüksek ekran-gövde oranı ile dikkat çekiyor. Yeni NVIDIA, Ada Lovelace mimarisine dayanan RTX 40 Serisi GPU’lar, üst düzey performansı ve yapay zekâ destekli grafikleri ile büyük bir sıçramaya imza atıyor. Oyuncular tam ışın izleme teknolojisi ile gerçeğe yakın sanal dünyaları deneyimlerken, DLSS 3 ile daha yüksek performans ve Reflex ile rekabet avantajı elde ediyor.

Yeni cumhuriyet, Asus

Asus, ROG (Republic of Gamers – Oyuncular Cumhuriyeti) markası altında yeni oyuncu bilgisayrlarını da sanal bir etkinlikte duyurdu. “Cesaret Edenler İçin: Limitini Aş” başlığını taşıyan etkinlikte ASUS en yeni nesil işlemcilere ve en güçlü grafik kartlarına sahip dizüstü bilgisayarlarındaki rutin performans yükseltmelerini bir tık yukarıya taşımış. Asus’un yeni ürünleri arasında 16, 17 ve 18 inç versiyonları bulunan Strix Scar ve Strix G serisi oyun dizüstü bilgisayarlar yer alıyor. Asus bu ürünleri AMD Ryzen9 Zen 4 ve 13. Nesil Intel Core işlemciler ile güçlendirmiş. Ultra çok yönlü ve kompakt yeni dizüstü bilgisayarlar, performans ve taşınabilirliği bir arada sunacak şekilde tasarlanmış.

Temelinde Nvidia var

Oyun bilgisayarlarının ortak noktası neredeyse hepsinin Nvidia ile güçlendirilmiş olması. Nvidia 5 Ocak’tan itibaren 799 dolardan başlayan fiyatlarla yeni nesil grafik kartı GeForce RTX 4070 Ti’ı pazara sunacak. GeForce RTX 4070 Ti, bir önceki ürün GeForce RTX 3090 Ti’den daha hızlı ve NVIDIA Ada Lovelace mimarisindeki yenilikler ve NVIDIA DLSS 3 sayesinde güç tüketiminin neredeyse yarıya indirmeyi başarmış. Nvidia’nın oyun deneyimini iyileştirme teknolojisi DLSS’in yeni sürümü ekim ayında piyasaya sürülmüştü. Nvidia DLSS, mükemmel görüntü kalitesini korurken kare hızlarını artırmak için AI ve GeForce RTX Tensör Çekirdeklerini kullanıyor.

Samsung, mutfaklar ile dikkat çekti

Samsung, ise kişiselleştirilebilir ve bağlantılı Bespoke Ev Aletleri ürün yelpazesinin en yeni üyelerini tanıttı. Samsung’un en yeni ev aletleri ve hizmetleri, kullanıcıların kişiselleştirmeye yönelik artan ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. Yeni ürünler, aynı zamanda kullanıcıları mutfaklarında sürdürülebilir tercihler yapma konusunda teşvik edecek akıllı bağlantı olanaklarını sunuyor. Daha fazla tasarım seçeneği sunan Bespoke buzdolabı modellerinin yanı sıra Bespoke 4 Kapılı Flex buzdolabı daha büyük ve sürükleyici 32 inç ekran ve Family Hub™+ özelliğiyle kullanıcılarla buluşacak. Bespoke AITM fırının özelliklerine dâhil edilen Yapay Zeka (AI) Destekli Pro Cooking özelliğiyse, kullanıcılara yardımcı olarak yemek pişirmeyi kolaylaştırıyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Kentlerin gıda ihtiyacını dikey tarım karşılayacak

İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde hasat başladı. 300 metrekarelik alanda 20 dekara karşılık gelecek üretim yapılıyor. İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. Yüksek teknoloji barındırıyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Üzerinden geçip gittiğimiz zeminin metrelerce altında bir grup araştırmacı, laboratuvar ortamında beyaz önlükleriyle dolaşıyor, borularla döşenmiş led ışıklı odalarda bitki üretiyor, ürünlerini çeşitlendirmek, pazara çıkmak için planlar yapıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar bir film karesi olabilecek bu görüntü bugün hayatın bir parçası olmuş durumda. İstanbul gibi bir metropolün tam merkezinde Kağıthane’de yerin 30 metre altında bulunan odalarda fesleğen, marul hatta çilek üretiliyor. İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde artık hasat yapılıyor.

Eksi 8’inci katta üretiliyor

2022 Aralık ayında açılan merkez, Kağıthane Belediyesi’ne ait kapalı otoparkın eksi 8’inci katında faaliyetlerini sürdürüyor. 30 metre derinlikte ve güneşsiz alanda sadece led ışıklarla tarım ürünleri yetiştiriliyor. Merkez, İngiltere’de 33 metre derinlikte hayata geçirilen projenin ardından dünyada kapalı tarım uygulamasının yapıldığı en derin ikinci proje olma özelliği taşıyor.

İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, merkezi “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. İşçilik ihtiyacı çok düşük. Yüksek teknoloji barındırıyor. Minimum gübre kullanılıyor. Zirai ilaca gerek yok. Lojistik maliyeti yok. İklim koşullarından bağımsız” olarak tanımlıyor. Merkezde 12 ay boyunca istenilen her ürünü üretmek mümkün.

Ünal, “Sibirya’da yetişen bir ürünle, ekvatorda yetişen bir ürünü yan yana odalarda üretebilirsiniz. Bir tarlada marulu yılda en iyi 3 kere ekersiniz. Bu sistemde 6-7 hasat elde etmek mümkün” diyor. Merkezde bitkiler raflardaki sıvıların içinde, yine led ışıkları altında büyüyor. İlkay Ünal, “Biz illa bitki topraktan çıksın istiyoruz. Bitki toprağın içinde minerale vitamine ulaşmak için çabalıyor zaten. Onu bulmakta zorlanıyor. Bana şöyle bir soru gelmişti; Artık toprağa ekilmeyecek mi?

Öyle bir şey mümkün değil siz buğdayı, mısırı, şeker pancarını hatta havucu bile burada yetiştirme şansına sahip değilsiniz. Burada yeşil sebzeleri yetiştirin, onları o sahalardan çekin toprağa daha fazla diğer hububat ürünlerini ekin. Yani alanları değiştirelim. Marul için tarlayı kullanmayalım, marulu buraya taşıyalım daha verimli olsun.

Toprak analizi yaparak o toprakta hangi element ihtiyacı varsa onu besleyelim ona göre o toprakta ona göre ekim yapalım” diyor. Ünal, merkezde 300 metrekarede yapılan üretimin dışarıda 20 dekar üretime eşdeğer olduğuna da dikkat çekiyor. Brüt 700, net 330 metrekare bir alanda üretim yapılıyor. Merkezin metrekare maliyeti yaklaşık 17 bin, toplam 5 milyon lira civarında. Bu hesabın içinde inşaat maliyeti yok. Çünkü yeri belediye tahsis etmiş. Sadece kurulum ve mühendislik var.

İnşaat, güneş paneli kurulumu da dahil edildiğinde yatırımın metrekare maliyeti 100 bin lira civarında hesaplanıyor. Dikey tarımın şimdilik tek dezavantajı elektrik maliyeti. Çünkü elektrik ihtiyacını şebekeden karşılıyor. Ancak çatı tipi GES kurulumuyla enerji maliyetini düşürmek mümkün. Öte yandan bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin merkezden bilgi alabilecekleri belirtiliyor.

İGSAŞ tarım şirketi oluyor Projenin çözüm ortağı olan İGSAŞ son yıllarda yaptığı yatırımlarla bir tarım grubu olma yolunda. Şirketin tüketimi yüksek olan üre gübresinin tek üreticisi olduğunu kaydeden Ünal, 2022de hububat ticaretine başlandığını, Samsun’da organomineral gübre tesisi kurmak için çalışıldığını ve yem sektöründe yeni bir yatırım hazırlıkları yapıldığını belirtiyor. Yem yatırımı için bir danışman firmayla anlaşan İGSAŞ, bölge analizlerini bitirmiş. İlk etapta 500 bin tonluk bir kapasiteyle işe başlanması planlanıyor.

Yatırımın tahmini tutarı ise 40-50 milyon dolar civarında. Ünal, Samsun’daki organomineral yatırımı hakkında şu bilgileri veriyor: “Ürün gamında organomineral eksikti. Samsun’a 200 bin tonluk tesisi kuruyoruz. Bu senenin son çeyreğinde deneme üretimi başlayacak. İhracat yapmak gibi bir hedefimiz de var.” Kocaeli’nde üre fabrikası olan şirket aynı yerde ikinci bir üre fabrikası daha kuracak. Bununla ilgili yatırım teşvik belgesi açıklandı. Grup bütün yatırımları tamamladığında 2 milyonluk gübre üretim kapasitesine ulaşacak. Bu, Türkiye’nin üretim kapasitesinin dörtte biri anlamına geliyor.

Su tüketiminde yüzde 95 tasarruf

İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi, Kağıthane Belediyesi’nin tahsis ettiği Yeni Kültür Merkezi binasının -8. katında, 700 metrekare büyüklüğündeki otopark alanında -30 metre derinlikte bulunuyor. Bu özelliği ile dünyanın en derin ikinci tarımsal üretim tesisi. Tesiste toplam 330 metrekare alanda 3 adet bitki üretim ünitesi ve 1 adet tohum çimlendirme ünitesi bulunuyor. Üretim her biri 1 metrekarelik tablalarda gerçekleştiriliyor. 3 üretim ünitesinde toplam 384 adet üretim tablası bulunuyor. Fide yetiştirme ünitesinde ise toplam 26 adet tabla yer alıyor.

Toplam 275 metre kareden oluşan 3 ünitede yapılan bitkisel üretim tarlada yapılan yaklaşık 20 dekar üretime eşdeğer durumda. Bir fide ortalama 20 günde ekime hazır olurken, tesisin fide yetiştirme ünitesi yıllık 540 bin adet kapasiteye sahip. Şu anda fesleğen ve marul olmak üzere iki adet ürün yetiştiriliyor. Tam kapasite üretimde yıllık 24 bin adet marul, 4 ton fesleğen yetiştiriliyor. Fideden hasada ortalama 30 günlük bir süreç geçiyor. Su tüketiminde yüzde 95 oranında tasarruf sağlanıyor. Bir laboratuvar ortamı gibi çalışıldığı için tarımsal zararlılar bulunmuyor. Bu yüzden tarımsal ilaç tüketimi sıfır.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Şarj ağı alan ilk perakende şirketi Migros oldu

Migros, elektrikli araçlara şarj hizmeti sunmak ve Türkiye’deki elektrikli araç dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla kurduğu Migen Enerji ile “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan ilk perakende şirketi oldu.

Yayınlanma tarihi

-

Migros, elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunan istasyonlarını bu ay içinde hizmete açacak. Migros Ticaret Yatırım Geliştirme ve İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, ilk etapta şarj istasyonlarının İstanbul’daki mağazalarda hizmete gireceğini ardından da Türkiye’ye yayacaklarını söyledi. Tuncer, “Yılın ilk yarısına kadar 19 ilde 50’yi aşkın mağazada hizmet vermeye başlayacağız” dedi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Çırağan Palace Shop’tan özel lezzetler

Çırağan Sarayı’nın online alışveriş sitesi Çırağan Palace Shop, Sevgililer Günü’nü romantik dokunuşlarla taçlandırmak isteyenlere özel benzersiz ve leziz hediyelikler sunuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Çırağan Palace Shop lezzetleri, Şubat ayında Sevgililer Günü’ne özel romantizm ve aşk temalı el yapımı konsept lezzetleriyle sevgililerin kalbini çalıyor.

Birbirinden leziz kalpli çikolatalar, frambuazlı pembe makaronlar, çeşit çeşit aşk temalı pastalar, kırmızı renkte kalpli ekmekler, Çırağan Sarayı’nın baklava oda sında Gaziantepli baklava şefleri tarafından hazırlanan kalpli mor baklavalar ve çok daha fazla romantik hediye, sevdiğine Saray mutfağından bir lezzet armağan etmek isteyenleri bekliyor. Birbirinden benzersiz lezzetlerle dolu Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan beş çayı konsepti ise romantik sohbetlerin en keyifli eşlikçisi oluyor.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish