Takip Edin

Ağır Yük Taşıma Araçları

1891’DEN BERİ SAHALARDA OLAN SCANIA 130. YILINI KUTLUYOR

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye pazarında Doğuş Otomotiv distribütörlüğünde hizmet veren dünyanın önde gelen ağır ticari araç markası Scania, 130. yaşını kutluyor.

Scania, her geçen gün yenilikçi ve güvenilir araçlar üretmeye devam ederken, 130 yıllık tarihi boyunca da birçok yeniliğe imza attı. Scania, dünya çapında yaklaşık 50 bin çalışanı ve 100’den fazla ülkede distribütör ve bayi ağı ile karayolu taşımacılığına hizmet verirken, sahip olduğu dünyanın en büyük Ar-Ge merkezlerinden biri ile sektöre çözüm üretiyor. Scania efsanesi, 1891’de Södertalje’de demiryolu vagonu üretimi için mühendis ve sanayici Philip Wersen ve köklü bir demir fabrikası olan Surahammars Bruk tarafından kuruldu.

 

1902’DEN BERİ

İsmi kısaca Vabis (Vagnfabriks Aktiebolaget i Södertelge) olarak bilinen bu şirket kısa süre sonra aynı zamanda otomobil ve kamyon da geliştirip üretime geçti. Vabis’in 1902 tarihinde üretilen ilk kamyonu 1,5 ton yük taşıyabiliyor ve 12 km/s azami hıza çıkabiliyordu. 1905 yılına gelindiğinde, Scania’nm ilk endüstriyel motorunu Stockholm itfaiye teşkilatına teslim etti. Bu 24 beygirlik motor ise supompasmda kullanıldı. 1923’te tasarlayarak ürettiği yeni bir dört silindirli motor ile ağır ticari araç sektöründe büyük ses getirirken, 1936 yılı Scania’nm ilk dizel motorunun yollara çıkış yılı oldu. Bu dizel motor sessizliğinin yanı sıra performans açısından da hayranlık uyandırdı.

 

ULUSLARARASI YILIN KAMUOYU ÖDÜLÜNÜ ALDI

1950’lerin sonuna gelindiğinde ise Scania-Vabis, 75 serisinin satışlarına başladı. Bu serinin satışı 1970’li yıllara kadar devam etti ve şirket bünyesinde tüm zamanların en uzun ömürlü modeli oldu. 1960’lı yılların sonunda ise Scania bir efsane meydana getirdi. 350 beygir gücündeki V8 motorunun tanıtımını yaptı. V8 motoru çıkardığı muhteşem sesi ile büyük ilgi gördü. 1980’de 2-serisi’ni ve 1988’de 3-serisi’ni tanıtan Scania, bir yıl sonra ‘Uluslararası Yılın Kamyonu’ ödülünü alma başarısı gösterdi. 1991 yılında ise Scania, 100. yılını 65 bin seyircinin izlediği ve Streamline tanıtımının da yapıldığı eşsiz bir gösteriyle kutladı.

 

KARBON AZALTMA HEDEFLERİ BELİRLEYEN İLK ŞİRKET

Scania, sürdürülebilir ulaşım sistemine geçişte öncü olma hedefinde bir kilometre taşı olan ilk ticari elektrikli kamyon serisini 2020 yılında tanıttı. Son dönemde elektrikli araç teknolojisinin geliştirilmesinde önemli adımlar atan Scania, fosil içermeyen bir ticari taşıma sistemi elde etme amacıyla her yıl yeni elektrikli kamyonlar ve otobüsler piyasaya sürerek 2040’a kadar fosil yakıtı bırakmayı hedefini açıkladı. Scania sektöründe karbon azaltma hedefleri belirleyen ilk şirket oldu.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARINDA ÖNCÜ

Sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında 201S yılı değerleri baz alınarak 2025 yılma kadar operasyonlarında yüzde 50’lik Co2 düşüşü ve ürünlerinden kaynaklı emisyonlarda yüzde 20’lik Co2 düşüşü hedefleyerek sektöründe sürdürülebilirlik çalışmalarında da öncü olduğunu bir kere daha kanıtladı. 2021 yılında COP26’ya katılım göstermiş ve yine aynı yıl İklim Taahhüdüne imza atmış ve Küresel Mutabakata katıldı. Scania’nın bu üstün özellikleri birçok ödüle layık görüldü. ‘Yılın Kamyonu’, ‘Yılın sürdürülebilir kamyonu’, ‘Latin Amerika Yılın Kamyonu’ gibi birçok ödülün yanı sıra 2017 yılından bu yana S yıl üst üste ‘Yeşil Kamyon Ödülü’nü de kazanma başarısı gösterdi. Scania, son derece güçlü bir görünümün arkasında verimliliğe, dayanıklılığa ve uzun çalışma süresine odaklanıyor. Sürdürülebilir taşımacılıkta en geniş ve verimli motor seçenekleri, üstün konfor ve güvenlik donanımları, çözüm odaklı yaklaşımları ile sektörü domine ediyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağır Yük Taşıma Araçları

ALMAN BASINI ARKAS LOJİSTİK’İ ZİYARET ETTİ

Yayınlanma tarihi

-

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından “Türkiye’nin Hizmet İhracatı” başlığı ile düzenlenen geziler çerçevesinde Almanya’dan gelen gazeteciler Arkas Lojistik’e konuk oldu. Almanya’nın önde gelen yayın kuruluşlarının temsilcilerini ağırlayan Arkas Lojistik, iki ülke arasında yapılan iş birliklerinin getirdiği avantajların yanı sıra şirket olarak ana iş kollarında yapılan çalışmaları anlattı. Arkas olarak “Orta Koridor”da önemli bir oyuncu haline gelmek için hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırım yaptıklarını aktaran Arkas Lojistik yetkilileri, Avrupa’nın en büyük intermodal lojistik terminali işletmecisi Duisport ile yapılan ortaklığın hedeflerini anlattı. Kocaeli Kartepe’deki Railport Terminal yatırımıyla Türkiye’de multimodal lojistik merkezlerin geliştirilmesinin, Avrupa ile Asya arasında intermodal ağın yaygınlaşmasının amaçlandığı ifade edildi. Alman medya mensuplarına Arkas Holding çatısı altında bulunan şirketlerin yanı sıra Lojistik Hizmetler Grubu iki yeni şirketi ile ilgili de bilgi verdi.  Parsiyel lojistik hizmetleri altında, parsiyel dağıtım ve depolama faaliyetlerini yürütecek Shipeedy Lojistik A.Ş anlatıldı. Grubun diğer yeni bir şirketi olan Arkas Rail’in de çevreye duyarlı, güvenli, fiyat istikrarı sağlayan, taşıma riskinin düşük olduğu, müşteriye tek yüklemede hacim avantajı sağlayan demiryolu taşımacılık sektörüne önemli bir katkı sağlayacağı aktarıldı.

Devamını oku

Ağır Yük Taşıma Araçları

Arkas Lojistik UNICERA’DA

Yayınlanma tarihi

-

“Lojistiğin Arkasındaki Güç” mottosu ile lojistik sektörünü geliştiren öncü yatırımlar yapan Arkas Lojistik, A‘dan Z’ye bir projenin tüm ihtiyacı olan lojistik hizmetlerini seramik sektörüne sunuyor. Güçlü ve geniş acente ve network ağı sayesinde hem ihracat hem ithalat yüklemeleri için tüm dünyada limandan limana veya kapıdan kapıya tam hizmet veren Arkas Lojistik, 7-11 Kasım’da UNICERA’da sektörün önde gelen temsilcileriyle buluşacak.

Denizyolu taşımacılığı sektöründe yıllık 100.000 TEU’yu aşan iş hacmiyle, Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında yer alan Arkas Lojistik, kara yolu ve demir yolunun yanı sıra hava kargo ile de müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunnuyor.

Arkas Lojistik seramik sektörünün temsilcileriyle 7-11 Kasım’da UNICERA 2022 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda bir araya gelerek sunduğu hizmetleri anlatacak. Gerek yurt içi gerekse yurt dışında bulunan geniş hizmet ağıyla müşterilerine hızlı ve güvenli çözümler sağlayan Arkas Lojistik, hem ihracat hem de ithalat konusunda seramik sektörünün yanında yer alıyor.

360 Derece Hizmet

Pandeminin ardından değişen seramik sektörü ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştiren Arkas Lojistik, dünyanın herhangi bir bölgesinden başka bir bölgesine A‘dan Z’ye bir projenin tüm ihtiyacı olan lojistik hizmetlerini sağlıyor.

Güçlü ve geniş acente ağının yanı sıra bünyesinde oluşturduğu profesyonelleşmiş seramik özel departmanıyla da hem ihracat hem ithalat yüklemelerini tüm dünyada limandan liman ve kapıdan kapıya gerçekleştiren şirket, yükün özelliklerine ve ihtiyaca göre standart taşımaların yanı sıra referans proje taşımalarına da imza atıyor. Sadece seramik ve vitrifiye ihracatı değil, yurt içi ve yurt dışı makine ve hammadde taşıma hizmeti de sunan Arkas Lojistik, Türkiye genelinde farklı illerde 14 deposu ile yurt içi depolamanın yanı sıra Avrupa içi parsiyel depolama ve dağıtım hizmeti de veriyor.  Türkiye ihracat yüklemelerinde hem full konteyner hem de parsiyel hizmeti veren şirket, özellikle ABD yüklemeleri için Istanbul (Ambarlı’dan) – New York direkt servisi ile alternatif yüklemeler yapıyor.

Seramik sektöründe ihracat alanında Almanya, İngiltere, İsrail, Belçika, Fransa, Hollanda, Romanya, Polonya, ABD, İtalya, Fas ve Çekya ile ağırlıklı çalışan Arkas Lojistik, ithalat tarafında ise İtalya, Çin, Hindistan, Almanya, Ukrayna, İngiltere ve Portekiz ile hizmetlerine devam ediyor.

Devamını oku

Ağır Yük Taşıma Araçları

CAG LOGİSTİCS, MİNSK OFİSİNİN HİZMET ALANINI GENİŞLETİYOR

Yayınlanma tarihi

-

CAG Logistics, 2022 yılının başından bu yana ağırlık verdiği Belarus yatırımlarını yılın son çeyreğinde de sürdürecek. Uzun süredir devam eden Rusya-Ukrayna savaşının dünya ticaretinde yol açtığı olumsuzluklara karşın kararlı büyümesini devam ettiren şirket, Minsk’teki ofisinin hizmet alanını genişletiyor. 1,1 milyar dolar ile son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşan Türkiye ile Belarus arasındaki ticaret hacmini 2022 yılı sonunda artırmak için desteğini sürdüren şirket, bu amaçla yeni departmanlar açarak çalışan sayısını artırmayı hedefliyor. Şirket bunun yanı sıra yeni LTL hattının açılması için de hazırlıklarında sona yaklaştı. Dünyadaki mevcut ekonomik düzlemde en doğru hamlelerle yatırım yaptıklarını ifade eden Soycan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Soycan, “Belarus, çok farklı alanlarda iş birliği yapmaya uygun ve potansiyeli yüksek bir ülke. Dünya Bankası’nın iş yapma kolaylığı endeksinde 190 ülke arasında 49’uncu sırada bulunuyor ve yeni yatırımcılara karşı da önemli fırsatlar sunuyorlar. Biz de CAG Logistcis olarak buna karşılık önemli yatırımlarda bulunuyoruz. Halihazırda Minsk’te yer alan ofisimizle Belarus’ta faaliyet gösteren firmalar için depolama, transit işlemleri, trans gümrüğü, iç nakliye ve yurt dışı nakliye konusunda kesintisiz ve kaliteli hizmet veriyoruz. Bunu daha da geliştirip yakın zamanda LTL hattımızı açarak hizmet yelpazemizi genişleteceğiz. Açacağımız yeni parsiyel departmanı için de yeni ekip arkadaşlarına ihtiyacımız olacak. Savaş krizinden dolayı lojistik koridorları ve lojistik trendlerinin değiştiği bu dönemde güçlü bir ekiple yolumuza devam etmek için süreci titizlikle yönetiyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan