Takip Edin

Tedarik Zinciri

2021, ENDÜSTRİYEL AKÜ SEKTÖRÜNDE ESAN AKÜ’NÜN YILI OLACAK  

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Esan Akü Endüstriyel Akü Grubu Türkiye Satış Müdürü Barbaros Kılıç

 Esan Akü’ nün, endüstriyel akü pazarına hızlı bir giriş yaptı. Firmanın kısa ve orta vadedeki satış ve üretim hedeflerini Endüstriyel Akü Grubu Türkiye Satış Müdürü Barbaros Kılıç ile değerlendirdik.

Esan Aküyü, yeni görevinizi ve kısa sürede hızlı gelişen bu yeni projeyi bizlere biraz anlatabilir misiniz?

 Esan Akü, önemli tarihi geçmişi olan, her geçen gün çok hızlı büyüyen ve aktif olarak otomotiv sektörü için akü üretimi yapan önemli bir firma. 1978 yılında İstanbul Maslak’ta kurulmuş ve 42 yıllık geçmişe sahip olan firmamız, 2016 yılında bugünkü modern üretim tesislerine taşındıktan sonra, yılda 2.500.000 adet starter akü üretim kapasitesine ulaşmış bulunmaktadır.  Bugün Türkiye’ nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu ve yine Türkiye’ nin ilk 1000 ihracatçı firması arasında yer alarak çok önemli başarılara imza atmış bulunun Esan Akü, üretimden kazanmış olduğu tüm kazanımları, yine üretim alanında yatırımlar yaparak, milli ekonomimize katkı sağlamakta ve kendini geliştirmeye devam etmektedir. Bunun dışında, AKÜDER’in 1 numaralı ve kurucu üyesi olan firmamız, “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi”, “ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi” ve “OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi” belgelerine sahip olmanın yanı sıra, “ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Kalite Yönetim Sistemi” belgesine de sahip olarak, insan ve kalite odaklı anlayışı ile müşterilerine hizmet sunmaktadır. 2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak da tescil edilen Esan Akü, Endüstri 4.0 hedefi doğrultusunda, üretim hatlarında oluşturduğu akıllı üretim sistemleri, robot ve otomasyon sistemleri,  yüksek teknoloji ürünü şarj sistemleri ve özel tasarım makinaları ile sektöründe öncü bir konuma gelmiştir. Mottosu, “Pozitif Enerji” olan Esan akü, bugün hizmet vermekte olduğu Otomotiv ve Endüstriyel Akü sektörlerinin tamamında, 5 yıl içerisinde sektör lideri olma hedefi ile yoluna emin adımlarla devam etmektedir. Bende, bu çatı altında, Endüstriyel Akü Grubu Türkiye Satış Müdürü olarak görev alarak, bu büyük hedeflere giden yolda, Esan Akü ailesinin bir parçası olmaktan son derece mutluluk duymaktayım…

 Esan Akü’ nün Endüstriyel Akü alanındaki yapılanmasından biraz bahsedebilir misiniz?

 Esan Akü, otomotiv sektörü için üretmekte olduğu akülerin, %75’ini 70’e yakın ülkeye ihraç ederek, starter akü üretiminde, bugün Türkiye’nin en büyük 4 üreticisinden biri konumuna ulaşmış bulunmaktadır. 2020 yılına gelindiğinde, çok hızlı büyümekte olan bu yapının, endüstriyel akü alanında da mutlaka var olması gerektiği fikri ile endüstriyel akü sektörüne giriş için ilk adımalar hızlı bir şekilde atılarak, Avrupa’nın en önemli üreticilerinden biri konumunda olan çözüm ortağımız ile özel anlaşmalar yapılmıştır. Bugün için, traksiyoner akülerimiz, çözüm ortağımız tarafından Esan markası ile Avrupa da üretilmekte olup, tamamen orijinal şekilleri ile değerli müşterilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Yurt dışından hücre tedariki yaparak, Türkiye’de montajlanması operasyonuna özellikle girmemiş bulunuyoruz. Maliyetleri düşürmek adına, yurt dışından hücre ithal edip, uluslararası normlara tam anlamı ile sahip olmayan kasa imalatları yaptırıp, basit yöntemler ile akü montajından kaçınarak, olası arıza sıklıklarının ve müşteri memnuniyetsizliklerinin önüne geçmiş ve ayrıca bu alanda ne kadar iddialı olduğumuzu ve olacağımızı da müşterilerimize göstermiş bulunuyoruz. Asıl hedefimiz ise, mevcut fabrika lokasyonumuzda inşa edilecek olan yeni Endüstriyel Akü üretim tesisimizde, dünyadaki son teknolojileri kullanarak, maksimum 2 yıl içerisinde tamamen yerli ve milli Traksiyoner forklift akülerimizin üretimini yapar hale gelmektir.

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedarik Zinciri

Kesim Tezgahları Hamme Makine’nin İşi

Yayınlanma tarihi

-

Her biri kendi alanında deneyimli tasarım ve kalite mühendisleriyle, Ar-Ge çalışmaları sayesinde alışılagelmişin dışında ve kaliteli bir ürün yelpazesi oluşturan Hamme Makine şerit testere tezgâhları, boru bükme makineleri ve hızlı kesim elmas uçlu daire testere tezgâhlarının seri üretimleriyle sektörün en büyük çözüm ortaklarından biri. Hamme Makine Satış Müdürü Selçuk Kepir’le firması hakkında konuştuk.

Hamme Makine’nin bir Seçkinler Group firması olduğunu belirten Kepir, “Seçkinler Group’un  4 ana faaliyet alanı bulunmakta. Bunları makine grubu, boru profil, çelik ürünler ve sac çeşitleri oluşturmakta. Hamme Makina, makina grubunda kesici teknolojilerde müşterilerine hizmet sunmaktadır. Ana ürünlerimiz şerit testere tezgâhlarıdır. Bu tezgâhlar, imalatın olduğu her alanda hizmet vermektedir; torna atölyelerinden üst yapı üreticilerine kadar. Bir başka ürün grubumuz CNC testereler dediğimiz hızlı kesim daire testere tezgâhları. Bu daire testereler çok kısa sürede makinaları kusursuz bir şekilde kesen teknolojik ürünler” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye’nin Her Yerine Hizmet Sunuyoruz”

Firmasının 22bin m2’lik bir üretim üssünde 80 personel istihdam etmekte olduğunu ifade eden Kepir, “Aylık 50 makine üretme kapasitemiz bulunmakta. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin her yerine hizmet sunabiliyoruz. Yerli pazarda bölgesel bayilerle (Marmara, Çukurova, İç Anadolu ) yürüyoruz. Bu bayiler bizim adımıza ürünlerimizi satıyor. Gezici servislerimiz bulunmakta. Yine satış ekibimiz belli bölgelere dağılarak  müşterilerimizle yüz yüze iletişim haline geçmekteler” dedi.

 

“Bu Yılın Ortalarında Sektörde Hareketlilik Yaşanacak”

Sektörümüzde pandemi döneminde ciddi bir duraklama yaşandı. Buna rağmen bu yılın ortalarında ciddi bir hareketlilik beklemekteyiz. Çin’den yayılan virüs yüzünden Türkiye’ye olan talepte yoğun bir artış oluşturmakta. Bunun yanı sıra otomotiv sektörü ve üst yapı sektöründeki hareketlenmeler piyasayı olumlu yönde etkilemekte.

20 ülkeye ihracat yaptıklarının bilgisini veren Kepir, “Firmamızın bir sloganı bulunmakta; ilk makineyi firma satar, ikinci makinayı ise satış sonrası verilen kaliteli hizmetler. Biz bu ilkeyle yola çıktık. Gerçekten de işinde uzman, dinamik ve tecrübeli bir kadromuz bulunmakta. Alanımızla ilgili üretemeyeceğimiz bir ürün yok. Butik ürünlerden standart ürünlere kadar her türlü makineyi üretebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Tedarik Zinciri

FMS Akü’yle Aküleriniz Hep İlk Günkü Gibi

Yayınlanma tarihi

-

Ankara’da 2019 yılında kurulduktan sonra en son teknolojik sistemleri bünyesine katıp, eski ve reaktif olmuş aküleri tekrar ekonomiye kazandıran FMS Akü, sektöre ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamakta. FMS Akü Genel Müdürü Süleyman Şimşek’le firması hakkında konuştuk.

FMS Akü’nün dünyadaki son teknolojileri takip edip bu teknolojiler üstüne yatırım yapan yeni bir firma olduğuna işaret eden Şimşek, “Yurtdışında akülerin teorik yaşam döngülerini gerekli şekilde sağlamadığı tespit edilmiş ve bu sorunun giderilmesi adına cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlara rejenaratör denmekte. İşte biz de bu teknolojiyi Türkiye’ye getirdik. Daha çok, büyük, endüstriyel aküler konusunda hizmet vermekteyiz. Çünkü bu cihazımız yüksek frekanslı pals sistemiyle çalışıyor. Akülerdeki sülfat birikimlerini darbeli pals sistemiyle parçalayıp, reaktif olmuş ürünü yeniden aktif hale getirerek akünün performansını artırıyor. Bir benzetme yapacak olursak bu cihazımızı diyaliz makinasına benzetebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Kendi Rejenaratörümüzü Üreteceğiz”

Dünyada 4-5 tane üst düzey nitelikli rejenaratör markası bulunduğunu kaydeden Şimşek, “Bunun yanı sıra Çin, Hindistan gibi ülkelerde pek çok no-name marka da bu işi yaptığını iddia etmekte. Bu arada biz de TÜBİTAK’a konuyla ilgili bir AR-GE projesi sunduk. Umut ediyorum ki bu projemizle 1 yıl içerisinde ülkemizde kendi rejenaratörümüzü üretebileceğiz” dedi.

Açıklamalarında hizmet ve fabrikaları hakkında da bilgi veren Şimşek şunları dile getirdi: “Başta traksiyoner, starter ve stasyoner aküler olmak üzere akü satışlarımız da mevcut. Ankara İvedik Melih Gökçek Bulvarı üstünde bir showroom mağazamız bulunmakta. Bu mağazamızı bir akü market olarak düşünün. Burada en küçük pilden en büyük aküye kadar her türlü ihtiyacı karşılama potansiyeline sahibiz.”

 

“Rakip Firmalardan Daha da Ayrıcalıklı Bir Yerdeyiz”

Uzun yıllar ünlü bir markanın fabrikasında kalite müdürlüğü yaptığım için akünün imalat aşamalarını, laboratuvar aşamalarına oldukça hakimim. Bunun yanı sıra  rejenaratörle teknolojik bir iş yatığımdan dolayı akünün içindeki kimyasal reaksiyonlarda daha da detaya girerek akünün bütün parçacık ve aşamalarını iyi bilmekteyim. Bu durum bizi rakip firmalardan daha da ayrıcalıklı bir yere konumlandırmakta.

Son olarak sektörün ülke ekonomisiyle olan ilişkisi hakkında örnek sunan Şimşek, “2018 yılı verilerini incelediğimiz de 600milyon dolar akü ithalatımız 400milyon dolar da ihracatımız var. Üstelik ithal ettiğimiz aküler traksiyoner ve stasyoner olarak katma değerleri yüksek olan ürünler. İhraç ettiğimiz aküler ise starter olup katma değeri sıfıra yakın. Bu da yetmezmiş gibi ihraç ürünlerimiz %70’i ithal girdi.”

 

Devamını oku

Tedarik Zinciri

Satış Sonrası Servislerin Lider Firması

Yayınlanma tarihi

-

Haulotte Group (Fransa), Omme Lift (Danimarka), Teupen (Almanya),  Ruthmann (Almanya) ve Unic Cranes (İngiltere) gibi dünyaca ünlü markaların Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürüten Acarlar Makine özellikle satış sonrası servis hizmetlerindeki başarılarıyla piyasanın çok önemli bir oyuncusu. Acarlar Mak. SSH Müdürü Emrah Güngör’le firmasının satış sonrası verdiği hizmetleri hakkında konuştuk.

Satış sonrası hizmet servisleriniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Acarlar Makine SSH (Satış Sonrası Hizmetler) departmanı olarak önceliğimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede çözüm bulmak ve onlara her daim yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Bu bağlamda müşterilerimiz makinelerini ilk teslim aldıklarında ihtiyaç duymaları halinde kendilerine kapsamlı bir şekilde kullanım eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sırasında ayrıca makine üzerinde olası basit arıza kodlarının anlamları, bunların basit çözümleri kendilerine anlatılmaktadır. Aynı şekilde eski müşterilerimize ulaşıp, dönemsel olarak makinelerinin bakıma ihtiyacı olup olmadığı sorulmakta ve talep etmeleri durumunda programa alınarak makinelerin sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.  Makinelerin sürekli çalışması istenen veya arıza durumunda bulunduğu noktadan acilen alınması gereken durumlarda ise yapılacak özel bakım anlaşmaları ile 7/24 müşteriye hizmet verilmektedir. Buna en güzel örnek THY ile yaptığımız anlaşmadır.

 

Sektörde son dönem yaşanan kazaların nedenleri hakkında neler söylersiniz?

Son dönemde karşılaştığımız kazaların iki ana başlık altında toplayabiliriz:

1-Eğitimsiz kullanıcılar

2-Bakımsız Makineler

Eğitimsiz Kullanıcılar:

Kullanıcıların hiç eğitim almaması veya dönemsel olarak bilgilerinin güncellenmemesi, makineleri yeterince tanımaması sonucunu doğurmaktadır. Kullanıcı makineni kurulacağı yerden, erişim yapabileceği mesafelere ayrıca kendi güvenliğine kadar her türlü bilgiye ve eğitime sahip olması gerekmektedir.  Son dönem yaşanan kazalardan birisinde, kullanıcı makinenin üzerinde bulunan ve yönleri belirten ok işaretlerini bilmediği için yanlış yönde hareket ettirmiş, bunun sonucunda kendisini sepet ile çelik konstrüksiyon arasında sıkıştırmıştır. Bakıldığında çok basit görünen ok işareti eğitim alınmadığı zaman ölümcül kaza ile sonuçlanabilir.

Bakımsız Makineler:

Bildiğiniz üzere bu makineler çoğunlukla ağır şartlarda çalıştırılmaktadır. Kaynak noktalarında oluşabilecek çatlaklar, bağlantı noktalarındaki cıvataların eksik olması ya da kopması, hidrolik sızıntılar sonucunda olası kazaların görülmesi mümkündür. Bunun için özellikle mekanik ve hidrolik aksamlarının dönemsel olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Operatör tarafından günlük, haftalık olarak yapılacak göz ile muayene, oluşabilecek birçok kazanın önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish